Nadležni in boleči hemoroidi
Hemoroidi ali zlata žila sta sopomenki za bolečo in neprijetno težavo, ki pesti veliko število ljudi. Čeprav hemoroidi niso nevarni, lahko precej zmanjšajo kakovost življenja, zato je čimprejšnje ukrepanje tako rekoč nujno. So zelo pogosto obolenje, saj se z njimi vsaj enkrat v življenju sreča več kot polovica odraslih.
Kaj hemoroidi so?
Hemoroidi so žilni vozli, se pravi predeli ven, kjer zastaja kri. Tu gre v bistvu za razširitev venskega ožilja ob zadnjični odprtini. Zastajanje krvi povzroči, da vena nabrekne, lahko pa tudi poči in zakrvavi. Nekateri ljudje sploh ne vedo, da imajo hemoroide, medtem ko drugi zaradi njih bolj ali manj trpijo. Tudi tako, da sedenje sploh ni več možno.
Simptomi, ki kažejo na hemoroide
- bolečina v analnem predelu, ki se lahko pojavi v anusu ali zunaj
- srbečica v anusu ali okrog analnega predela
- izločanje sveže krvi (ob odvajanju ali kar tako)
- bolj ali manj občutne izbokline okrog zadnjika
- blato, ki nekontrolirano uhaja
- po odvajanju ima človek občutek neizpraznjenega črevesja
Notranji in zunanji hemoroidi
Zunanji hemoroidi ležijo ob zadnjiku, običajno pa so posledica nepravilnih navad, kot so nepravilna prehrana, sedeče delo, zaprtje ali debelost. Zunanji hemoroidi so pridobljeni, ponavadi nastanejo zelo hitro, pri tem se pojavi boleča oteklina. Takšna oteklina je lahko velika tudi nekaj centimetrov v premeru. Ker se je ne da potisniti nazaj v zadnjik, onemogočajo sedenje. Poleg tega oteklina povzroča veliko bolečine tudi pri odvajanju. Pogostejši so pri ženskah, pojavljajo se predvsem med nosečnostjo.
Notranji hemoroidi so prirojeni in nastanejo zaradi oslabljenega vezivnega tkiva ter povečanega ožiljenja v predelu zadnjika. Ležijo pod sluznico končnega dela zadnjika. Pri odvajanju lahko počijo in zakrvavijo. Notranji hemoroidi se lahko zelo povečajo in celo izpadejo skozi zadnjično odprtino. Včasih jih s prstom lahko potisnete nazaj v zadnjik, večkrat pa to sploh ni možno. Povečane notranje hemoroide lahko potrdi proktološki pregled. Na splošno pa takšni hemoroidi večkrat ostanejo neopaženi.
Najpogostejši vzrok za krvavitve iz danke so prav notranji hemoroidi. Delimo jih v 3 stopnje:
- stopnja: hemoroidi se kažejo le s krvavitvijo, do izpadanja še ne pride.
- stopnja: pride do zdrsa hemoroidov skozi zadnjično odprtino, to se zgodi predvsem takrat, ko se človek napenja.
- stopnja. notranje hemoroide je potrebno po odvajanju potisniti nazaj v zadnjik, prihaja tudi do krvavitev.
Vzroki za nastanek hemoroidov
Največkrat so vzroki za hemoroide prav šibke vene, se pravi oslabljene mišice v venski steni. Zaradi tega kri zaostaja v žilah. Poleg tega lahko hemoroidi nastanejo tudi zaradi dolgotrajnega stanja ali sedenja, debelosti, nosečnosti, fizičnega dela, prehitrega in stresnega življenja in podobno. Svojo vlogo odigra tudi prehrana. Tako hrana, ki je bogata s prehranskimi vlakninami, zmanjša verjetnost za nastanek te nadloge. K nastanku hemoroidov prispeva tudi to, da na dan ne popijete dovolj tekočin.
Hemoroidi: kako jih preprečite?
- Predvsem jejte hrano, ki vsebuje veliko vlaknin.
- Poskrbite za redno odvajanje.
- Ne odlašajte z odhodom na stranišče.
- Pijte dovolj tekočin, priporočamo tekočine z veliko magnezija.
- Poskrbite za to, da boste med dolgotrajnim sedenjem večkrat vstali in se sprehodili.
- Ne pozabite na telesno aktivnost.
Kaj lahko storite sami, ko so hemoroidi že prisotni?
- Prav tako poskrbite, da boste odvajali redno in na lahek način.
- Pijte veliko tekočine in uživajte z vlakninami bogato hrano.
- Izogibajte se začinjeni hrani, alkoholu, ne dvigujte težkih bremen in poskrbite, da ne boste predolgo sedeli.
- Pri zaprtosti si pomagajte z glicerinskimi svečkami.
- Uporabljajte vlažilne čistilne robčke. Le-ti bodo obolelo mesto razkužili in ohladili.
- Uporabljajte različna mazila za zunanje hemoroide, pri notranjih pa posežite po svečkah. Vse to bo zmanjšalo vnetje, srbenje, draženje sluznice ter bolečine in krvavitve.
- Pripravite si kopel iz hrastove skorje. Temperatura kopeli naj bo med 32 in 37 stopinjami Celzija, kopel pa naj traja od 15 do 20 minut.
Če se stanje po približno tednu dni mazila ali svečk ne izboljša, se odpravite k svojemu zdravniku.
Hemoroidi: ko samozdravljenje ni dovolj
Prav pri vsaki krvavitvi iz zadnjika sta potrebna skrben pregled in pravilna diagnoza. Zato vas bo zdravnik fizično pregledal, opravil rektalni pregled zadnjika s prstom. Lahko se bo odločil tudi za pregled zadnjika z lučko (anoskopija) ali pregled cele danke (proktoskopija).
Zdravnik bo s pregledom določil, kakšno je stanje oziroma to, kako so hemoroidi napredovali. Izbral bo ustrezno terapijo. Lahko bodo to svečke ali mazila. Takšna zdravila vsebujejo kortikosteroide, ki lajšajo vnetne procese, ali pa lokalne anestetike, ki lajšajo bolečino. Poleg tega bo lahko predpisal tudi jemanje določenih tablet, ki krepijo čvrstost žilnih sten in tako lajšajo nastale težave.
Hemoroidi se lahko zdravijo tudi z različnimi invazivnimi tehnikami, kamor sodi povezovanje hemoroidov z gumijastim prstanom, krioterapija, infrardeča fotokoagulacija, elektroterapija ali laserska terapija hemoroidov. Na voljo je tudi kirurško odstranjevanje hemoroidov, ki pride v poštev pri zelo razvitih hemoroidih.
Pripravila: Monika M.