Borelioza: nevarna okužba, ki zahteva čim hitrejšo zdravniško obravnavo
Borelioza je zelo stara bolezen, do katere pride kot posledica okužbe z bakterijo Borrelia burgdorferi in se po navadi prenaša preko drobnih klopov. Na človeka se prenese preko okuženega klopa, ko ta sesa kri in tako prenese okužbo v človeški organizem. Potrebno je hitro ukrepanje in takojšnja zdravniška pomoč, saj se v nasprotnem primeru okužba lahko prenese tudi na druge (notranje) organe.
Na začetku okužbe se običajno pojavijo simptomi, kot so kožni izpuščaj, povišana telesna temperatura, glavobol in utrujenost. V primeru, da se okužba ne začne zdraviti dovolj zgodaj, se lahko razširi tudi na sklepe, srce in živčni sistem. Takojšnje zdravljenje in zdravniška pomoč je tako nujen korak, ki pomaga pri hitrem okrevanju.
Boreliozo zdravimo z antibiotiki. Čim hitrejše kot je ukrepanje in zdravljenje, tem večja je možnost za popolno in hitro okrevanje. Tudi po končanem zdravljenju lahko pri nekaterih bolnikih bolečina v mišicah in sklepih še traja, prav tako lahko še naprej čutijo veliko utrujenost in imajo tudi težave z razmišljanjem. Vsi ti znaki lahko trajajo tudi 6 mesecev po končanem zdravljenju.
V primeru, da ste bili tudi sami zdravljeni zaradi borelioze in se še vedno ne počutite dobro, se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom, da ugotovite, kako obvladati svoje simptome. Večini ljudi se zdravstveno stanje sčasoma izboljša, vendar lahko traja nekaj mesecev, dokler simptomi slabega počutja ne izginejo v celoti.
View this post on Instagram
Borelioza ne izbira po starosti, niti po fizični pripravljenosti
Žrtev okužbe je lahko prav vsak posameznik, saj lahko klopa dobimo praktično na vsakem koraku v naravi. Večjemu tveganju pa so seveda bolj izpostavljene tiste osebe, ki preživijo veliko časa na prostem v gozdnatih in travnatih območjih, saj je tam število klopov posledično višje.
Največ ugrizov klopov je v poletnih mesecih, ko so klopi najbolj aktivni in ljudje preživimo več časa na prostem. Do ugriza pa lahko pride tudi v toplejših mesecih zgodnje jeseni ali celo pozno pozimi, če so temperature neobičajno visoke. To pomeni, da smo v bistvu celo leto izpostavljeni možnosti, da pridemo v stik s klopom, in da moramo biti zmeraj zelo previdni, da morebitno okužbo čimprej opazimo in pozdravimo.
Prvi simptomi borelioze se pojavijo 3 do 30 dni po ugrizu okuženega klopa. Na mestu ugriza se na koži pojavi značilni rdeči izpuščaj, ki v nekaj dneh postane občutno večji in je lahko na dotik vroč.
Izpuščaj po navadi ne boli in ne srbi, vendar je že dejstvo, da se na hitro začne širiti za človeka alarm, da čimprej poišče zdravniško pomoč. Drugi simptomi so tudi povišana telesna temperatura, tresenje, glavobol, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih ter otekle bezgavke.
View this post on Instagram
Lahko sami vplivamo na preprečitev okužbe?
Čeprav smo na vsakem koraku v zunanjem okolju izpostavljeni možnosti, da nas ugrizne klop in prenese nevarno okužbo, pa vseeno lahko sami naredimo veliko, da bi se izognili boreliozi. To storimo tako, da poskusimo čim bolj preprečiti morebiten klopov ugriz.
Ob sprehodu v naravi se tako izogibajte območjem, kjer živijo klopi. To so vse travnate površine, manjša in večja grmovja in gozdovi. Če se odpravite na pohodniško pot ali izlet, hodite po sredini potke, da se boste čim bolj izognili grmičevju in visoki travi, v kateri se radi skrivajo klopi. Pred odhodom se obvezno poškropite s sprejem proti pikom žuželk, ki s svojim vonjem po navadi odganja nezaželene obiskovalce na koži.
Oblecite svetla zaščitna oblačila, da boste tako lažje in hitreje opazili morebitne klope na svoji koži. Nosite oblačila z dolgimi rokavi in dolge hlače, da površino svojega telesa čim bolj zakrijete oz. skrijete pred nevarnimi žuželkami. Srajco zatlačite v pas hlač in hlačnice v nogavice. Tako boste poskrbeli, da bo vaše telo čim bolj zaščiteno pred morebitno nevarnostjo.
Prav tako je priporočeno vsakodnevno pregledovanje sebe, otrok in hišnih ljubljenčkov, če bi se slučajno na kom držal klop. Vse klope, ki jih najdete, previdno odstranite in pohodite. V nasprotnem primeru se lahko klop, ki smo ga sicer že odstranili, ponovno zarije v kožo koga drugega. Po prihodu domov vsa oblačila slecite in takoj operite na visoki temperaturi, sami pa se stuširajte in obvezno preglejte, če ste s sprehoda domov prinesli še kakšnega klopa.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels, Instagram