Kaj se zgodi, če ponoči spite s prižgano klimo?

08. avg. 2024, ob 10.01
1035
140 SEK

Neustrezna sobna temperatura, prenizka ali previsoka, lahko negativno vpliva na kvaliteto spanca. Zato si v poletnih mesecih, ko se tudi ponoči temperature ne spustijo nujno dovolj, da bi lahko s prezračevanjem ustvarili prijetno temperaturo v spalnici, marsikdo privošči, da spi kar s prižgano klimo. Mnenja glede spanja pod prižgano klimo so zelo različna, kaj pa menijo strokovnjaki?

Optimalna temperatura zraka v spalnici je med 20 in 25 stopinj Celzija. Če spalnice ne morete shladiti na drugačen način kot s klimo, lahko tudi takšno hlajenje prostora pripomore h kvalitetnejšemu spancu. Marsikdo to navado prakticira več let in ne čuti nikakršnih posledic, marsikdo pa posledice občuti zelo hitro. 

Če veste, da ste občutljivi na delovanje klimatskih naprav, je spanje s prižgano klimo odsvetovano (če imate na primer težave s kožo, dihanjem, alergijami, slabo odpornostjo …). Prekomerno izpostavljanje klimatskim napravam lahko povzroči prehlade in razna vnetja, razlog pa je ponavadi suhost zraka ali neustrezno očiščena klimatska naprava.

Kdaj lahko varno spite s prižgano klimatsko napravo?

Dobra stran prižgane klime ponoči je torej, da lahko zelo enostavno vzdržujete enako temperaturo skozi vso noč. Slaba stran spanja s prižgano klimatsko napravo je povečana suhost zraka, ki jo povzroča pihanje iz klimatske naprave. Ljudje naj bi v notranjih prostorih najbolje funkcionirali z 30-50 % vlažnostjo zraka, nenehno delovanje klime pa lahko vlažnost zraka v zaprtih prostorih pošteno zniža.

Mesečni horoskop: September 2024
September 2024 je mesec, ki prinaša številne spremembe in priložnosti za vsa zodiakalna znamenja. Zvezde so poravnane tako, da bodo spodbujale rast, nove začetke in globoko refleksijo. "V tem mese

Pretirana suhost zraka lahko spet vodi v manj kvaliteten spanec, povzroča težave z dihalnimi potmi, kožo in očmi. Če bi radi spali s prižgano klimatsko napravo, je torej dobro, da nadzorujete in merite vlažnost zraka v spalnici in si po potrebi omislite vlažilec zraka oziroma na drugačen način poskrbite za zadostno navlaženost. 

Druga nevarnost, ki jo lahko povzroči spanje s prižgano klimatsko napravo, je vdihavanje toksinov v primeru, da klimatska naprava ni dobro očiščena. Zato je prvi korak, ki ga morate narediti, da dobro preverite in očistite klimatsko napravo. Čez zimo, ko se naprava ne uporablja, ali pa z leti in staranjem lahko v napravi nastanejo plesen ali škodljivi zračni mikroorganizmi, ki so lahko zelo škodljivi za vdihavanje. 

Simptomi se lahko kažejo v obliki glavobolov, kašljanja, raznih vnetij ali celo hujših zdravstvenih stanj, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč. Nujno torej poskrbite za ustrezno vzdrževanje in higieno klimatske naprave – ne glede na to, ali jo uporabljate podnevi ali ponoči.

Ključna je tudi pozicija klimatske naprave. Priporočljivo je, da pihanje ni usmerjeno v posteljo oziroma v vas, medtem ko spite. Nastaviti je potrebno ustrezno temperaturo, ki se skozi noč samodejno vzdržuje. Temperatura ne sme biti prenizka, ampak nekje med 20 in 25 stopinj Celzija.

Če poskrbite za vse varnostne ukrepe, je lahko spanje s prižgano klimo varno. Če se počutite neprijetno ali imate kakršnekoli simptome, se temu raje izogibajte in poskusite temperaturo vzdrževati z rednim zračenjem, če je to mogoče.

Pripravil: NaDlani.si; L.Z.

Foto: Pexels

1035
140 SEK