
Če misliš, da znaš skuhati rižoto, te bo TA recept postavil na realna tla
SLOVENIJA – Ko piščanec ni le piščanec: rižota, ki povezuje okuse in spomine
Vonj domače kuhinje, škripajoča kuhalnica ob dnu ponve in tisti trenutek, ko riž postane kremast, a še vedno malce čvrst pod zobmi – to ni le recept. To je zgodba. In vsaka dobra zgodba se začne z majhnim trikom, ki naredi veliko razliko.
Ni vsaka rižota dobra. In še manj jih je zares odličnih.
Lahko slediš receptu, kot bi sledil GPS-u. Pa vseeno… nekaj manjka. Okus? Tekstura? Duša? Dobra rižota ni zgolj skupek sestavin. Je uigrana predstava, kjer vsaka vloga šteje – in če en igralec zataji, se stvar sesuje. Da ne govorimo o prekuhanem rižu. Ali piščancu, ki je suh kot podplat.
Zato gremo danes res po korakih. A ne le suhoparno – temveč kot bi sedeli v kuhinji v Ribnici ali Lendavi, kjer mama ali stara mama kuha že na vonj in občutek. Ne po receptu.
Kaj bomo torej potrebovali? A nič pretenciozno.
Sestavine za 4 lačne (ali 3, če je med njimi kak najstnik po treningu):
- približno 300 g piščančjega mesa – boljše stegno brez kosti kot prsi (ne sušimo se po nepotrebnem),
- 1 manjša čebula – ne šparat z nožem, naj bo fino sesekljana,
- 2 stroka česna – zmečkana, ne sesekljana (ja, razlika je),
- 250 g arborio riža – ker navadni dolgozrnati res nima kaj iskat tukaj,
- 1 dl suhega belega vina – domač cviček ne bo prav,
- približno 1 l domače jušne osnove – če se da, iz prave kure (če ne, kocka… ampak ne povejte naprej),
- 2 žlici olivnega olja,
- 1 žlica masla (ali dve, če je dan bolj siv),
- nariban parmezan,
- sol, poper, timijan, morda peteršilj, in za konec limonina lupinica – pa smo že skoraj pri poeziji.

In zdaj – kuhanje. Ne, ustvarjanje.
Najprej – ponev. Mora biti široka, da diha. Če imaš litoželezno – še boljše.
Na kombinaciji olivnega olja in masla počasi (res počasi – to ni Formula 1) zarumeniš čebulo. Naj postekleni, nikakor pa ne porjavi. Nato vržeš noter česen – za eno minuto, nič več. Sledi piščanec. Na koščke narezan. In ko dobi barvo? Soliš. Morda malce popraš.

Tu pride prvi trik: piščanca ne peči do konca. Naj bo rahlo rožnat. Zakaj? Ker bo kuhan še sredi riža – in ostal sočen. (To je tista razlika med “v redu” in “wow, to pa je dobro”.)
Čas je za riž.
Dodamo ga surovega – brez kuhanja, brez predpriprave. Ampak! Preden dodamo tekočino, ga malce popražimo z mesom. Da se odpre. Da reče: “Hej, pripravljen sem za vino!”
In ga je – vino, mislim. Belo, suho. Priliješ deci. In pustiš. Naj malo zapoje – in izhlapi. Alkohol gre, okus ostane. Tako kot pri ljudeh – nekaj odide, nekaj ostane.
Potem začneš z osnovo. Po zajemalkah. Ne vsega naenkrat – nisi zalivalka. Mešaš. Počasi. Ne prestraši se, če bo na trenutke izgledalo preveč gosto – ali preveč tekoče. Riž dela svoje. Le ne nehaj mešati. Če je treba, sedi zraven s kozarcem vina (istega kot v rižoti – življenje je prekratko za kombinacije).
Po 18–20 minutah – torej skoraj 3 slovenske radijske pesmi – je rižota tam, kjer mora biti: kremasta, nežna, al dente.
Zdaj pa: zadnji udarec. Maslo. Parmezan. In čisto na koncu – naribana limonina lupinica. Da zbudi okuse, ki so do zdaj dremali. Pojdi previdno – a ne prestrašeno.
Skrivnosti, ki naredijo razliko
V Vipavski dolini rižoto pogosto zalijejo z malvazijo, ne z običajnim vinom. “Istočasno kuhamo in proslavljamo,” pravi domačin Peter R., ki že tri desetletja kuha na podeželskih dogodkih. Njegov trik? “Piščanca prej mariniram v jogurtu in česnu – vsaj eno uro. Meso je potem kot maslo.”
V Prekmurju pa prisegajo na dodatek jurčkov. “Ampak suhi – namočeni,” pravi gospodinja Marta iz Gornje Radgone. “Ti imajo moč. Pa dodaš samo malo – pa je ves lonc dišeč.”
To niso kulinarične finte iz televizije. To je znanje, prenašano z generacije na generacijo. In kot kažejo podatki Statističnega urada RS, več kot 58 % slovenskih gospodinjstev še vedno prisega na “klasične jedi z lokalnim pridihom”, kar vključuje tudi – uganili ste – rižoto.
Zakaj ravno ta rižota?
Rižota s piščancem je idealna v časih, ko mora biti hrana več kot le energija. Ko mora biti tudi – tolažba. Ali druženje. Nekaj, kar lahko stoji v središču mize, obkrožena z rokami, vilicami in klepetom. Pa če je sredi Gorenjske ali v mali kuhinji v Tolminu.
“Ko se usedemo za mizo, je tišina največja pohvala,” pravi Neža, študentka iz Kopra, ki je recept podedovala po babici. “Ko pa kdo reče: ‘A je to iz restavracije?’ – potem pa veš, da si zadel.”

Zaključek – ampak ne konec
Rižota s piščancem je, če se ne pustiš zapeljati instant navodilom, lahko nekaj veličastnega. Veličastnega v tem najbolj domačem, toplem smislu. Ko sestavine ne igrajo vsaka zase, temveč skupaj – kot dobra zgodba.
Ali kot je rekel Anthony Bourdain, ki je poznal vse svetovne kuhinje in tudi njihove drobne napake: “Good food is very often, even most often, simple food.”
In v Sloveniji? Je to pogosto – rižota. Pa ne katerakoli. Tista z dušo. In z malimi skrivnostmi, ki jih zdaj poznate tudi vi.
Viri:
- Statistični urad RS, “Navade slovenskih gospodinjstev pri pripravi obrokov”, 2024
- Izjava: Peter R., Vipavska dolina, 2023, kulinarični dogodek
- Izjava (neobjavljena): Neža K., študentka UP, 2024
- Anthony Bourdain, Kitchen Confidential, Bloomsbury, 2000
Pripravil: N. Z.
Če ste zdržali do sem – potem je skoraj tako, kot da ste jo že skuhali. Zdaj pa… v trgovino po piščanca. Pa po pravi riž. Ostalo? To že imate – doma.