Na območjih poplav zaznali primere okužb z leptospirozo
Po poplavah so na določenih območjih, ki so bila med poplavami najbolj prizadeta, zaznali primere okužb z leptospirozo. Gre za nalezljivo bolezen, ki jo prenašajo divje in domače živali, predvsem glodavci.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v mesecu avgustu po poplavah potrdil osem primerov okužbe, največ iz osrednjeslovenske regije – Komende, Trzina in Mengša. Po poročanju TV Slovenija so vsi okuženi živeli na območjih, prizadetih s poplavami, ali pa so pomagali pri odpravljanju posledic poplav. Nekateri so poročali tudi o tem, da so med čiščenjem in pospravljanjem opazili glodavce.
Simptomi leptospiroze
Leptospiroza je nalezljiva bolezen, ki je ponavadi kratkotrajna in popolnoma ozdravljiva, v redkih primerih pa se kaže v težji obliki, ki je lahko smrtno nevarna. Razširjena je po vsem svetu, prenašajo jo divje in domače živali, predvsem glodavci, kot so podgane in poljske miši. Ponavadi se pokaže v podobnih simptomih kot gripa, lahko pa prizadene tudi notranje organe. Najbolj pogosti simptome leptospiroze vključujejo:
- povišana telesna temperatura
- bolečine v trebuhu
- slabost
- bolečine v mišicah
- glavobol
- bruhanje, prebavne težave
- vnetje očesne veznice
Zdravljenje
Običajno se leptospiroza zdravi z antibiotiki, saj gre za bakterijsko okužbo, v blagih primerih bolezni antibiotiki niso potrebni. Običajno vsi simptomi izzvenijo najkasneje v desetih dneh. V redkih težjih primerih se lahko okužba kaže kot Weilova bolezen, ki vodi tudi do poškodb notranjih organov, predvsem ledvic in jeter. V tem primeru se izvaja intravenozno dodajanje zdravil pod zdravniškim nadzorom. Čeprav zelo redko, se lahko težja oblika leptospiroze konča tudi s smrtnim izidom. Obstaja cepivo za domače živali, za ljudi pa cepiva ni.
Kako preprečiti okužbo?
Če živite na območjih poplav, bodite še posebej pozorni, da skrbite za redno umivanje rok, in dobre higienske razmere. Če čistite prostore, ki jih je zalila voda, uporabljajte delovna oblačila in zaščitne rokavice. Pazite na svoje domače živali, izogibajte se neposrednemu stiku z zunanjo vodo. Stik z vodo ali izločki okuženih živali je namreč najlažji način, kako se okužite. Leptospiroza se načeloma ne prenaša s človeka na človeka.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels