Božična zvezda: Nega, zalivanje in zanimivosti
Božična zvezda ni roža! Kaj, kar taka novica že v začetku prispevka? Božična zvezda ni roža, je pa vsekakor rastlina, ki navdušuje s svojimi čudovitimi listi. Skozi leta je zaradi svojega videza dobila naziv božična zvezda in se pritihotapila v našo družbo ter postala ključen člen praznikov. Kaj vse moramo vedeti o božični zvezdi? Kako jo vzgajamo, kako poteka nega božične zvezde in zalivanje? Božična zvezda od A do Ž, bi lahko rekli.
Božična zvezda zraste do 5 metrov v višino
Gre za vzdevek oziroma posvojeno ime Euphorbije pulcherrime, kot se glasi njeno znanstveno ime. Spada v družino mlečkovk. Božična zvezda je priljubljena okrasna rastlina, ki se v božičnem času pogosto uporablja kot okrasni element. Znana je po svojem živahnem rdečem in zelenem listju in izvira iz Mehike. Povezava rastline z božičem izhaja iz dejstva, da cveti pozimi, njene pisane liste pa pogosto zamenjajo za rože.
Rastlina, ki so jo poznali že Azteki, zraste v obliki grma, doseže pa višino do 5 metrov.
Kako je božična zvezda povezana z božičem?
Božična zvezda ima zgodbo o svoji povezavi z božičem. Rastlina je svoje priljubljeno ime dobila po Joelu Poinsettu, prvem veleposlaniku ZDA v Mehiki. Leta 1828 je bil Poinsett med obiskom Mehike očaran nad bleščečimi rdečimi cvetovi, ki jih je videl v praznični sezoni. Nekaj rastlin je poslal nazaj na svoj dom v Južno Karolino in jih začel gojiti.
Povezava božične zvezde z božičem je z leti postala še bolj znana in uveljavljena. Legenda pravi, da je mehiško dekle, ki si ni moglo privoščiti darila za Jezusov rojstni dan, ob cesti nabiralo plevel. Ko jih je postavila k cerkvenemu oltarju, so se spremenile v živo rdeče božične zvezde in od takrat naprej se je rastlina povezala z božičem.
Tudi v Združenih državah je 12. december državni dan božične zvezde, ki zaznamuje smrt Joela Poinsetta in slavi rastlino, ki nosi njegovo ime. Zaradi prazničnega rdečega in zelenega listja je božična zvezda postala priljubljena izbira za praznične okraske in darila, kar prispeva k njenemu ikoničnemu statusu božične zvezde.
7 temeljev nege božične zvezde + 1 nasvet
Nega božične zvezde ni naporna, zahteva pa kar nekaj organiziranosti in pozornosti. Ker cvetijo v določenem delu let in zahtevajo svojo temo in svetlobo, se ne znajdejo pogosto na naših vrtovih. Kako torej poteka nega božične zvezde v 7 nasvetih?
- Svetloba: Božične zvezde imajo raje svetlo, posredno svetlobo. Postavite jih blizu sončnega okna, kjer lahko vsak dan prejmejo vsaj šest ur posredne sončne svetlobe. Ne izpostavljajte jih neposredni sončni svetlobi za daljša obdobja, saj lahko to povzroči opekline listov. Če želite božične zvezde pripraviti na praznično cvetenje, morate začeti temno obdobje približno 8–10 tednov, preden želite, da pokažejo svoje živahne barve. To se običajno začne zgodaj jeseni.
- Temperatura: Božične zvezde so občutljive na temperaturne spremembe. Najraje imajo toplo okolje, idealno med 18-24 °C podnevi in nekoliko hladnejše ponoči. Ne izpostavljajte jih prepihu ali nenadnim temperaturnim spremembam.
- Zalivanje: Tla naj bodo stalno vlažna, vendar ne prepojena z vodo. Rastlino zalivajte, ko je zgornji centimeter zemlje suh na dotik. Prepričajte se, da ima lonec drenažne luknje, da preprečite kopičenje vode na dnu.
- Vlažnost: Božične zvezde imajo raje višjo vlažnost. Vlažnost lahko povečate tako, da blizu rastline postavite pladenj, napolnjen z vodo in kamenčki, ali uporabite vlažilec zraka.
- Tla: Uporabite dobro mešanico za lončenje. Božične zvezde ne marajo posedanja v prepojeni zemlji, zato poskrbite, da posoda omogoča odtekanje odvečne vode.
- Gnojenje: Božično zvezdo hranite z uravnoteženim, univerzalnim gnojilom vsake 2-4 tedne v rastni sezoni (spomladi in poleti). Ko začnejo ovršni listi (obarvani listi) kazati barvo, zmanjšajte ali prenehajte z gnojenjem.
- Obrezovanje: Če želite spodbuditi grmičasto, kompaktno rastlino, pozno spomladi ali zgodaj poleti odščipnite konice nove rasti. Rastlino lahko po končanem cvetenju tudi obrežete.
- Temno obdobje za cvetenje: Če želite, da božična zvezda naslednje leto ponovno zacveti, potrebuje približno 12-14 ur na dan temno obdobje 6-8 tednov, začenši zgodaj jeseni. Rastlino pokrijte s temno krpo ali jo v določenem času postavite v temen prostor.
Božična zvezda: Nega skozi leto
Skrb za božične zvezde ne vključuje le tistega temnega obdobja cvetenja. Začnite z izbiro zdrave rastline s temno zelenim listjem in svetlo obarvanimi ovršnimi listi. Poskrbite, da bo rastlina videti dobro uravnotežena in polna. Zagotovite svetlo, indirektno svetlobo vsaj šest ur na dan, izogibajte se neposredni sončni svetlobi, da preprečite opekline listov.
Tla naj bodo stalno vlažna, vendar ne prepojena z vodo, zalivajte, ko se zdi, da je zgornji centimeter zemlje suh. Po zalivanju izpraznite krožnik pod lončkom, da preprečite nabiranje vode. Božične zvezde imajo raje višjo vlažnost, kar lahko dosežemo tako, da v bližino postavimo pladenj z vodo in kamenčki ali pa uporabimo vlažilec zraka. O
hranite toplo okolje, idealno med 18-24 °C podnevi in nekoliko hladnejše ponoči. Rastline ne izpostavljajte prepihu ali nenadnim temperaturnim spremembam. Rastlino hranite z uravnoteženim, univerzalnim gnojilom vsake 2-4 tedne v rastni sezoni (spomladi in poleti). Ko začnejo ovršni listi kazati barvo, zmanjšajte ali prenehajte z gnojenjem.
Obrezovanje in vzdrževanje božične zvezde
Za stalno nego razmislite o obrezovanju rastline, da spodbudite grmičevje. Pozno spomladi ali zgodaj poleti uščipnite konice nove rasti in odstranite zbledele ali izrabljene ovršne liste, da izboljšate videz in spodbudite novo rast.
Nega božične zvezde po cvetenju:
Po praznični sezoni rastlino prestavite v normalne svetlobne razmere, tako da odstranite pokrov, ki ste ga uporabljali v temnem obdobju. Zmanjšajte zalivanje, ko rastlina konča cvetenje, tako da se zemlja med zalivanji nekoliko izsuši. Če rastlina postane zamaknjena, razmislite o obrezovanju zgodaj spomladi, da spodbudite novo rast.
Sajenje božične zvezde na prostem
Po zadnji zmrzali lahko božično zvezdo posadite na prosto, če živite nekje z blažjim podnebjem. Slovenija je za to lahko primerna, a vreme nam jo je v preteklosti že dodobra zagodlo, zato pazljivo. Izberite lokacijo z dobro odcedno zemljo in delno senco, da zagotovite njihovo nadaljnje dobro počutje.
Nasveti za zalivanje božične zvezde
Tla naj bodo vedno vlažna in pustite, da se zgornji centimeter posuši pred zalivanjem. Prepričajte se, da ima lonec drenažne luknje, da preprečite nabiranje vode – odvečno kar zavrzite ali ponovno uporabite.
Zalivajte neposredno v tla, izogibajte se zalivanju listov od zgoraj, da preprečite bolezni. Uporabljajte vodo sobne temperature in se izogibajte ekstremnim temperaturam. Prilagodite pogostost zalivanja v suhih notranjih okoljih, da se prilagodite želeni višji vlažnosti. Po cvetenju zmanjšajte pogostost zalivanja in pustite, da se zemlja med zalivanji nekoliko izsuši. V temnem obdobju cvetenja nadaljujte z rednim zalivanjem, pri čemer pazite, da rastlina ni izpostavljena svetlobi. Uporabljajte kakovostno vodo brez soli in kemikalij, še posebej, če je voda iz pipe trda.
Redno preverjajte vlažnost tal, da najdete pravo ravnovesje in preprečite prekomerno zalivanje. Božična zvezda vam bo dala vedeti, če počnete stvari prav ali narobe.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com