Digitalna replika Auschwitza pretresa svet

08. jun. 2025, ob 17.05
Posodobljeno pred 8 dnevi
824
280 SEK

Digitalna replika Auschwitza je nastala zaradi vse večjega zanimanja filmskih ustvarjalcev.

Nastal je projekt, ki je bil prepoznan na filmskem festivalu v Cannesu. Zaradi varnostnih ukrepov, snemanje na območju Auschwitza ni mogoče. Muzej Auschwitz je izdelal digitalno repliko, ki je nastala zaradi vse večjega zanimanja režiserjev za zgodovino nemškega taborišča. 

Nastal je intervju s tiskovnim predstavnikom muzeja Auschwitz Bartosz Bartyzel. V njem je pojasnil pomembna dejstva, ki se dotikajo snemanja in obujanja spominov  na kraj sistematičnega uničevanja narodov.

Ideja za digitalno repliko Auschwitza

Bartosz Bartyzel razloži, da muzej Auschwitz že vrsto let sodeluje s filmskimi ustvarjalci – tako z dokumentarnimi kot z režiserji celovečernih filmov. Vendar pa zaradi varstva avtentičnega spominskega območja snemanje celovečernih filmov na tem mestu ni mogoče. Ideja o ustvarjanju digitalne replike se je porodila iz potrebe po odzivu na naraščajoče zanimanje za zgodovino nemškega taborišča Auschwitz. Sodelovanje z digitalnimi orodji, ki jih po novem ponuja splet ponuja priložnost za razvoj tega sodelovanja v novi, odgovorni in etični formuli.

Zakaj replika?

Veljavna pravila v spominskem centru izključujejo možnost snemanja celovečernih filmov na avtentičnem in zaščitenem območju nekdanjega taborišča. Vendar pa filmski ustvarjalci – zlasti tisti, ki želijo poseči po bolj narativnih (pripovedovalnih) oblikah – potrebujejo prostor. Prostor naj bi omogočil pripoved resnične zgodbe. Digitalna replika pa naj bi to lahko storila – ne da bi pri tem ogrozili integriteto zgodovinskega najdišča.

Posveti s filmskimi ustvarjalci

Posveti s filmskimi ustvarjalci so bili nujni. Pravzaprav je bil projekt navdihnjen z vsakodnevnim sodelovanjem s filmskimi ustvarjalci. Ideja ni bila ločena od realnosti. Ravno nasprotno. Ideja se je rodila iz pogovorov, izkušenj in vprašanj, ki so se pojavljali že leta.

Kapilarna vlaga: nevidna grožnja za vaš dom in trajna rešitev
Ste v svojem domu že opazili mokre madeže na stenah, odstopanje ometa ali neprijeten vonj po vlagi? Morda že imate opravka z eno najpogostejših, a pogosto spregledanih težav, ki predstavlja nevid
Muzej Auschwitz je izdelal digitalno repliko, ki je nastala zaradi vse večjega zanimanja režiserjev za zgodovino nemškega taborišča
Vir: unsplash.com

Kako je potekalo nastajanje replike

Kdo je bil vključen v ustvarjalni proces? Kako dolgo je trajal?

Projekt je dobil ime “Slika Auschwitza”. Je izkaz sodelovanja med muzejem  Auschwitz, fundacije Auschwitz-Birkenau in ekipe tehničnih strokovnjakov pod vodstvom Macieja Żemojcina.

Proces nastajanja replike je potreboval čas

Preden je ideja zagledala luč sveta ja trajalo kar nekaj mesecev. Šlo je za skupinsko delo in številne razprave. Tehnična ekipa je imela na razpolago najsodobnejše tehnologije za prostorsko skeniranje in obdelavo digitalne replike taborišča Auschwitz I.

Načrti

Fundacija Auschwitz-Birkenau si trenutno prizadeva zbrati sredstva, ki so potrebna za nadaljevanje projekta. Naslednji projekt naj bi bila digitalna replika območja Auschwitz II-Birkenau in notranjost nekaterih stavb.

Odzivi javnosti na digitalno repliko

Kakšne odzive ste prejeli po objavi nastanka replike? Ko se je objavila digitalna replika Auschwitza,  so bili odzivi vsekakor zelo pozitivni. Izjemno pozitivnega odziva so bili s strani: 

  • Filmske skupnosti: Filmska skupnost, ki je v repliki prepoznala moč digitalnega okolja. Opazila je moč orodja, ki ga omogočajo napredne tehnologije. 
  • Ljudi: Ljudje so dobili priložnost spoznati zgodovino na globlji in bolj pristen način, 

Projekt je bil zato prepoznan tudi v mednarodnih razpravah na filmskem sejmu Marché du Film v Cannesu. 

Digitalna replika Auschwitza  je nastala  ker je Auschwitz Birkenau vpisani na seznam svetovne dediščine UNESCO.
Snemanja ni dovoljeno.
Vir: unsplash.com

Kako je bil ta projekt financiran 

Izdelavo replike financira fundacija Auschwitz-Birkenau so bila sredstva pridobljena iz namenskih donacij zasebnih donatorjev. Fundacija še vedno išče sredstva za nadaljevanje projekta. Predvideva, da bo vzdrževanje in razvoj programa na koncu financiran preko licenc, ki jih bodo plačevali filmski producenti. Gradivo, ki jim bo na ta način na voljo bodo lahko uporabili v okviru virtualne filmske lokacije. Na ta način bo projekt postal orodje za samo financiranje. Hkrati bo podpiral tudi dodatna izobraževanja. Vsekakor pa bo primer spomina na taborišča Auschwitz-Birkenau.

Projekt ni bil brez težav

Izdelava digitalne replike Auschwitza je inovativni projekt. Zato ne moremo zanemariti dejstva, da se pri tem lahko pojavijo tudi težave.

  • Priprava Digitalne replike Auschwitza  je najprej naletela na težavo glede pridobitve ustreznih finančnih sredstev. Treba je bilo najti vir ustreznega financiranja za zagon projekta in nadaljevanje.
  •  Ključni izziv je bila tudi potreba po uskladitvi visokotehnoloških rešitev z zelo posebnim statusom prostora. Prostor je bilo potrebno “mapirati”, saj se je le na ta način lahko izrazila avtentičnost. 
  • Taborišče Auschwitza je zaščiten. Gre za ohranjanje edinstvenosti tega spomenika ka grozote druge svetovne volja.

Auschwitza ne smemo pozabiti

Ohranjanje zgodovine holokavsta je nujna, S pomočjo novih tehnologij nam omogoča, da zagotovimo izkušnjo, ki izobražuje prihodnje generacije o holokavstu in uporabnikom daje jasno razumevanje vpliva nenadzorovanega sovraštva. Oživi uničujoč davek. ki so ga ljudje plačevali s svojimi življenji.

Ohranjanje zgodovine holokavsta s pomočjo novih tehnologij nam omogoča, da zagotovimo izkušnjo, ki izobražuje prihodnje generacije
Vir: unsplash.com

Auschwitz I in Auschwitz II v Birkenauu spomenik spomina

Danes je taborišče Auschwitz I, Auschwitz II v Birkenauu sta spomenika spomina.

Oświęcim” meso na južnem poljskem. Nahaja se 50 kilometrov zahodno od Krakova. Zgodovina mesta sega več kot 800 let nazaj. A žal je ta zgodovina drugačna od mnogih mest. Na zelo grd način ga je zaznamovala druga svetovna

Tukaj lahko preverite, kje so cene zobozdravstvenih storitev skoraj 3-krat nižje!
Ste vedeli, da lahko za enako zobozdravstveno storitev v Sloveniji ali na Hrvaškem plačate tudi do trikrat manj? V času, ko so življenjski stroški vse višji, se vedno več Slovencev odloča za p

Tukaj so nacisti ustanovili koncentracijsko taborišče Auschwitz I, ki je skupaj s taboriščem Auschwitz II v Birkenauu (Brzezinka) postalo največje nacistično koncentracijsko taborišče. Do leta 1945 je bilo tukaj umorjenih skoraj  milijon in pol ljudi.

Danes v prostorih taborišč deluje muzej, ki je hkrati tudi spomenik. Opečni bloki, ki stojijo za zloveščimi vrati z geslom Arbeit Macht Frei, so bili prilagojeni v razstave, posvečene žrtvam različnih narodnosti. Ob bloku št. 11 stoji Zid smrti, kjer so bili usmrčeni zaporniki. Kot opozorilni znak so ostale tudi ruševine plinskih sob in krematorijev ter železniška klančina, ki je toliko ljudi popeljala na njihovo zadnjo pot.

Leta 1979 so bili prostori nekdanjega taborišča Auschwitz Birkenau vpisani na seznam svetovne dediščine UNESCO.

Praktične informacije

Odprto vsak dan (zaprto: 1. januar, velikonočna nedelja, 25. december)

Obisk spominskega taborišča Auschwitz Birkenau je brezplačen. Skupine morajo najeti uradnega muzejskega vodnika. Posamezni obiskovalci lahko izbirajo med samostojnimi obiski in tako imenovanimi ogledi. Ogled zajema nekdanji taborišči Auschwitz I in Auschwitz II – Birkenau z vodnikom, najemom slušalk in avtobusom.

Auschwitz je po vsem svetu postal simbol terorja, genocida in holokavsta.

Naj ne ostane le spomin, ker nam sporoča veliko več.

Pripravila AK
Viri:
auschwitz.org
euronews.com
unsplash.com

824
280 SEK