Šele prihodnje leto se bo spirala groze zavrtela: takrat bodo zapadli dolgovi za plin in elektriko, vse se bo podražilo, podjetja bodo šla v stečaj. Vladimir Putin ob tem upa na socialne nemire v Evropi, komentira Henrik Böhme, urednik ekonomske rubrike Deutsche Wellea. »Redkokdaj se gospodarstveniki in politiki strinjajo tako kot zdaj, da Nemčijo čaka izjemno težka zima. Ne le meteorološko, tudi gospodarsko. Gospodarska rast bo zamrla in to lahko vidite s prostim očesom. Prejšnji teden je bilo na primer objavljeno, da so se proizvodne cene avgusta v primerjavi z obdobjem pred letom dni zvišale za 46 odstotkov. Proizvodna cena, torej strošek proizvajalca, da nekaj naredi, ki še ne vključuje dobička, v normalnih časih širše javnosti ne zanima,« navaja omenjeni avtor.
Russia threatens to halt gas supplies to Europe through Ukraine | DW News https://t.co/a4v7mLP7gt
— massive (@massiveradius) September 29, 2022
On tem dodaja, da je rast v višini 46 odstotkov najvišja v zadnjih 73 letih, kolikor vodi statistika, kar je zanesljiv pokazatelj inflacije. »Skok cen je metastaziral v vse veje gospodarstva. Po vsem svetu se centralne banke borijo proti inflaciji in devalvaciji. Preizkušen recept je zapreti pipo gospodarstvu, kar verjetno vodi v recesijo. Dramatičen skok cen lahko pripišemo kroničnim logističnim težavam, predvsem pa eksplozivni rasti cen energentov. To je praktično druga fronta, ki jo je odprl vodja vojne Putin. S tem želi Putin, razdeliti Evropo in njene družbe. V Berlinu, Parizu, Londonu in drugod se oblasti na vso moč trudijo, da bi se temu scenariju izognile. Francozi in Britanci so postavili najvišje cene energije, Nemci nacionalizirajo podjetja, ki trgujejo s plinom. Nemški državljani poskušajo razumeti, kakšen je “pribitek na plin”, ki se uvaja in ali ga bodo sploh lahko plačali, saj so osnovne cene plina nekajkrat višje. Vlada je uvedla pakete pomoči v vrednosti več deset milijard, vendar jih spušča iz helikopterjev, namesto da bi pomagala resnično ranljivim.«
Evropa mora zmanjšati porabo plina, če želi preživeti zimo, je pozvala Mednarodna agencija za energijo (IEA). Izpostavili so grožnjo popolne prekinitve dobave plina iz Rusije in s tem povezano tveganje padca zalog v evropskih plinskih skladiščih.
Prava preizkušnja pa po avtorjevih besedah Nemce in druge Evropejce še čaka. Kajti šele naslednje leto se bo začela spirala groze: takrat bodo zapadli dolgovi za plin in elektriko, vse se bo podražilo zaradi podražitev proizvodnje, podjetja bodo šla v stečaj. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je namreč ob teh navedbah kratko in natančno dejal: »Zima nezadovoljstva je na obzorju.«
N. D.; Foto: youtube