Kožni rak – spoznajte najbolj razširjen rak v Sloveniji

06. jun. 2025, ob 14.08
Posodobljeno pred 17 dnevi
4204
230 SEK

Kožni rak je najbolj pogosta oblika raka v Sloveniji. Letno za nemelanomskim rakom zboli približno 4377 ljudi, za melanomom pa 633 ljudi. Slednji letno terja smrt kar 130 ljudi. Kako ga pravočasno prepoznati in kako se izogniti njegovemu nastanku? (Vir: Onkološki inštitut Ljubljana, podatki za leto 2021)

Rak kože je najbolj razširjena oblika te vrste bolezni na svetu. Delimo ga na nemelanomskega in melanomskega. Približno 5 % vseh kožnih rakov je melanomov. Povzroča več kot 90 % vseh smrti. Pomembno je, da ga odkrijemo dovolj zgodaj. Najboljši način za preprečevanje kožnega raka pa je preventiva.

Kaj je kožni rak?

Kožni rak je maligno kožno tkivo. To nastane zaradi določenih sprememb na nivoju kožne celice. Poznamo tri vrste kožnega raka, in sicer:

  • bazalnocelični karcinom (nemelanomski kožni rak),
  • ploščatocelični karcinom (nemelanomski kožni rak) in
  • melanom.

Nemelanomski rak je bistveno bolj pogost kot melanomski, vendar je manj smrten. Razlog za to je dejstvo, da le redko zaseva v notranjost telesa. Običajno se pojavi na delih telesa, ki so pogosteje izpostavljena soncu. UV-svetloba je namreč eden vodilnih dejavnikov za njegov nastanek. Kožni rak se največkrat pojavi v obliki bulice, rane ali kraste. Sprememba vztrajno raste in se iz meseca v mesec povečuje. Ker nemelanomski kožni rak redko zaseva, je preživetje več kot 99 %. To vrsto kožnega raka zdravijo s pomočjo neinvazivnih metod ali s kirurškim posegom v lokalni anesteziji.

Kožni melanom pa je rak, ki izvira iz melanocitov. To so celice v kožni povrhnjici, ki so odgovorne za proizvodnjo melanina (zrnca pigmenta). Ta pigment daje koži barvo. Zaradi poškodb celic, se lahko melanociti postopoma spremenijo v maligne celice, kar vodi v razvoj kožnega melanoma. Ima visoko nagnjenost k zasevanju. Predstavlja 90 % vseh smrti zaradi kožnega raka. Na uspešnost zdravljena vpliva zgodnje odkrivanje. V zadnjih letih pa se je izboljšalo tudi preživetje bolnikov.

Dermatološki pregled kožnih znamenj
Dermatološki pregled kožnih znamenj, Vir: Pixabay

Simptomi in znaki – prepoznajte jih dovolj zgodaj

Ključno za uspešno zdravljenje kožnega raka je njegovo dovolj zgodnje odkritje. To še toliko bolj velja za melanom, saj ta v telesu rad zaseva. Pomembno je, da svoje telo redno pregledujete in se naučite prepoznati spremembe, ki so znak za kožnega raka.

Prvi znak kožnega melanoma so običajno sprememba velikosti, oblike ali barve kožnega znamenja. Kožni rak melanom se najpogosteje pojavi na predhodno nespremenjeni koži in se kaže kot znamenje z nepravilnim robom. Tega spremljata tudi neenakomerna obarvanost in površina. Pozorni bodite tudi v primeru, da:

  • opazite rano, ki se ne zaceli,
  • novo ali spreminjajoče se znamenje ali
  • sumljivo pigmentno kožno znamenje

Pri oceni sumljivih sprememb si pomagamo s kriteriji ABCDE za oceno kožnega znamenja, ki vključujejo:

  • asimetrija (Asymmetry): os znamenja po dolžini in os po širini se razlikujeta,
  • robovi (Borders): nepravilen rob, nazobčan, z izrastki,
  • barva (Colour): spreminjanje barve ali prisotnost več barv,
  • premer (Diameter): večji od 6 mm,
  • evolucija (Evolution): spreminjanje in rast nad nivo kože ali v širino.

Če opazite sumljive spremembe, potem nujno poiščite zdravniško pomoč. Dermatolog bo opravil celoten pregled kože telesa in pripadajoče lože bezgavk (pazduha, dimlje, vrat). Tako bo ocenil, ali je sprememba že kožni rak ali gre le za nekaj povsem nenevarnega. Za uspešno zdravljenje je ključno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni.

Kožni rak – najpogostejši dejavniki tveganja

Najpomembnejši dejavnik tveganja za razvoj kožnega raka je občasna visoka izpostavljenost soncu. Zanimivo je dejstvo, da lahko na njegov razvoj v odrasli dobi vpliva predvsem izpostavljenost UV-žarkom v otroštvu in zgodnjih najstniških letih. Tudi umetna svetloba solarijev predstavlja tveganje za razvoj kožnega melanoma. Strokovnjaki zato svetujejo, da se izogibate njihovi uporabi.

Obstajajo pa tudi drugi dejavniki za nastanek kožnega raka. Eden od njih je predhodno odstranjen kožni melanom. Še posebej pozorni pri pregledovanju morajo biti posamezniki, pri katerih je prisotnih veliko pigmentnih znamenj. Tudi pozitivna družinska anamneza je lahko dejavnik tveganja za kožni rak.

Zdravljenje kožnega raka
Zdravljenje kožnega raka, Vir: Pixabay

Kako preprečiti nastanek kožnega raka?

Preventiva je najboljša rešitev. Pomembno je, da se zaščitite pred izpostavljenostjo UV-žarkov. Sonce ni škodljivo le poleti. Vendar to še zdaleč ni res. UV-žarki lahko dosežejo kožo tudi ob oblačnih dneh ter se odbijajo od vode, betona, peska in snega. 

Za zaščito pred močnimi UV-žarki strokovnjaki z Onkološkega inštituta Ljubljana priporočajo naslednje ukrepe:

  • redno preverjajte UV indeks,
  • ob visokem UV indeksu ostanite v zaprtem prostoru,
  • nosite oblačila, ki pokrivajo roke in noge,
  • nosite klobuk s širokim robom in sončna očala,
  • uporabljajte sredstva za sončenje z zaščitnim faktorjem SPF 30 ali več.

Več o kožnem raku si lahko preberete tudi tukaj.

Avtor: E. G.

Viri: Onkološki Inštitut Ljubljana (onko-i.si), ARSO (meteo.arso.gov.si), NIJZ (nijz.si)

4204
230 SEK