Brez skrbi na tehnični pregled

04. avg. 2017, ob 05.15
Posodobljeno pred 14 dnevi
857
160 SEK

Prav vsakega izmed nas enkrat na leto čaka podaljšanje registracije vozila. In s tem seveda obvezen tehnični pregled vozila, na katerem strokovnjaki ugotovijo, če je naše vozilo ustrezno za udeležbo v cestnem prometu. A nikar se ne pritožujte preveč, saj je uspešno opravljen tehnični pregled koristen tako za vas kot za druge udeležence v prometu.

Najbrž že veste, da je tehnični pregled za motorna in priklopna vozila obvezen prvič štiri leta po prvi registraciji novega vozila, nato vsaki dve leti do osmega leta starosti in nato enkrat letno.

Pa veste, na kaj morate biti pozorni, če želite tehnični pregled uspešno opraviti?

tehnični pregled

Pa veste, na kaj morate biti pozorni, če želite tehnični pregled uspešno opraviti?

Kontrolor tehničnih pregledov bo najprej opravil identifikacijo vozila ter ujemanje z dokumenti. Nato bo opravil tehnični pregled vozila. Opravil bo pregled zavornega sistema, preveril vidljivost iz vozila, ter delovanje naprav za upravljanje. Preveril bo tudi svetlobno in električno opremo, osi, kolesa, pnevmatike ter vzmeti in blažilnike. Natančnemu pregledu se ne bo izognila niti karoserija, izmerili se bodo zavorni učinki in emisija izpušnega plina. Pa še kaj bi se našlo.

Naštevamo 8 najpogostejših vzrokov, zaradi katerih avtomobil ne opravi tehničnega pregleda

  1. Svetila

Najpogostejše napake so npr. nedelujoče žarnice, netesna ohišja žarometov in nedelujoči regulatorji dolžine svetlobnega snopa. V primeru nepravilnosti vozilo ni tehnično brezhibno.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne
  1. Zavore
tehnični pregled

8 najpogostejših vzrokov, zaradi katerih avtomobil ne opravi tehničnega pregleda

Tu prihaja do težav zaradi neenakomernega delovanja posameznih kolesnih komponent. Lahko se izkaže, da ima vaš avto počene zavorne cevi, blokirane zavorne cilindre, izrabljene torne obloge, krivec za padec na tehničnem pregledu vozila pa je lahko tudi neučinkovita parkirna zavora.

  1. Izpušni sistem

Tu lahko glavne krivce iščemo v prekoračenih vrednostih dovoljenih emisij, netesnosti sistema, ter nepravilni namestitvi in rjavenju izpušnega sistema.

  1. Pnevmatike

Tehnični pregled vozila ne bo uspešen, če so vaše gume preveč obrabljene, so neustrezne velikosti ali pa imajo večje poškodbe.

  1. Obvezna oprema

Do težav prihaja pri odprti ali v smislu roka uporabnosti pretečeni prvi pomoči. Prav tako lahko težave povzročata manjkajoč ali poškodovan varnostni trikotnik ter manjkajoč ali pomanjkljiv komplet rezervnih svetil.

  1. Vetrobransko steklo

Od uspešno opravljenega tehničnega pregleda vozila se lahko poslovite, če je poškodovano vaše vetrobransko steklo.

  1. Podvozje
tehnični pregled

Svetujemo vam, da še pred odhodom na tehnični pregled sami preverite, ali vsi elementi ustrezno delujejo.

Na uspešnost tehničnega pregleda v tej kategoriji vplivajo zračnost med posameznimi deli, poškodovani ali nedelujoči blažilniki ter predelane vzmeti.

  1. Krmiljenje

Tu pa preverijo poškodbe in zračnost pri posameznih delih volanskega sistema, ki lahko privedejo do nenadne odpovedi delovanja.

Tehnični pregled vozila brez težav opravi 80 do 85 odstotkov vseh vozil.

V primeru odkritja zgoraj omenjenih napak pa vozilo ni tehnično brezhibno. V tem primeru ima lastnik vozila zakonsko določen rok, da pomanjkljivosti odpravi.

Izognite se nevšečnostim,  ki so povezane z neopravljenim tehničnim pregledom vozila. Svetujemo vam, da še pred odhodom na tehnični pregled sami preverite, ali vsi elementi ustrezno delujejo. V primeru, da tehnika ni vaša močnejša stran, pa se dogovorite s svojim mehanikom, da vaš avto pred tehničnim pregledom temeljito pregleda in odpravi morebitne pomanjkljivosti.

Srečno!

Pripravila Monika M.

857
160 SEK