Ali je Tina Maze resnično športna junakinja, ali le slučajna zmagovalka?

12. feb. 2025, ob 06.30
246
230 SEK

12. februar je eden tistih dni, ki na prvi pogled morda ne izstopa med številnimi drugimi, a ko se zares poglobimo v zgodovino tega datuma, se hitro zavemo, da nosi s seboj pomembne prelomnice. Da, ta dan nam je dal nekaj izjemnih osebnosti, ki so spremenile tok zgodovine, ali pa vsaj postavile temelje za današnji svet. Ampak, ali lahko danes, v svetu, kjer je vsaka informacija le še eno klikanje stran, resnično cenimo pomen teh trenutkov? Danes si poglejmo nekaj dogodkov, ki so zaznamovali ta dan, a morda ni vse tako očitno, kot se zdi na prvi pogled.

Charles Darwin: Evolucija ali revolucija?

Na današnji dan leta 1809 je v svet zakorakal Charles Darwin, mož, ki je s svojo teorijo evolucije spremenil način, kako razumemo življenje. Ali pa morda – in to bo presenečenje za mnoge – ni? Se sprašujete, zakaj se zdi, da je njegov vpliv, čeprav je bil takrat revolucionaren, danes skorajda spregledan, kot da živimo v svetu, kjer znanstvene resnice ne povzročajo več omamljivih razburjenj? Darwinova ideja o naravni selekciji, preprosto povedano, da preživijo tisti, ki so najbolj prilagodljivi, je seveda temeljna za razumevanje biologije, a kljub temu se danes zdi, kot da smo se navadili nanjo, kot nekaj samoumevnega. In potem se sprašujemo – kaj pa vsi tisti, ki se še danes ne strinjajo z njegovimi idejami, ali pa to ignorirajo v imenu svojih prepričanj? Darwin nas je prisilil, da smo pogledali sami sebe in naš izvor z radikalno novo perspektivo, vendar pa se zdi, da smo se izčrpali v sodobni znanosti, kjer se za vsakim vogalom skriva še nov argument in še eno bolj sofisticirano vprašanje.

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Abraham Lincoln: Heroj ali politični manipulator?

In potem je tu Abraham Lincoln. Da, prav on, predsednik, ki je pred več kot 200 leti stopil na svetovno politično prizorišče, da bi popeljal ZDA skozi najtemnejši del njihove zgodovine – državljansko vojno. Toda, ali ga danes še vedno gledamo kot neomajnega borca za pravico, ali smo začeli dvomiti v njegov pristop, predvsem v njegovih odločitvah, ki so se nanašale na žrtve, potrebne za ohranitev ZDA? Nekateri bi rekli, da je bil Lincoln predan politični manipulaciji, da je bilo vprašanje suženjstva le del širše politične igre. In čeprav se je odločil ukiniti suženjstvo, je to storil z mislijo na rešitev lastnega političnega problema – preživetje ZDA. Ali bi mu lahko očitali to pragmatičnost? Morda je bila vojna res neizogibna, vendar pa so vprašanja, ki jih postavlja njegova zapuščina, več kot samo zgodovinska – ali moramo biti pripravljeni na žrtve, da bi dosegli širši cilj?

Tina Maze: Zlata medalja, a kje so drugi?

In potem imamo Tino Maze – žensko, ki je s svojo zlato medaljo na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju leta 2014 Slovenijo postavila na športni zemljevid, kot redko kateri športnik. Ah, ampak poglejmo stvari objektivno. Ali je res samo ena zmaga tista, ki nas bo spomnila na njen prispevek k slovenski športni dediščini? Je bila Tina preprosto naključni zmagovalec, ki je ujel svojo priložnost v trenutku, ali pa je njen uspeh le vrh ledene gore trdega dela, katerega ne bomo prepoznali, dokler se ne prikažejo novi obrazi, novi uspehi? Slovenija, ko že govorimo o športnih presežkih, na splošno rada išče nove zvezde, a ali smo pripravljeni priznati, da so trenutni športni junaki včasih samo produkt trenutnega trenutka in ne celotne dolgoročne vizije? Poglejmo resnici v oči – Tina Maze, tudi če je zmagala v Sočiju, je danes že v nekem smislu le še del zgodovine, katere spomin bo hitro zbledel, ko pridejo novi uspehi.

Pust: Tradicija ali komercialni dogodek?

Čeprav 12. februar za mnoge pomeni predvsem začetek pustnih praznovanj, se tudi tukaj poraja vprašanje, ali je pust še vedno to, kar je bil nekoč – globoko zakoreninjena kulturna tradicija, ki ima svojo vrednost in smisel? Ali pa je danes le še en način za trgovce, da si napolnijo blagajne? Mesta kot Ptuji so preplavljeni z množicami, ki uživajo v barvitih povorkah in maskah, vendar se ne moremo znebiti občutka, da je vse skupaj postalo preveč komercialno. Obiskovalci prihajajo z vseh koncev sveta, da bi doživeli ta “tradicionalni” karneval, a kaj je še resnično tradicija, ko je ta preplavljena s turizmom in zabavo za vsakogar? Se še kdo spomni pravih korenin, ali je pust danes le še excusa za dobro zabavo?

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Zgodovina v novem svetu – kaj smo se naučili?

12. februar nam ponuja še nekaj pomembnih zgodb, a se moramo vprašati – ali smo še vedno sposobni ceniti resnični pomen teh dogodkov, ki so oblikovali svet, v katerem živimo danes? Zdi se, da smo v svetu, kjer se najprej ukvarjamo s tem, kako nekaj izgleda na površju, medtem ko globlje plasti zgodovine prepuščamo pozabi. In morda je to največja napaka – izgubiti se v vsakodnevnem vrvežu, pozabiti na tiste prelomne trenutke, ki so nas pripeljali sem, kjer smo danes.

Napisal: E. K.

Vir: www, Tina-maze.com

246
230 SEK