Lastniki sončnih elektrarn v šoku: Novi stroški lahko dosežejo 440 evrov na leto!
Lastniki samooskrbnih sončnih elektrarn v Sloveniji, ki delujejo v okviru sistema net metering, bodo od septembra 2024 soočeni z dodatnimi stroški. Podjetje SunContract je napovedalo, da bo začelo zaračunavati dodatne stroške za odstopanja v višini 36,6 evra mesečno, kar skupaj znaša 440 evrov na leto. Ta nova obremenitev bo vplivala na številna gospodinjstva, ki so se odločila za zelene tehnologije v okviru samooskrbe.
Razlog za te dodatne stroške je sprememba pravil obračuna, ki dobaviteljem nalaga sprotno poravnavo odstopanj, kar vodi v dodatne finančne bremena za lastnike sončnih elektrarn. SunContract poudarja, da je nepravično spreminjati pravila, ki so bila obljubljena ob odločitvi za zeleni prehod, in predlaga, da država prevzame del stroškov.
Na drugi strani so na ministrstvu za okolje in prostor pojasnili, da je zaračunavanje stroškov za odstopanja poslovna odločitev posameznih dobaviteljev in ne prispevek države. Drugi dobavitelji, kot je Petrol, trenutno zaračunavajo bistveno nižje stroške odstopanj ali pa jih sploh ne zaračunavajo.
Spremembe v sistemu bilančnega obračuna, ki so začele veljati februarja 2024, pomenijo, da so sončne elektrarne zdaj vključene v merjeni odjem, kar odpravlja prejšnjo anomalijo v obračunu, kjer so bile te elektrarne uvrščene med nemerjene odjemalce. Ministrstvo poudarja, da je bila ta sprememba pričakovana in ni presenečenje, saj se število naprednih števcev v omrežju povečuje, cilj pa je, da bodo do konca leta 2025 vsi gospodinjski odjemalci opremljeni z naprednimi števci.
Lastniki sončnih elektrarn se morajo zavedati, da imajo možnost zamenjave dobavitelja, čeprav trenutne razmere kažejo, da bi dodatni stroški lahko postali stalnica v slovenskem energetskem prostoru, kar bi močno vplivalo na izračun stroškov in prihrankov, ki so jih pričakovali ob odločitvi za investicijo v sončne elektrarne.
Novi stroški predstavljajo pomembno spremembo za lastnike sončnih elektrarn in odpirajo vprašanja o prihodnosti samooskrbnih energetskih sistemov v Sloveniji. Povečanje finančnih obremenitev za gospodinjstva, ki so investirala v zelene tehnologije, lahko vodi do ponovnega premisleka o ekonomskih koristih takšnih naložb.
EK; SunContract, Pexels