• C Novo mesto
  • 18:57
  • Sob, 15.05.2021

Podeljene filmske nagrade oskar – kdo je veliki zmagovalec?

Podelitev oskarjev je letos kljub pandemiji potekala v živo, z običajnim bliščem in trdečo preprogo, a z vsemi potrebnimi preventivnimi zdravstvenimi ukrepi na treh lokacijah, poleg osrednjega prizorišča na železniški postaji Union Station v Hollywoodu še v Parizu in Londonu, zopet brez osrednjega voditelja – to so bili kar podeljevalci in brez glasbenih točk v živo.

Letošnji dobitniki oskarjev niso presenečenje, saj je akademija kipce razdelila po pričakovanju: veliki zmagovalec je drama Dežela nomadov (Nomadland), ki je prejela že zlati globus, bafto in zlatega leva v Benetkah), zdaj pa je bila okronana še z oskarji za najboljši film, glavno igralko Frances McDormand in režiserko Chloe Zhao – ta je postala šele druga ženska z oskarjem za režijo (prva je bila Kathryn Bigelow s filmom Bombna misija leta 2010) in prva azijskih korenin. Priznanje za najboljšega igralca je prejel Anthony Hopkins za film Oče (The Father), ki pa kipca ni prevzel, niti se ni oglasil po videozvezi. 83-letni igralec je z letošnjo zmago (še eno ima za film Ko jagenjčki obmolknejo)  postal uradno najstarejši prejemnik oskarja za glavno moško vlogo.

Med stranskimi igralci sta letos slavila Južnokorejka Yuh-Jung Youn iz drame Minari in Daniel Kaluuya, iz filma Judež in črni mesija (Judas and the Black Messiah). V kategoriji tujejezičnih filmov je zlati kipec odšel na Dansko, in sicer k režiserju Thomasu Vinterbergu za komično dramo Nažgani (Druk), med animiranimi celovečerci pa je slavila jazzovska zgodba Duša iz studia Pixar; risanka je prejela tudi oskarja za najboljšo izvirno glasbo. Med celovečernimi dokumentarci pa je za najboljšega razglašen južnoafriški Moja učiteljica hobotnica (My Octopus Teasher) režiserjev Pippe Ehrlich in Jamesa Reeda.

 

ZMAGOVALCI:

Najboljši film: Dežela nomadov

Najboljša režija: Chloe Zhao (Dežela nomadov)

Najboljša glavna igralka: Frances McDormand (Dežela nomadov)

Najboljši glavni igralec: Anthony Hopkins (Oče)

Najboljša stranska igralka: Yuh-jung Youn (Minari)

Najboljši stranski igralec: Daniel Kaluuya (Judež in črni mesija)

Najboljši tujejezični film: Nažgani

Najboljši celovečerni dokumentarec: Moja učiteljica hobotnica

Najboljši izvirni scenarij: Emerald Fennell (Obetavna mladenka)

Najboljši prirejen scenarij: Christopher Hampton in Florian Zeller (Oče)

Najboljša fotografija: Mank

Najboljši animirani celovečerec: Duša

Najboljša izvirna glasba: Duša

Najboljši zvok: Zvok metala

Najboljši posebni učinki: Tenet

Najboljša montaža: Zvok metala

Najboljša scenografija: Mank

Najboljša kostumografija: Ma Rainey’s Black Bottom

Najboljša maska: Ma Rainey’s Black Bottom

Najboljši kratki animirani film: If Anything Happens I Love You

Najboljši kratki igrani film: Two Distant Strangers

Najboljši kratki dokumentarni film: Colette

 

NaDlani.si; Foto: YouTube

Oglejte si nekaj zanimivih utrinkov s podelitve letošnjih oskarjev: