
Atkinsonova dieta: učinkovito hujšanje
Atkinsonova dieta sodi med diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Namenjena je izgubljanju odvečnih kilogramov. Zagovorniki te diete poudarjajo dejstvo, da lahko človek zaužije neomejeno količino proteinov in maščob, pa pri tem vseeno hujša. Dokler seveda omejuje vnos ogljikovih hidratov v telo.
Dieto je zasnoval zdravnik Robert C. Atkins, ki je leta 1972 napisal tudi knjigo, ki je kmalu postala svetovna uspešnica. Atkinsonova dieta je sprva veljala za zelo nezdravo, saj vsebuje velik delež nasičenih maščob. Nove študije pa so dokazale, da so takšne maščobe pravzaprav neškodljive. Na osnovi tega dejstva so različni strokovnjaki dieto dobro preučili in ugotovili, da je veliko bolj uspešna kot različne diete z nizko vsebnostjo maščob. Atkinsonova dieta namreč pripomore tudi k nižjim vrednostim krvnega sladkorja, slabega holesterola in trigliceridov v krvi.
Glavni razlog, zakaj je Atkinsonova dieta tako uspešna, se skriva v tem, da ljudje pojejo manj ogljikohidratnih živil, na svoj krožnik pa si naložijo več proteinov. S tem se jim zmanjša apetit, tako da na koncu pojejo manj kalorij.

Atkinsonova dieta sodi med diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov.
Atkinsonova dieta ima 4 faze
- faza (indukcijska faza): dovoljuje manj kot 20 g ogljikovih hidratov na dan. Ta faza traja 2 tedna. Priporočamo, da v tej fazi jeste veliko maščob in beljakovin, posežete pa lahko tudi po nekaj zelenjave z nizko vrednostjo ogljikovih hidratov. Na ta način boste sprožili izgubljanje odvečnih kilogramov.
- faza (uravnoteženje): v tej fazi lahko postopoma v jedilnik dodajate oreščke, zelenjavo z malo ogljikovimi hidrati, pa tudi nekaj sadja.
- ko boste že zelo blizu svoje idealne teže, prehrani dodajte tudi ogljikove hidrate, tako da se izgubljanje teže upočasni.
- faza (vzdrževanje telesne teže): tu lahko pojeste toliko zdravih ogljikovih hidratov, da vzdržujete telesno težo in se ne redite.
Če pa želite Atkinsonovo dieto poenostaviti, se lahko tem fazam tudi izognete. V nadaljevanju vam bomo predstavili živila, ki jih morate vnesti v svoj jedilnik, da boste uspešno hujšali ali vzdrževali želeno telesno težo.
Atkinsonova dieta ne dovoljuje naslednjih živil:
- Sladkor (sem sodijo gazirane sladkane pijače, sadni sokovi, bonboni, torte, sladoled, sladkor)
- Žita (izogibajte se pšenici, rži, belemu rižu, piri in ječmenu)
- Rastlinska olja (ne za sojino olje, koruzno olje, olje iz bombažnih semen, …)
- Trans maščobe (to so maščobe, ki jih najdemo v predelanih živilih, tipični predstavnik je margarina)
- Zelenjava z veliko ogljikovimi hidrati (adijo korenček ali repa – velja le za fazo indukcije)
- Vsa dietna živila in živila z malo maščobami, saj vsebujejo veliko sladkorja
- Sadje z veliko ogljikovimi hidrati (jabolka, banane, pomaranče, grozdje, hruške – prepovedano samo v fazi indukcije)
- Škrob (krompir, sladek krompir – velja samo za fazo indukcije)
- Stročnice (leča, fižol, čičerika – velja samo za fazo indukcije).
Atkinsonova dieta sodi med diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov.
Kapilarna vlaga: nevidna grožnja za vaš dom in trajna rešitevSte v svojem domu že opazili mokre madeže na stenah, odstopanje ometa ali neprijeten vonj po vlagi? Morda že imate opravka z eno najpogostejših, a pogosto spregledanih težav, ki predstavlja nevid
Atkinsonova dieta priporoča naslednja živila
- Meso (govedina, svinjina, jagnjetina, slanina, piščanec, …)
- Mastne ribe in morski sadeži (losos, postrv, sardine)
- Jajca (posežite po zdravih omega-3 obogatenih jajcih)
- Zelenjava z nizko vrednostjo ogljikovih hidratov (ohrovt, špinača, beluši, brokoli)
- Mlečni izdelki z velikim deležem maščob (sir, smetana, polnomastni jogurt, maslo)
- Oreščki (mandlji, makadamija, orehi, sončnična semena)
- Zdrave maščobe (ekstra deviško olivno olje, kokosovo olje, avokado, avokadovo olje)
Atkinsonova dieta je precej prilagodljiva
In to ne glede na to, kar ste do zdaj prebrali ali slišali o njej. Atkinsonova dieta vnos ogljikovih hidratov omejuje le v začetni fazi indukcije. Ko se ta faza zaključi, lahko v svoj jedilnik postopoma spet dodajate zdrave ogljikove hidrate, kot so zelenjava z večjim deležem ogljikovih hidratov, sadje, krompir, stročnice, oves in rjavi riž. Pazite le na to, da se po uspešnem hujšanju ne boste spet začeli prehranjevati po starem, saj boste tako vse kilograme spet pridobili nazaj.
Dobra stran Atkinsonove diete
Atinsonova dieta vključuje številna slastna živila, kot so na primer slanina, smetana, polnomastni sir ali temna čokolada. Ta živila se ponavadi štejejo med nezdrava živila, saj vsebujejo veliko maščob in kalorij. A ko ste na dieti z nizko vrednostjo ogljikovih hidratov, takšna živila sestavljajo listo zaželenih živil, zato si jih lahko brez dvoma in brez slabe vesti tudi privoščite.
Atkinsonova dieta in pijača
Pijete lahko:
- Vodo, ki jo morate spiti vsaj 8 kozarcev na dan
- Kavo (je polna antioksidantov in zato zdrava)
- Zeleni čaj (prav tako poln antioksidantov)
Alkohol lahko pijete v manjših količinah. Omejite se na suha vina, saj sladka vsebujejo preveč sladkorja. Izogibajte se tudi pivu, saj vsebuje preveč ogljikovih hidratov.
Pripravila: Monika M.