Frida Kahlo: Moja slika nosi sporočilo bolečine

10. jan. 2024, ob 10.42
Posodobljeno pred 7 dnevi
153
290 SEK

Mehiška umetnica Frida Kahlo je prepoznana predvsem po svojih avtoportretih, bolečini in strasti ter drznih živahnih barvah. V Mehiki jo slavijo po mehiški in avtohtoni kulturi, feministke pa so nad njo očarane zaradi upodobitve ženske izkušnje in ženske oblike v svojih delih.

Frida Kahlo je kot otrok trpela zaradi polioze. Kasneje, v njenih najstniških letih, je v avtobusni nesreči skoraj umrla. Utrpela je več zlomov hrbtenice, ključnice in reber, imela je zlomljeno medenico, zlomljeno stopalo in dislocirano ramo. Po tej nesreči se je začela močno osredotočati na slikanje, medtem ko je okrevala z mavcem na celem telesu. Frida Kahlo je imela v svojem življenju 30 operacij.

Življenjska izkušnja je pogosta tema, ki jo je moč videti na približno 200 Fridinih slikah, skicah in risbah. Njena fizična in čustvena bolečina je upodobljena na platnih, ob tem je upodobljeno tudi njeno burno razmerje z možem Diegom Rivero, ki je bil prav tako umetnik, s katerim se je poročila kar dvakrat. Od njenih 143 slik je 55 avtoportretov.

Poškodbe, ki jih je imela na telesu, ki so bile posledica avtobusne nesreče, je zelo podrobno prikazala na sliki Broken Column. Kahlo je na sliki upodobljena skoraj gola, razčlenjena po sredini, hrbtenica pa je predstavljena kot zlomljen okrasni stolp. Njena koža je prebodena z žeblji, opremljena pa je tudi s kirurško zapestnico.

Frida Kahlo je naslikala svoj prvi avtoportret leta 1926, ki ga je imenovala Avtoportret v žametni obleki. Avtoportret je bil naslikan v stilu mehiških portretnih slikarjev 19. stoletja, na katere so močno vplivali evropski renesančni mojstri. Med uporabo stila mehiških slikarjev je Frida Kahlo včasih črpala tudi navdih za ozadje slike, ki so bile zavezane zavese. Avtoportret – Time Flies (1929), Portratit of a Women in White (1930) in avtoportret, posvečen Leonu Trockemu (1937), imajo vsi takšno ozadje.

Frida Kahlo v svojem lastnem portretu “Time Flies” uporablja ljudski slog in žive barve. Nosi kmečka oblačila, rdeča, bela in zelena na sliki pa so barve mehiške zastave. V svojem življenju je avtoportret tema, k kateri se je Frida Kahlo vedno znova vračala. Tudi drugi umetniki so se že od nekdaj vračali k svojim ljubljenim temam – Vincent van Gogh svojim Sončnicam, Rembrandt svojemu Avtoportretu in Claude Monet, svoji Vodni liliji.

Frida Kahlo na zidu zgradbe. FOTO: vazah / Pixabay
Frida Kahlo na zidu zgradbe. FOTO: vazah / Pixabay

Frida Kahlo in Diego Rivera

Frida Kahlo in njen mož Diego sta imela burne odnose, ki so je zaznamovala številne afere obeh partnerjev. Na umetničinem avtoportretu Self-Portrait With Cropped Hair (1940) je Frida Kahlo upodobljena v moški obleki, v roki drži škarje, okoli stola na katerem sedi, pa je ogromno odrezanih las. To ponazarja čas, ko je Frida ostrigla svojemu možu lase, ki jih je še tako oboževal, ker je imel afere.

Slika Memory, the Heart, iz leta 1937, prikazuje bolečino, ki jo je čutila Frida Kahlo zaradi moževe afere z njeno mlajšo sestro Christine. Veliko zlomljeno srce pri njenih nogah kaže na intenzivnost Kahlove tesnobe. Frida in Diego sta se razšla leta 1939, vendar sta se ponovno združila leto kasneje in se ponovno poročila.

Slika The Two Fridas (1939) je nastala malo po ločitvi in prikazuje dve Fridi Kahlo. Ena Frida nosi kostum iz mehiške regije Teheuana, ki predstavlja Frido, ki jo je Diego ljubil. Druga Frida nosi evropsko obleko kot ženska, ki jo je Diego izdal in zavrnil. Kasneje je spet v obleki Teheuana v avtoportretu Self-Portrait as a Tehuana (1943) in v avtoportretu imenovanem kar Self Portrait (1948).

Frida Kahlo in Diego Rivera sta v svojem domu zbirala predkolumbijske artefakte; Diego je zbiral skulpture in idole, Frida pa nakit. Frida je ta nakit nosila na avtoportretih, kot so “Time Flies” (1926), “Self-Portrait with Monkey” (1938) in “Self-Portrait with Braid” (1941). Predkolumbijski artefakti se pojavljajo tudi v njenih delih, kot so “The Four Inhabitants of Mexico City” (1938), “Girl with Death Mask” (1938) in “Self-Portrait with Small Monkeys” (1945).

Tedenski horoskop od 2. decembra do 8. decembra 2024: Teden za strateške odločitve, povezovanje in notranji mir
Teden od 2. do 8. decembra prinaša energijo, ki spodbuja strateško načrtovanje, krepitev odnosov in osredotočanje na dolgoročne cilje. Znaki bodo čutili potrebo po povezovanju z bližnjimi in ur

Je bila nadrealistična ali realistična umetnica?

Frida Kahlo je leta 1940 sodelovala na “Mednarodni razstavi nadrealizma” v Galeria de Arte, Mexicano. Tam je razstavila svoji dve največji sliki: The Two Fridas in The Wounded Table (1940). Nadrealistični Andrew Breton je menil, da je Frida Kahlo nadrealistična umetnica, medtem ko je založba, ki jo je Frida Kahlo zavrnila menila, da je umetnica slikala samo svojo resničnost.

Leta 1945 je don Jose Domingo Lavin zaprosil Frido Kahlo, naj prebere knjigo “Mojzes in monoteizem” avtorja Sigmunda Freuda. Knjiga, ki temelji na psihoanalizi in nadrealizmu, je služila kot navdih za sliko. Frida je nato naslikala delo “Mojzes” kot svojo interpretacijo prebranega. Slika je prejela priznanje in osvojila drugo nagrado na letni umetniški razstavi v Palacio de Bellas Artes.

Frida Kahlo v svojem življenju ni prodala veliko slik, čeprav je občasno po naročilu slikala portrete. V svojem življenju je imela samo eno samostojno razstavo, in sicer leta 1953 v Mehiki, le leto pred njeno smrtjo, v starosti 47 let.

Danes se njena dela prodajajo po zelo visokih cenah. Maja 2006 je bil avtoportret Frida Kahlo – Roots, prodan za 5,62 milijona dolarjev na dražbi Sotheby’s v New Yorku. To je tudi rekord, saj je bila slika najdražje latinskoameriško delo, ki je bilo kdaj kupljeno na dražbi, Frida Kahlo pa je zaradi tega tudi ena najdražje prodajanih ženskih umetnic.

Mehiška umetnica Frida Kahlo. FOTO: Katchi / Pixabay
Mehiška umetnica Frida Kahlo. FOTO: Katchi / Pixabay

Frida Kahlo je protikulturni simbol 20. stoletja

Široko znana po svojih marksističnih nagibih je Frida Kahlo skupaj z marksističnim revolucionarjem Che Guevarom in majhnim deležem sodobnih osebnosti postala protikulturni simbol 20. stoletja. Ustvarila je zapuščino v zgodovini umetnosti, ki še naprej navdihuje domišljijo in um.

Frida Kahlo, ki se je rodila leta 1907 in umrla pri 47 letih, je dosegla slavo v svojem kratkem življenjskem obdobju, ki sega daleč preko meja Mehike. Čeprav nič drugega kot kultni status, ki bi jo sčasoma naredil za mati selfijev, je njena neizbrisljiva podoba prepoznavna povsod.

V muzeju Frida Kahlo v Mexico City so po vsej hiši na ogled njeni osebni predmeti, ki dajejo občutek, kot da Frida še vedno tam živi. Frida se je rodila in odraščala v tej zgradbi. Kobaltni zidovi hiše so doprinesli k vzdevku Modra ​​hiša. Tam je Frida Kahlo nekaj let živela z možem in kasneje tudi umrla. Objekt je najbolj priljubljen muzej v soseski Coyoacan in med najbolj obiskanimi muzeji v Mexico City.

Avtor: Ana Nikolić

153
290 SEK