Bruhanje: Najpogostejši vzroki
Bruhanje lahko nastane zaradi različnih vzrokov, vse od bolezni gibanja do okužb. Občutek črvičenja v trebuh in spahovanje ob bruhanju je nadvse neprijetno, samo bruhanje pa tudi vemo, kako zelo ga sovražimo. V tokratnem prispevku bomo preverili, zakaj bruhamo, kako preprečimo bruhanje, kako ga zdravimo in na kaj vse moramo biti pozorni pri bruhanju. Več o boleznih smo že pisali tukaj.
Zakaj bruhamo in kaj so vzroki za bruhanje?
Bruhanje je izločanje oziroma bljuvanje. Strokovno ga imenujemo emeza, kar je izpeljanka iz latinskega izraza emesis. Samo bruhanje je moč razložiti precej strokovno, saj gre za krčenje želodčnih mišic, ki potiskajo hrano in druge snovi iz želodca nazaj po prebavnem traktu. Korak pred tem pa nam prikaže aktivacijo centra za bruhanje v možganih, ki dobivajo signale iz ust želodca in črevesja, krvnega obtoka, ravnotežnega sistema in samih možganov. Tako lahko bruhanje sproži že sama misel na bruhanje. Glavni dejavnik pri razkrivanju bruhanja je vzrok za nastanek le tega.
Bruhanje nastane zaradi različnih vzrokov. Zastrupitve, metabolični vzroki, prenajedanje, bolečina, morska bolezen, migrena, okužba, povišana telesna temperatura, nosečnost, bulimija in mnogo drugih dejavnikov. Ugotovili smo, kako širok je spekter vzrokov bruhanja. Je eden od zaščitnih mehanizmov telesa, zato je lahko nadvse pogost pojav v življenju.
Kako ustavimo in preprečujemo bruhanje?
Prvi korak je iskanje vzroka za bruhanje, s čimer bomo rešili marsikaj. Če nas sili na bruhanje zaradi vrtenja, vožnje v sunkovitih ovinkih ali kaj podobnega, potem s tem nemudoma prenehamo. Enako je pri pitju alkohol. Velikokrat se bo zadeva uredila brez iskanja zdravniške oskrbe, zato se držimo nekaterih nasvetov.
Nadomeščanje tekočin je bistvenega pomena, saj z bruhanjem izgubljamo večje količine tekočine in vode v telesu. Pijemo v malih količinah, najbolje po žlici ali s požirki na nekaj minut. Če pijemo počasi, preprečimo hitro širjenje želodca, kar bi izzvalo ponovno slabost in bruhanje.
Pijemo bistre tekočine in elektrolitske tekočine. Lahko so sok, čaj, limonada ali juha, izogibamo pa se mleku in mlečnim izdelkom, saj ti stanje poslabšajo. Tudi voda ni ravno zaželena, saj ne nadomesti izgubljenih elektrolitov. S pitjem preprečujemo nastanek dehidracije, ki je lahko posebej nevarna pri starejših, otrocih in kroničnih bolnikih (bolezni srca in diabetiki). Odrasle osebe se dehidracije načeloma nimajo bati, saj je zaloga elektrolitov večja, a moramo biti vseeno pozorni na znake dehidracije.
Dehidracija se kaže s suhimi lici in usti, upadlimi očmi in pomanjkanjem uriniranja, pri čemer je od prejšnjega uriniranja minilo vsaj 6 ur. Dehidracijo lahko preprečujemo tudi s pitjem rehidracijske soli, ki jo dobimo v lekarni.
Po izboljšanju počutja lahko nadaljujemo z mehko hrano, a se ob ponovitvi bruhanja svetuje ponovni prehod na pitje pijač in nadomeščanje elektroitov. V kolikor pa slabosti in bruhanja ni več nadaljujemo z rižem, toastom, testeninami, krompirjem in bananami. V tem segmentu se priporoča izogibanje agresivnim vonjavam, kajenju, mastni in pekoči hrani, pitju kave in alkohola. Odličen bo pa tudi sprehod na svežem zraku in velika mera počitka.
Če najdemo vzorec, ki je povzročil slabost in bruhanje, se ga poskušamo izogibati oziroma se ga izbogibamo. Zavedati pa se je potrebno, da v nekaterih situacijah bruhanje in slabost ne bo odšlo samo.
Kdaj k zdravniku zaradi bruhanja?
Tako pri slabosti in bruhanju se je vredno napotiti k zdravniku oziroma poiskati zdravniško oskrbo, če gre za:
- sum zastrupitve
- bruhanje kroničnega bolnika, starostnika ali malega otroka
- hud glavobol, otrdel vrat in bolečine v trebuhu
- bruhanje, ki traja več kot en dan
- bruhanje s prisotnostjo krvi ali kavi podobni usedlini
- izsušitev, dehidracijo (suha usta, suhe oči, malo ali nič urina, nemoč)
- poškodbo glave pred bruhanjem
Če pa gre za bruhanje pri otroku, zdravnika obiščemo, če:
- je otrok nezainteresiran ali razdražljiv
- prepogosto bruha
- več kot 8 ur ni zaužil tekočine
- je plenica dlje časa suha
Kaj bo glede bruhanja storil zdravnik?
Natančna vprašanja glede poteka bolezni oziroma počutja. To mu bo dalo večino potrebnih odgovor, kar se tiče vzrokov za bruhanje – poškodba glave, alkohol itd. Pripravimo se lahko tudi na pregled, kjer bo poiskal morebitne dejavnike za pojav bruhanja – pregled krvi, pregled urina, merjenje temperature, rentgen trebuha in tako dalje. Ob sumu na težjo bolezen nas lahko pošlje k ustreznemu specialistu, kjer se bo iskanje pravih vzrokov nadaljevalo.
Diagnoza bruhanja je najpogosteje…
Kot smo omenili že v začetku članka, je razlogov za nastanek bruhanja veliko. Kljub temu so najpogostejše diagnoze pri bruhanju: okužba prebavil (virusna in bakterijska), vnetje trebušne slinavke, vnetje želodčne sluznice, težave z žolčnimi in ledvičnimi kamni, vnetje slepiča, migrena in vrtoglavica. Vse našteto spada med najpogostejše in nekoliko manj resne zaplete.
Težje, resnejše in hujše bolezni, ki povzročijo bruhanje pa so vnetje možganskih ovojnic, zapora črevesja, tumorji, hepatitis, vnetje možganovine, pretres možganov ali celo izvenmaternična nosečnost. Lahko pa je bruhanje tudi stranski učinek zdravljenja, kot sta kemoterapija ali zdravljenje z antibiotiki.
Bruhanje lahko nastane tudi kot posledica pitja alkohola, kar je precej pogost pojav, a se ga najpogosteje »bolnik« tudi zaveda. Tu so še vrtoglavica, potovalne in morske bolezni. Ne gre odpisati anoreksije in bulimije, kjer pa je bruhanje izzvano namerno.
Kako se zdravi bruhanje?
Odvisno od vzroka bruhanja. Ko ga mi ali zdravnik najdemo, ga poskušamo odstraniti. Do tistega trenutka nadomeščamo tekočino in izgubljene minerale – hujše bruhanje bo nadomestila infuzija. Velik del zdravljenja bruhanja smo opisali v preprečevanju in ustavljanju bruhanja na začetku prispevka.
Vsakodnevno bruhanje je lahko simptom stresa
Med pogoste vzroke za stalno slabost in bruhanje spadajo nosečnost, črevesne težave in obstrukcije. Za konec pa ne smemo pozabiti, da je lahko bruhanje posledica hudega stresa v našem življenju. Ko smo v življenju postavljeni pred stresne in tesnobne situacije, se lahko izzove bruhanje povsem nehote. To lahko traja dlje časa, težave pa lahko brez težav izginejo.
Jemo manj, izgubljamo telesno težo in stres se lahko še dodatno nadaljuje in povečuje. Pomembno je, da najdemo vzrok stresa in se ga poskušamo znebiti iz življenja. Tu lahko ciljamo na pomoč zdravnikov in drugih strokovnjakov. Kot že večkrat, bruhanje je posledica nečesa in velja za odziv telesa na dražljaje. Ko rešimo glavni vzrok, se bruhanje zaključi.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com