
Herpes: načini za lajšanje simptomov
Herpes simpleks je virus, ki povzroči infekcijo kože, kaže pa se v obliki značilnih srbečih, pekočih ali bolečih mehurčkov. Ponavadi ne povzroča resnih zdravstvenih težav, previdne morajo biti le osebe, ki imajo oslabljen imunski sistem, saj je zanje lahko nevaren.
Obstajata dve vrsti herpesa simpleksa: herpes simpleks 1 (HSV-1, bolj znan kot oralni herpes), ki prizadene področje ust ali obraza, in herpes simpleks 2 (HSV-2, bolj znan kot genitalni herpes), ki spada med spolno prenosljive bolezni in prizadene predel genitalij. Še posebej herpes simpleks 1 je zelo razširjen povsod po svetu, z njim se do petdesetega leta starosti srečata dva od treh ljudi na svetu. Z genitalnim herpesom pa je okuženih 15 % svetovne populacije od petnajstega do petdesetega leta starosti. Več o tem smo že pisali tukaj.
Oralni herpes
Oralni herpes je ponavadi posledica okužbe z virusom HSV-1. Ni nujno, da ima vsak, ki je okužen, tudi simptome, če pa jih ima, se kažejo v obliki neprijetnega izpuščaja z mehurčki okoli ust, na ustnicah ali na obrazu. V redkih primerih se pojavijo razjede tudi v ustih. Izpuščaj je običajno boleč, neprijeten in srbeč, v večini primerov izgine sam od sebe v nekaj dneh do dveh tednov.
Oralni herpes se prenaša s slino, prenos se ponavadi zgodi z bližnjim kontaktom z okuženo osebo; med poljubljanjem, z deljenjem osebnih pripomočkov, kot so ličila, kozarci, pribor. Če imate herpes, je pomembno, da pazite, da se ga ne dotikate, saj ga lahko prenesete drugim ali na druge dele svojega telesa. Nevarno je, če virus prenesete na oči, saj lahko to povzroči bolečino, solzenje, rdečico, zamegljen vid in občutljivost na svetlobo.


Genitalni herpes
Genitalni herpes spada med spolno prenosljive bolezni in je lahko posledica okužbe s HSV-1 ali HSV-2. Oralni herpes (HSV-1) se lahko namreč z oralnim seksom prenese tudi na genitalije, glede na raziskavo, ki so jo izvedli na Mayo Clinic, naj bi imele ženske večje tveganje za okužbo. Kar petina okuženih s HSV-2 nima izraženih simptomov, vendar lahko virus kljub temu prenesejo na spolnega partnerja. Simptomi genitalnega herpesa ponavadi vključujejo:
- Povišana telesna temperatura
- Bolečine v sklepih in mišicah
- Povečane bezgavke na dimljah
- Prekoče uriniranje ali težave z uriniranjem
- Bolečine in srbečica na predelu genitalij
- Nenavaden izcedek
- Pojav značilnih mehurčkov na koži ali sluznici
- Glavobol

Pri nosečnicah se lahko virus prenese tudi na plod, kar ima lahko resne posledice (nevarno vnetje možganov ali drugih organov). Inkubacijska doba virusa je od tri do sedem dni, največkrat se prenese na drugo osebo v času, ko še simptomi sploh niso izraženi. Marsikdo se ne zaveda, da je okužen, marsikdo pa žal resnico tudi zamolči bodisi zaradi sramu bodisi zaradi brezbrižnosti. Zato je zelo pomembno, da med spolnimi odnosi vedno poskrbite za ustrezno zaščito, sploh če pogosto menjavate spolne partnerje. Če opazite kakršnekoli simptome, naj vam ne bo nerodno in se čimprej posvetujte z zdravnikom oziroma ginekologom, gre za odgovorno dejanje do sebe in drugih.
Kako se okužba z virusom HSV-1 in HSV-2 zdravi?
Ne glede na to, ali imate HSV-1 ali HSV-2, virus ni popolnoma ozdravljiv, lahko pa se uspešno blaži njegove simptome. Ponovni izbruhi se ponavadi zgodijo ob padcu imunskega sistema, v stresnih situacijah, ob močnih telesnih naporih, večjih temperaturnih spremembah, poškodbah kože, jemanju nekaterih zdravil, slabem prehranjevanju, boleznih …
Zaradi okužbe s HSV-1 ponavadi ni potrebno obiskati zdravnika, saj lahko simptome uspešno pozdravimo sami z domačimi pripravki ali preparati iz lekarne, velikokrat pa minejo tudi sami od sebe. V hudih primerih zdravniki predpišejo tablete oziroma ustrezna zdravila. V primeru, da sumite na okužbo z genitalnim herpesom, pa se čimprej posvetujte z zdravnikom. Diagnoza se postavi s krvnim testom ali odvzemom brisa, za zdravljenje pa so na voljo zdravila, ki vam jih predpiše zdravnik.
Domači pripravki, ki hitreje pozdravijo oralni herpes
V lekarni je na voljo več mazil in obližev, ki pomagajo pri zdravljenju oralnega herpesa, vedno pa si lahko pomagate z domačimi pripravki (če nimate alergij na spodnje sestavine). Domače pripravke uporabljajte le v primeru oralnega herpesa, v primeru genitalnega herpesa pa se najprej posvetujte z zdravnikom.
Led
Na prizadeto mesto položite kocke ledu, zavite v čisto krpo in postopek ponavljajte vsake štiri ure. Ledu ne naslonite neposredno na kožo.
Česen

Raziskave so pokazale, da ima česen antivirusne lastnosti, ki pomagajo proti herpesu. Stisnite svež česen in ga pomešajte z olivnim oljem, potem pa mazilo nanesite na prizadeto mesto večkrat na dan.

Jabolčni kis
Žlico jabolčnega kisa zmešajte z žlico tople vode in zmes večkrat na dan nanesite na prizadeto mesto.
Propolis
Mehurčke, ki so posledica herpesa, lahko namažete tudi s propolisom.
Olje čajevca
Takoj, ko opazite prve simptome oralnega herpesa, ga namažite z eteričnim oljem čajevca, ki bo mehurčke osušilo in spodbudilo celjenje.
Ustrezna prehrana
Da hitreje pozdravite simptome oralnega herpesa ali pa celo preprečite ponovni izbruh, v svoj jedilnik nujno vključite spodnja živila:
- Zelenjava, bogata z antioksidanti: špinača, cvetača, ohrovt, brokoli, paradižnik
- Omega-3 maščobne kisline: losos, sardele, chia semena, laneno seme
- Zdrave beljakovine: oreščki, jajca, ovseni kosmiči
- Veliko vitamina C: paprika, citrusi, jagode, mango, papaja
- Cink: čičerika, nadomestki cinka, ki jih kupite v lekarni
- Vitamin B: zeleni fižol, jajca, špinača, brokoli

Poskusite se izogniti sadnim sokovom, pivu, gaziranim pijačam, čokoladi in procesirani hrani, saj so nekatere raziskave pokazale, da lahko spodbudijo nov izbruh oralnega herpesa.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels