Podelitev oskarjev je letos kljub pandemiji potekala v živo, z običajnim bliščem in trdečo preprogo, a z vsemi potrebnimi preventivnimi zdravstvenimi ukrepi na treh lokacijah, poleg osrednjega prizorišča na železniški postaji Union Station v Hollywoodu še v Parizu in Londonu, zopet brez osrednjega voditelja – to so bili kar podeljevalci in brez glasbenih točk v živo.
Letošnji dobitniki oskarjev niso presenečenje, saj je akademija kipce razdelila po pričakovanju: veliki zmagovalec je drama Dežela nomadov (Nomadland), ki je prejela že zlati globus, bafto in zlatega leva v Benetkah), zdaj pa je bila okronana še z oskarji za najboljši film, glavno igralko Frances McDormand in režiserko Chloe Zhao – ta je postala šele druga ženska z oskarjem za režijo (prva je bila Kathryn Bigelow s filmom Bombna misija leta 2010) in prva azijskih korenin. Priznanje za najboljšega igralca je prejel Anthony Hopkins za film Oče (The Father), ki pa kipca ni prevzel, niti se ni oglasil po videozvezi. 83-letni igralec je z letošnjo zmago (še eno ima za film Ko jagenjčki obmolknejo) postal uradno najstarejši prejemnik oskarja za glavno moško vlogo.
Med stranskimi igralci sta letos slavila Južnokorejka Yuh-Jung Youn iz drame Minari in Daniel Kaluuya, iz filma Judež in črni mesija (Judas and the Black Messiah). V kategoriji tujejezičnih filmov je zlati kipec odšel na Dansko, in sicer k režiserju Thomasu Vinterbergu za komično dramo Nažgani (Druk), med animiranimi celovečerci pa je slavila jazzovska zgodba Duša iz studia Pixar; risanka je prejela tudi oskarja za najboljšo izvirno glasbo. Med celovečernimi dokumentarci pa je za najboljšega razglašen južnoafriški Moja učiteljica hobotnica (My Octopus Teasher) režiserjev Pippe Ehrlich in Jamesa Reeda.
ZMAGOVALCI:
Najboljši film: Dežela nomadov
Najboljša režija: Chloe Zhao (Dežela nomadov)
Najboljša glavna igralka: Frances McDormand (Dežela nomadov)
Najboljši glavni igralec: Anthony Hopkins (Oče)
Najboljša stranska igralka: Yuh-jung Youn (Minari)
Najboljši stranski igralec: Daniel Kaluuya (Judež in črni mesija)
Najboljši tujejezični film: Nažgani
Najboljši celovečerni dokumentarec: Moja učiteljica hobotnica
Najboljši izvirni scenarij: Emerald Fennell (Obetavna mladenka)
Najboljši prirejen scenarij: Christopher Hampton in Florian Zeller (Oče)
Najboljša fotografija: Mank
Najboljši animirani celovečerec: Duša
Najboljša izvirna glasba: Duša
Najboljši zvok: Zvok metala
Najboljši posebni učinki: Tenet
Najboljša montaža: Zvok metala
Najboljša scenografija: Mank
Najboljša kostumografija: Ma Rainey’s Black Bottom
Najboljša maska: Ma Rainey’s Black Bottom
Najboljši kratki animirani film: If Anything Happens I Love You
Najboljši kratki igrani film: Two Distant Strangers
Najboljši kratki dokumentarni film: Colette
NaDlani.si; Foto: YouTube
Oglejte si nekaj zanimivih utrinkov s podelitve letošnjih oskarjev: