Bostonski terier: Vse informacije o pasmi

19. jul. 2024, ob 11.20
Posodobljeno pred 21 dnevi
484
300 SEK

Bostonski terier je ameriška pasma malih psov, ki jo pozna praktično cel svet. Na mnogih seznamih se bostonski terier kot pasma uvršča med trideset najbolj priljubljenih pasem na svetu. Gre za majhno pasmo, ki bi jo mnogi lahko zamenjali s francoskim buldogom, a sta si obe omenjeni pasmi precej različni. Kaj vse morate vedeti o bostonskih terierjih, njihovi vzgoji, zdravju in socializaciji? Tudi o ceni bostonskega terierja v Sloveniji.

Bostonski terier sega v devetnajsto stoletje

Okoli leta 1875 je Robert C. Hooper v Bostonu od Edwarda Burnetta kupil psa po imenu Judge. Slednji naj bi imel v sebi sledi pasem bull in terier, tehtal pa je približno 15 kilogramov. Sparil ga je s svojo psičko Gyp, ki je bila podobna belemu buldogu. Tu so bili postavljeni temelji pasme, ki je nekoč tehtala okoli dvajset kilogramov. Pasma bostonski terier je okoli leta 1889 doživela mestno slavo, le štiri leta kasneje pa je pasmo uradno potrdila tudi Ameriška kinološka zveza (American Kennel Club). Postala je ena najmanjših pasem iz Združenih držav Amerike, obenem pa je bila prva ameriška pasma, ki ni bila namenjena športu.

Skozi naslednja leta se je pasmi razvila klasična črno bela barva, izgubila pa je tudi nekaj začetne agresivnosti. Vse od leta 1979 je bostonski terier tudi uradna pasma zvezne države Massachusetts. Od leta 1922 pa ga kot svojo maskoto uporablja tudi bostonska univerza.

Bostonski terier spada med najbolj priljubljene in znane pasme na svetu
Bostonski terier spada med najbolj priljubljene in znane pasme na svetu

Bostonski terier je prepoznavnega videza

Terier je majhna in kompaktno grajena pasma. Kvadratna glava sloni na nekoliko usločenem vratu, krasijo pa jo dvignjena ušesa. Psi so črno bele barve, sodeč po pasjih standardih pa nebi smeli tehtati več kot 11 kilogramov. Načeloma tehta med 6 in 11 kilogramov. V višino meri 36 in 42 centimetrov, dočaka pa tudi do 15 let starosti.

Kitajski horoskop 2025: Kdo bo zablestel in komu bo sreča nasmehnila denarnico?
Leto 2025 bo v kitajski astrologiji zaznamovano z energijo zelene lesene kače, ki pooseblja modrost, preudarnost in premišljenost. Čeprav kača velja za simbol prilagodljivosti in notranje moči, b

Dlaka bostonskega terierja je kratka in fina, gladka in mehka. Prav zaradi tega ne nudi nobene vremenske zaščite, kar je pomembno predvsem v hladnih mesecih. Predvsem pozimi je pomembna uporaba pasjih oblačil. K sreči pa dlaka odpada minimalno in gre vsaj pri tem aspektu za celo »čistega« psa.

Karakter bostonskih terierjev je primeren za družine

Bostonski terierji so ljubeči, zvesti, polni zabave in navdušenosti. Prav zaradi tega so fantastični družinski psi, pri čemur pomaga tudi njihova inteligentnost. Ker so bostonski terierji zelo učljivi, obenem pa obožujejo človeško družbo, lahko postanejo odlični hišni ljubljenčki. Predstavniki imajo radi igranje, hitro pa se navežejo, kar lahko poskrbi tudi za nekaj pretirane navezanosti in povezanih lastnosti. Tudi do tujcev je zelo prijazen, zaradi svoje majhnosti pa nevaren praktično ni.

Se bostonski terier razume z drugimi psi in živalmi? Seveda se, vsekakor pa je pomembno razumeti, da je vsak posameznik drugačen. Kaj pa otroki? Kot smo že omenili, se bostonski terier odlično razume z otroki. Veliko lastnikov pasme pravi, da se zaradi svoje igrivosti in majhnosti odlično ujame v druženju z mlajšimi. Še vedno pa gre za psa, ki ga ni pametno puščati samega pri najmlajših članih družine, saj ga lahko nenamerno poškodujejo tako, da ga zamenjajo za igračo (enako je z zelo malimi živalmi).

Bostonski terier je čudovita družinska pasma, ki bo navdušila s svojo prijaznostjo
Bostonski terier je čudovita družinska pasma, ki bo navdušila s svojo prijaznostjo

Nega in zdravje bostonskega terierja

Najprej se lahko lotimo nege dlake, saj je to najkrajši delček vsega. Kratka dlaka bostonskih terierjev ne zahteva pretirane nege, dovolj bo le občasno krtačenje dlake. Tako se bosta ohranil sijaj in videz zdrave in lepe dlake. Bostonski terier prav tako nima telesnega vonja in tako ne zahteva pretiranih kopanj in čiščenj. Povsem druga zgodba pa je slinjenje, ki bi znalo pristriči nekaj živcev lastnikom vsakega psa.

Zdravje pasme je povezano predvsem z dihanjem oziroma tem, da gre za brahiocefalično vrsto psov. Težave z dihanjem so tako spremljevalec te pasme, kar pomeni tudi hropenje in smrčanje. Ker je za pasmo značilen kratek gobec v kombinaciji z velikim parom oči, so tudi njihove oči dovzetne za poškodbe. To se lahko zgodi predvsem, ko pridejo v stik s peskom, prahom, odpadki ali ostrimi predmeti, kot so rastline s trni. Včasih se pri bostonskih terierjih pojavijo tudi srčne težave, kožni tumorji in razne poškodbe oči.

Omenili smo že njihovo slabo prilagoditev na slabe vremenske razmere, kjer je nujna uporaba pasjih oblačil. Ko pa govorimo o zdravstvenih težavah, je pomembno omeniti tudi kotenje pri katerem se veterinarji pogosto zatekajo k carskim rezom. Le še beseda o leglu bostonskega terierja, saj samičke najpogosteje skotijo med 1 in 6 mladičkov.

Najboljši čaj za energičen začetek dneva v hladnih mesecih: Limona in ingver za močnejši imunski sistem!
Zjutraj, ko temperature padajo, telo potrebuje toplino, energijo in podporo imunskemu sistemu. Čaj iz limone in ingverja je zato idealen napitek za jesensko in zimsko sezono. Ta aromatična kombinaci

Kje naj živi bostonski terier?

Precej logično je, da po toliko omembah slabe prilagoditve mrzlemu vremenu, podamo še informacijo o bivalnem prostoru pasme. Bostonski terier je notranji pes, ki ne sme živeti zunaj, kaj šele na vrvici ali verigi. Ker pa gre za majhno pasmo, lahko živi praktično v vsakem notranjem prostoru – stanovanju, hiši. Pomembno pa je, da mu zagotavljamo dovolj zunanjosti, dnevnih sprehodov in aktivnosti.

Bostonski terierji ne prenašajo ekstremnih vremenskih razmer, tako mrazu kot hude vročine, pri čemur jih je potrebno zaščititi
Bostonski terierji ne prenašajo ekstremnih vremenskih razmer, tako mrazu kot hude vročine, pri čemur jih je potrebno zaščititi

Aktivnost bostonskih terierjev

Prav aktivnost je tisto, kar bostonski terier potrebuje. Radi imajo dnevne sprehode, igranje z družino in otroki, igre z žogo in še marsikaj. Ponovno pa moramo omeniti ekstremne vremenske razmere, ki jim tukaj dodajamo tudi visoke temperature poletja.

Omenili smo njihovo nešportnost, hkrati pa namignili o aktivnosti. In tu so »bostončki« prečudovita pasma, saj so na ramenih učljivosti odlični za pasje športe in aktivnosti. Pasma je vse bolj priljubljena na tekmovanjih v agilitiju psov, treningu poslušnosti, sledenju, potapljanju , flyballu, vlečenju uteži, lovu in še čim. Ker je bostonski terier tako vsestranska pasma, pa je s svojo odprto osebnostjo in željo po spoznavanju novih znancev tudi zelo priljubljen terapevtski pes.

Bostonski terierji niso zahtevni

Kot pasma bostonski terier ni zahteven, prav enako pa zahtevna ni niti njihova vzgoja. Potrebujejo jo, saj od njih lastniki zahtevajo osnove. Ker so prijazni in nežni, ne potrebujejo strogega vzgajalca, temveč prijazno, potrpežljivo, odločno, a dosledno osebo, ki jih bo naučila osnov.

Cena bostonskih terierjev

Kdor bi se želel odločiti za nakup in lastništvo bostonskega terierja, bo moral odšteti kar visoko ceno. Bostonski terier z rodovnikom je lahko v Sloveniji naprodaj tudi za tisoč evrov, lahko pa je ta cena višja ali nižja. Vse je odvisno od rodovništva, psarne, vzgoje, zdravja in marsičesa. Pred vsem tem se je potrebno odločiti, ali bo cena bostonskega terierja odločitveni faktor.

Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com

484
300 SEK