Čajevec: zimzeleni grm za eterično olje
Čajevec je grm ali manjše drevo, ki ga poznamo pod strokovnim imenom Melaleuca alternifolia. Zraste nekje do 5 metrov v višino. Spada v družino mirtovk in izvira iz Avstralije in jugovzhodne Azije. Iz njega se pridobiva tudi olje čajevca, in sicer iz ozkih in tankih listov, ki so aromatični, linearni, 10 do 35 milimetrov dolgi in 1 milimeter široki. Plodovi so majhni in oleseneli popki v obliki čaše, ki v premeru merijo nekje od 2 do 3 milimetre.
Že v preteklih stoletjih je čajevec služil kot rastlina, iz katere so pridelovali zdravilno olje. To olje so že staroselci v Avstraliji uporabljali za zdravljenje različnih ran na koži, ki so nastale kot posledice pikov žuželk in drugih insektov, ki jih v Avstraliji vsekakor ne primanjkuje.
Eterično olje čajevca je znano po številnih zdravilnih lastnostih in je med najbolj priljubljenimi v tradicionalni zeliščni medicini. Čajevec se uporablja kot sestavina v hrani in kozmetiki. V gastronomiji ga cenijo zaradi njegovih aromatizirajočih lastnosti. Olje iz te rastline se pogosto uporablja za različne namene. Od zdravljenja do izboljšanja okusov jedi, zaradi česar je vsestransko uporabno tako v zdravstveni kot v prehrambeni industriji.
Čajevec ni rastlina, iz katere pridelujemo čaj
Čeprav bi po imenu rastline lahko tako sklepali, čajevec nima nič skupnega s čajnim grmom (Camellia sinensis), iz katerega pridelujemo čaj. Iz njega pridelujemo eterično olje, ki velja za vsestransko uporabno zdravilo in blažilo.
Čajevec je zimzeleno drevo, ki raste na močvirnatih obalnih predelih. Čeprav prvotno izvira iz Avstralije in Azije, ga danes gojijo tudi na plantažah v Afriki, Indiji in na Kitajskem. Iz listov, ki spominjajo na iglice s postopkom parne destilacije pridobivajo eterično olje, ki se potem z nanašanjem ali grgranjem uživa kot zdravilo.
Ker je olje čajevca tako vsestransko zdravilo, so se svetovne potrebe hitro pomnožile in proizvodnja v Avstraliji ni bila več zadostna za celotno svetovno prebivalstvo. Skupaj s širjenjem na svetovni trg se je širilo tudi zanimanje in predvsem navdušenje nad eteričnim oljem. Ne uporablja se namreč zgolj v zdravstvene namene, ampak je pomembna sestavina v raznih šamponih, milih, zobnih pastah in drugi kozmetiki.
Zdravilni učinki eteričnega olja so raziskani tako pri poskusih na ljudeh kot na živalih. Potrjene so njegove protibakterijske aktivnosti na številne mikroorganizme, pa tudi na virus Herpes simplex. Klinične študije so potrdile tudi učinkovitost eteričnega olja čajevca pri vaginalnih okužbah različnega izvora, aknah, bolnišničnih okužbah z bakterijo MRSA, prhljaju in drugih obolenjih.
Glede uporabe v gastronomiji je potrebno vedeti, da niso vsa eterična olja čajevca primerna za uživanje. Pred morebitnim uživanjem je nujno potrebno preveriti prehransko kakovost in navodila na flaški. Tista olja, ki so primerna za uživanje, so zaradi značilnega prodornega, zeliščnega in kamforičnega okusa popolni za aromatiziranje in začinjanje naših jedi in pijač. Vedno ga je treba jemati razredčenega, 1-2 kapljici v hrani, naj bo to sok, poparek ali solata. Vedno je potrebno upoštevati smernice za uporabo, ki so zapisane na etiketi.
Za kaj se uporablja olje čajevca?
Olje čajevca se uporablja za izdelavo izdelkov za nego kože, saj ima antiseptične, protimikrobne, razkužilne, protivnetne in zdravilne lastnosti. Je optimalna sestavina za zdravljenje aken, ekcemov in psoriaze. Zdravi tudi pike žuželk, srbečo kožo, opekline in rane ter pomaga zmanjšati madeže na koži.
Uporablja se lahko tudi za nego las pri prhljaju in za nego zob pri vnetju ustne sluznice. V aromaterapiji velja olje čajevca za poživljajoče in pomaga zmanjšati živčnost in tesnobo. To olje mobilizira fizične in duševne zaloge energije, zato je idealno za zdravljenje alergijskih reakcij.
Eteričnemu olju čajevca pripisujejo kar nekaj lastnosti. Uporablja se kot antiseptik in dezodorant v različnih oglaševanih šamponih in milih, pa tudi za kozmetično zdravljenje nekaterih kožnih obolenj, kot so mozolji, praske in podobno. Prav tako se lahko uživa za izboljšanje manjših bolezenskih stanj grla in ust, in sicer z grgranjem nekaj kapljic čajevca in malo vode.
Glede na raziskave so nekatere molekule (npr. terpinen-4-ol in 1,8-cineol), ki so prisotne v eteričnem olju čajevca, pokazale proti glivično delovanje proti glivicam iz rodu Candida, Malassezia in drugim dermatofitnim glivicam. Olje čajevca je ob zaužitju v majhnih odmerkih strupeno oz. škodljivo za majhne otroke in hišne ljubljenčke. Simptomi so lahko omotica, slabost in znaki dezorientacije.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pixabay