Debel Ferrari, kumarice na podstavkih in klobase v objemu
Avstrijski umetnik Erwin Wurm je eden najbolj prepoznavnih sodobnih umetnikov, znan po svojih neobičajnih in provokativnih delih, ki se poigravajo z absurdom. Njegova dela postavljajo pod vprašaj vsakodnevne predmete, norme in vrednote, ki jih pogosto jemljemo za samoumevne. Najbolj opazno delo na njegovi najnovejši retrospektivni razstavi v muzeju Albertina na Dunaju je “debeli Ferrari”, ki je postal simbol umetnikovega preizpraševanja luksuza, potrošniške družbe in ideala videza.
Ob svojem 70. rojstnem dnevu je Wurm odprl retrospektivo svojih del, kjer obiskovalce spodbuja k temu, da svet pogledajo skozi oči absurda. Kot pravi umetnik, “če pogledamo naš svet z druge perspektive – absurda –, bomo morda videli kaj več”. Njegov pristop je nepredvidljiv in igriv, a hkrati močno kritičen do današnje družbe.
Debeli Ferrari in kisle kumarice kot odraz družbenih norm
Med Wurmovimi deli je najbolj prepoznavno prav “debeli Ferrari”, ki simbolizira izkrivljen pogled na luksuz in materialno bogastvo. Ferrari, ki je običajno sinonim za hitrost, eleganco in uspeh, v Wurmovih rokah postane deformiran, napihnjen in komičen simbol pretirane potrošnje. Z njim umetnik raziskuje, kako družba doživlja bogastvo, udobje in identiteto ter postavlja pod vprašaj vrednote, ki jih pripisujemo luksuznim predmetom.
"Fat Cars" by Erwin Wurm (2001) 🚗 pic.twitter.com/1gWTNZajMC
— DD (@designdocument) August 8, 2023
A Wurm se ne ustavi le pri Ferrariju. Na razstavi najdemo tudi druge nenavadne predmete, kot so luksuzne torbe na dolgih nogah, miniaturne hiše ter avstrijska kulinarična dediščina v obliki klobas in kislih kumaric. Vse te podobe odražajo umetnikov kritični pogled na družbene norme in potrošniško kulturo, hkrati pa s svojo ironijo in absurdnostjo spodbujajo gledalce k razmisleku o svetu, ki ga živimo.
#KönigWien: KÖNIG GALERIE is proud to present SUBJECT, the first solo show by Erwin Wurm in the Vienna gallery.
— KÖNIG GALERIE (@koeniggalerie) March 1, 2022
🗓 until 17 APRIL
📍 Kleines Haus der Kunst (KHK)
Shaped like sausages, bread rolls and pretzel sticks, Wurm’s oversized marble sculptures dominate the space. pic.twitter.com/BlfuPhSLBP
Antonia Hoerschelmann, kustosinja razstave, je ob odprtju povedala, da je Wurm znan po tem, da “vzame vsakdanje stvari in jih predstavi kot abstraktne elemente ter jih s tem spremeni v umetniško delo”. To preoblikovanje običajnih predmetov v nekaj nepredvidljivega je Wurmov način preizpraševanja naše realnosti.
Retrospektiva, ki nas sili k drugačnemu pogledu na umetnost in življenje
Erwin Wurm, ki se je rodil v mestu Bruck an der Mur in sprva želel postati slikar, je na svoji umetniški poti doživel preobrat, ko se je po sprejemnem izpitu znašel v kiparskem razredu. “Bil sem razočaran in žalosten, a nato sem ugotovil, da je to morda izziv,” je povedal o svojih začetkih. Prav ta izziv ga je pripeljal do razvoja edinstvenega umetniškega sloga, v katerem kiparstvo uporablja za izzivanje družbenih norm.
Kljub uspehom in prepoznavnosti Wurm ne skriva svojega kritičnega odnosa do današnjega sveta. “Z našim svetom nisem zadovoljen. Neverjetno je, grozno,” je dejal ob odprtju razstave. Njegova dela pogosto odsevajo to nezadovoljstvo, saj se osredotočajo na tematike, kot so družbeni pritiski, diktat videza in potrošništvo.
Čeprav retrospektiva Wurmovih del daje vpogled v preteklo delo, umetnika bolj zanima prihodnost. “Ne zanima me pogled nazaj, ampak naprej,” je povedal ob otvoritvi. Njegov ustvarjalni proces je osredotočen na raziskovanje novih idej in nadgradnjo starih konceptov, kar se kaže tudi v njegovih vedno svežih in inovativnih delih.
Napisal: E. K.
Vir: X