Dalmatinec: Vse o svetovno znani pasmi psov
Dalmatinec je ena najbolj zlahka prepoznanih pasem psov na svetu. O pasmi so bile posnete risanke, filmi, serije, njihova podoba pa je prepoznavna vsakemu na tem svetu. Pasma srednje vrsti vedno vzbuja eno vprašanja. So dalmatinci bele barve s črnimi pikami ali črne barve z belimi zaplatami? Odgovor vsekakor je, izveste pa ga v nadaljevanju prispevka, kjer smo vam pripravili vse informacije o svetovno znani pasmi. Dalmatinec od A do Ž in še nekaj drugih zanimivosti o črno belih psih. Več o pasjih pasmah pa smo že pisali tukaj.
Zgodovina dalmatincev je najtesneje povezana z Dalmacijo na Hrvaškem
Dalmatinci so dobili ime prav po Dalmaciji na Hrvaškem, kar Sloveniji eno najbolj znanih pasem v zgodovini, približa na doseg roke. Mednarodna kinološka zveza je Hrvaški tudi uradno podala naziv izvorne države pasmi. Na podlagi številnih virov se je zveza FCI odločila za naše južne sosede, saj naj bi dalmatinec izhajal prav od tam.
Prvi zapis pasme je iz leta 1375, ko je đakovski župnik opisal lovskega psa iz Dalmacije. Seveda je opisal belega psa s črnimi pikami, po katerem je pasma še danes prepoznana. Naslednji vir so velike umetnine iz zgodnjih let 17. stoletja, kjer so upodobljeni dalmatinci ob svojih lastnikih. Prvi pisani zapis samega imena pa je iz zgodnjega 18. stoletja, saj je pasma zapisana v arhivih mesta Đakovo – Canis Dalmaticus. Vse od takrat je bila pasma omenjena kot dalmatinec v vseh pomembnih zapisih o kinologiji. Tako je pasma uradno iz Hrvaške.
Skozi svojo zgodovino so bili pripadniki pasme lovski, ovčarski, tekaški, pričarski, sledni in prinašalski psi. Njegov videz je dobesedno nespremenjen že stoletja, prav zaradi tega pa je vedno pri vrhu najbolj prepoznavnih pasem na svetu. Tudi danes gre za vrhunskega atleta, ki ga radi uporabljajo gasilci. Dalmatinci so vsestranski psi, svetovno slavo pa so seveda dosegli po premierah filmov in risank z naslovom 101 dalmatinec, ki jih je ustvaril studio Disney.
Dalmatinec je pes čuvaj, ki bo oboževal družino
Karakterji so pri psih zelo pomembni, ne predstavljajo pa vsakega pripadnika pasme. Dalmatinec ima namreč zelo močno razvit čuvajski nagon in lovski nagon. Na prvi pogled in videz je zelo zvest in prijazen, izjemno pa obožuje zabavo in igranje. Zaradi vseh teh lastnosti se lahko zelo hitro naveže na človeka in mu sledi na vsakem koraku. Posledica čuvajskega in lovskega nagona sta obveščanje lastnika pred tujci, zaščitništvo družine in lovljenje malih bitij.
Teža dalmatinca: od 23 do 30 kilogramov
Višina dalmatinca: od 53 do 63 centimetrov
Velikost legla: od 6 do9 mladičkov
Življenjska doba: 10 d0 16 let
Dalmatinci so izjemno inteligentni psi, obenem pa so neverjetni atleti in posledično zelo vzdržljivi. Čeprav se rad in hitro naveže na svojega lastnika, je lahko tudi zelo neodvisen pes. Dalmatinec ima fantastičen spomin in nikoli ne bo pozabil grdega ravnanja z njim. Že po logiki in tudi zaradi tega ga je potrebno vzgajati lepo in mirno. Ker gre za občutljivo pasmo psov, je pomembno pristopati nežno in z veliko mero domišljije, ki bo zadovoljila njegovo razigranost. Kaj skupaj tvorijo inteligenca, aktivnost in domišljija? Fantastičnega psa za aktivne ljudi.
Prav slednji je razlog je zelo pomemben pri izbiri psa oziroma dalmatinca. Pasma ima izjemno veliko energije in posledično od svojega lastnika zahteva tudi veliko mero dnevne aktivnosti. Nujni so dnevni sprehodi, dalmatinca pa lahko peljete s seboj tudi na tek, kolesarjenje in druge aktivnosti s celotno družino.
Dalmatinec želi biti v središču pozornosti
Družinske pes. Tako bi lahko opisali pasmo dalmatincev, ki si nadvse želi biti v središču pozornosti. V kolikor se odločate za dalmatinca, v poštev nikakor ne bosta prišla pesjak ali veriga. Oboževal bo odprto dvorišče, ki je dovolj veliko za nekaj teka in veliko sprehoda. Ker gre za aktivnega psa, ki obožuje svojega lastnika, bodo kljub dvorišču potrebni tudi dolgi dnevni sprehodi.
Dalmatinec se bo ujel z vsemi živalmi v okolici, večina jih obožuje konje, kar je za lastnike teh odlična novica. Predvsem pa je pomembna zgodnja socializacija mladiča, ki bo pripomogla k enostavnemu druženju in spoznavanju novih živali in ljudi. Ko že govorimo o ljudeh, je potrebno omeniti nagnjenost pasme k druženju z otroko. Pri majhnih otrocih je seveda potrebno biti pozoren, ne glede na pasmo. Ker je dalmatinec srednje rasti, lahko že zgolj s premiki prevrne otroka. Nikakor pa dalmatinec ni nasilen, saj dobro prenese grobost otrok.
Dalmatinec potrebuje malo nege
Njegova bela barva s črnimi pikami (odgovor na glavno vprašanje) pride z visoko ceno. Čeprav gre za pasmo, ki ne potrebuje veliko čistoče in nege, je vseeno potrebno skrbeti zanje. Krtačenje, kopanje, krajšanje krempljev in čiščenje ušes enako pogosto kot pri vseh ostalih pasmah. V tem niso dalmatinci prav nič drugačni od ostalih psov, imajo pa eno razliko. To je njihovo zdravje.
Ste vedeli, da se veliko dalmatincev skoti gluhih? Pri vestnih in odgovorih rejcih pasme jih ne boste našli, saj gre za dedno težavo. Po rojstvu jih je potrebno testirati s tako imenovanim BAER testom, ki bo pokazal, če je dalmatinec gluh. S tem smo že pojasnili, da je še kako pomemben nakup pri kvalitetnemu rejcu. Če postanete lastnik gluhega psa, načeloma ne bo večjih težav. Enostavno bo postal normalen pes, če mu bo nujena pravilna vzgoja.
Zdravje dalmatincev je odvisno od nege
Dalmatinci spadajo med pasme psov, ki so najbolj nagnjene k zdravstvenim težavam. Pasma zelo slabo prenaša ekstremne vremenske razmere, kar je sila pomembno upoštevati pri življenjskih pogojih. Tu imamo v mislih predvsem zimo, ko bodo najverjetneje potrebovali toplo oblačilo pri sprehodih in zunaj. Že v prejšnjem odstavku smo omenili kotenje gluhih predstavnikov pasme, a zdravstvene težave se tu ne zaključijo. Dalmatinci so nagnjeni k težavam s kožo in težavam z ledvičnimi kamni. Pogosti so tudi primeri displazije kolkov in hiperurikemije, a je to enako lahko pripisati tudi mnogim drugim pasmam psov.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com