Maline: zdrav dodatek vašim sladicam

09. jul. 2019, ob 14.55
Posodobljeno pred 19 dnevi
137
300 SEK

Pred kratkim smo z vami že delili članek o antioksidantih, v katerem smo strnili najpomembnejša dejstva o njih, v katerih živilih jih lahko najdemo in kako jih lahko na preprost način vključimo v svojo prehrano. Poletni dnevi so idealni za preskok na bolj zdravo prehrano, saj je zunaj tako vroče, da se nam lahka hrana tako ali tako bolj prileže od težkih in mastnih obrokov. Tokrat se bomo posvetili priljubljenim malinam, ki jih lahko vključite v celo vrsto sladic in prigrizkov – njihova dobra stran pa je tudi to, da jih lahko zlahka posadite na svoje vrtu!

Zakaj so maline dobre za vaše zdravje?

Maline so bogate z antioksidanti, ki varujejo vaše telo pred prostimi radikali. Prosti radikali so nevarni za telo, saj lahko poškodujejo celice; če poškodujejo preveč celic, lahko nastopi stanje t. i. oksidativnega stresa. Še posebej je nevarno, če se to zgodi v centralnem živčnem sistemu, kjer lahko poškodbe zaradi oksidativnega stresa sprožijo nastop demence.

Prav tako vsebujejo precej vitaminov, ki so nujni za dobro počutje in optimalno delovanje vašega telesa. Maline so bogate tudi z vlakninami, ki so nujne za dobro prebavo. Če pa še vedno niste prepričani o vsesplošni koristnosti in blagodejnih učinkih na zdravje, ki se skrivajo v teh malih zakladih narave, vam lahko povemo, da za dobro mero krepijo tudi vaš imunski sistem.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Kako se lotiti gojenja malin na svojem domačem vrtu

Gojenje malin v domačem vrtu je odlična odločitev, saj so maline ne le zdrave, ampak tudi zelo primerne za vrtnarje začetnike. So dokaj preproste za vzgajanje in ne potrebujejo veliko skrbi v primerjavi z nekaterimi zahtevnejšimi vrstami zelenjave. Ne zavzamejo veliko prostora, vendar rodijo precej sadežev, tako da se jih resnično splača posaditi.

Kako skrbeti za maline v svojem vrtu?

Maline niso preveč zahtevne. Načeloma jim ustrezajo sončne in zaščitene pozicije, vendar jim nekaj sence sploh ne bo škodovalo, sploh v obdobju velike vročine. Njihova prednost je, da so dokaj prilagodljive in trpežne – dokler imajo dovolj hranil. Dobro je, da jih lahko posadite tudi v lonce.

Semena maline pred sajenjem vedno namočimo za nekaj ur v vodo (med 2 do 3 ure). Če jih sadimo v lonce, jih lahko posadimo v kateremkoli letnem času.

Pomembno je, da posvetite nekaj pozornosti zemlji, v katero jih boste posadili. Ta mora biti dovolj vlažna in bogata s hranili. Splača se uporabiti kompost, ki ga dodajte v vsako luknjo, v katero boste posadili maline.

Luknja za sajenje maline naj bo globoka približno 3 decimetre in prav toliko široka. Ena sadika mora biti od sosednje oddaljena vsaj pol metra, če jih sadite več drugo ob drugo.

Maline zrastejo dokaj visoko, tako da ob sebi potrebujejo opornike. Njihova končna višina je nekako 2 metra, tako da imejte to v mislih, ko boste delali opornike.

Pridobljeni sadeži so najboljši sveži, vendar jih lahko tudi zmrznemo in uporabimo v svojih smutijih v zimskih mesecih. Takrat nam bodo prišli še posebej prav, ker maline krepijo naš imunski sistem in nas tako branijo pred virozami in prehladi, ki nam pretijo v hladnejšem vremenu.

Kako lahko vključimo maline v svojo prehrano?

Maline so sladke, in dobro pristajajo v sveže sadne solate. Prav tako jih lahko vključite v številne hladne osvežilne smutije, ki se v poletnih dnevih odlično priležejo. Samo dodajte nekaj kock ledu ali pa uporabite hladno mandljevo mleko iz hladilnika, in vaš smuti bo takoj še bolj osvežilen in okusen!

Odkrili smo skrivnost uspešnih podjetij: Ta poteza bo podvojila produktivnost vseh zaposlenih!
V sodobnem delovnem okolju, kjer večino časa preživimo sede, se vedno več ljudi sooča z zdravstvenimi težavami, kot so bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih. Dolgotrajno sedenje zmanjšuje konce

Smuti BANANA-MALINA s chia semeni

Chia semena so še eno izmed t. i. imenovanih superživil, ki je bogato z antioksidanti. Banane bodo smutiju dodale sladek okus – pomembno je le, da so dovolj zrele.

Za smuti BANANA-MALINA s chia semeni potrebujete le: 

skodelico mandljevega mleka;

skodelico svežih malin;

2 manjši zreli banani (ali eno večjo);

zvrhano žlico chia semen;

po želji lahko dodate tudi kocke ledu.

Nasvet za sladokusce: ko mešate smuti, pazite, da ne boste zmleli semen – ta naj bodo samo dodana napitku.

Priprava:

  1. korak: razrežite banane na manjše, enakomerne kolobarje.
  2. korak: operite maline in jih skupaj z banano in žlico chia semen dodajte v mešalnik.
  3. korak: prelijte s skodelico mleka in zmešajte samo toliko, da mešanica postane bolj tekoča. Pazite, da semena ostanejo cela. Nikar ne skrbite, če bodo v smutiju tudi kakšni celi koščki banane – tako bo okus bolj bogat.
  4. korak: dodajte nekaj kock ledu. Če je mešanica preveč gosta, lahko dodate še malo mandljevega mleka.

Nasvet za sladokusce: Za bolj osvežilen učinek smutija uporabite ohlajeno mleko in hladno sadje – v tem primeru vam tudi ni treba dodajati nobenih ledenih kock. Če smuti ni dovolj sladek ali gost, uporabite več banane.

Osvežilna poletna malinina torta

Različni tipi sadnih tort so zelo priljubljene osvežilne poletne sladice. Njihova prednost je tudi v tem, da so načeloma dokaj preproste za pripravo – tako kot ta recept.

Vse, kar potrebujete za pripravo svoje lastne osvežilne poletne malinine torte, je:

3 skodelice svežih malin;

2 skodelici rjavega nerafiniranega trsnega sladkorja;

1 manjšo zrelo banano;

sok 1 limone;

skodelico mleka;

2 jajci;

2 skodelici moke.

Priprava:

  1. korak: operite maline in jih dodajte v veliko posodo. Dodajte eno skodelico rjavega trsnega nerafiniranega sladkorja.
  2. korak: prerežite limono in izločite ves njen sok. Pazite, da boste odstranili vsa semena.
  3. korak: dodajte limonin sok opranim malinam in sladkorju v skledi. Skrbno pretlačite in premešajte mešanico s kuhalnico. Ni treba, da je zmes čisto gladka – če bodo v njej koščki maline, bo bolj okusna.
  4. korak: postavite mešanico v hladilnik na ohlajanje in se lotite priprave testa.

Priprava testa:

  1. korak: dodajte moko v posodo.
  2. korak: dodajte eno skodelico rjavega trsnega nerafiniranega sladkorja, pecilni prašek in ščepec soli. Temeljito premešajte.
  3. korak: z žlico zmešajte mleko in obe jajci (tako beljak kot tudi rumenjak). Dodajte v posodo z moko.
  4. korak: temeljito premešajte, dokler mešanica ni popolnoma gladka in se lepo preliva.
  5. korak: nalijte maso v z maslom namaščen pekač in dajte v predhodno ogreto pečico na 200 stopinj Celzija. Torta bi morala biti pečena med približno pol ure do štirideset minut.
  6. korak: olupite in narežite banano na manjše enakomerne kolobarje. Razporedite banano po torti, tako da bo tvorila enakomerno plast. Luknje med bananami zapolnite z kislo smetano.
  7. korak: prelijte torto s hladno malinino kremo, ki ste jo vzeli iz hladilnika. Okrasite s svežimi malinami. Postrezite ohlajeno – tako najbolj tekne.

Dober tek!

A. K. 

Vir fotografij: Unsplash

137
300 SEK