Materina dušica ima množico zdravilnih učinkov
Materina dušica je zdravilna zel, ki izvira iz Sredozemlja in v sebi skriva mnogo zdravilnih učinkov. Iz materine dušice lahko tudi doma pripravimo zdravilne učinkovine kot so čaj, sirup in celo vodna kopel. Materina dušica tako ponuja veliko možnosti, obenem pa izboljšuje zdravstvena stanja. Kaj ustvariti iz materine dušice in pri čem nam bo ta pomagala? Več o rastlinah smo že pisali tukaj.
Materina dušica izvira iz Sredozemlja
Materina dušica spada v deblo kritosemenk (magniolophyta), razred dvokaličnic (magnoliopsida), red ustnatičevcev (Lamiales) in v družino ustnatic (Lamiaceae). Rod materine dušice pa je timijan. V svetu botanike materina dušica velja za polgrm. V višino zraste med 10 in 50 centimetrov visoko, njena stebelca pa ležeča ali pokončna, okrogla ali štirirobna ter vedno nekoliko olesenela in odlakana.
Listi materine dišice so različnih oblik in velikost, rastlina pa obožuje sončne in suhe prostore. Najdemo jo v Sredozemlju od koder tudi izvira, najpogosteje ob nasipih, nabrežinah in ob suhih gozdovih. Kar pa se tiče cvetov materina dušice so ti škrlatne barve, združeni pa so v kroglasta ali podolgovata socvetja.
Najpogostejša je vrtna materina dušica, ki ji rečemo tudi vrtni timijan. Poleg tega imena lahko v Sloveniji najdemo tudi enega izmed drugih . Babja dušica, mačešica, prprišč, popovec, materinka, materin dušek, duša, dušje in prežilka. Gre za dišeč polgrm, ki zraste do pol metra velikosti. Njegovi poganjski so dlakavo, prav tako tudi listi. Čeprav materina dušica izvira iz Sredozemlja, jo danes proizvajajo tudi v vzhodni Evropi. Afriki, Združenih državah Amerike, Izraelu, Indiji in Turčiji.
Materino dušico nabiramo od maja do septembra, ko cveti, nabiramo pa vršičke poganjkov. Poleg njih so uporabni tudi cvetovi, odvisno od vrste pa tudi stebelca.
Sestava materine dušice
Glavni adut materine dušice je eterično olje, kjer je glavna sestavina timol. Ta predstavlja 70 odstotkov, poleg njega pa so prisotni še karvakrol, cinepol, geraniol, linalool in borneol. Sama sestava zeli pa bo vedno odvisna od podnebja, kjer ta raste in časa nabiranja. Je v materini dušici še kaj drugega? Vsekakor, drugače ne bi veljala za tako zdravilno. V njej najdemo tudi vitamin B1, saponine, smole, pentozan in številne kisline – oleanolna, ursolna, kavna, rožmarinska in klorogenska.
Materina dušica je zdravilna zel
Materino dušico že več stoletij in tisočletij uporabljamo pri vnetjih dihal in lajšanju bolečin. Za kaj vse uporabljamo vrtni timijan in kakšni so njegovi učinki?
- Pomirjanje kašlja in pomoč pri izkašljevanju
- Blaženje krčev
- Razkuževanje izločal in preprečevanje nastajanja vetrov
- Topljenje sluzi v pljučih
- Zmanjševanje vnetij v grlu in bolečine v mišicah
- Zdravljenje kožnih bolezni in aken
- Pomoč pri utrujenosti, depresiji, glavobolu, trebušnih težavah, anksioznosti
- Izločanje vode iz telesa
Ker gre za eno najstarejših zdravilnih zeli, bi verjeli, da je prešla že mnogo zdravilnih oblik. A zgodba je popolnoma drugačna, saj je materina dušica v zdravilne namene že dolgo uporabljena na isti način. V domači rabi je najpogostejši čaj, ki ga lahko pijemo in inhaliramo. Nekoliko drugače je v medicini, a lahko brez težav tudi doma pripravimo veliko pripravkov z materino dušico.
Materina dušica v medicinskem svetu
Glavna sestavina materine dušice je eterično olje timol, ki deluje antiseptično in zavira rast bakterij v naših dihalih ter sečnih in prebavnih organih. Zelo učinkovita je pri kašlju in prehladu, saj utekočinja sluz v dihalih in pospešuje izkašljevanje. Uporablja se tudi pri vnetju glasilk, grla, ustne sluznice in slabem zadahu. Obenem je tudi diuretik, ker spodbuja izločanje urina, hkrati pa razkužuje sečne poti.
Vse pogosteje je uporabljena tudi v kozmetiki kot sestavni del krem in drugih pripravkov. Namenjena je vtiranju v kožo ob bolečinah, zelo priljubljen pa je tudi kot samo eterično olje.
Sirup iz materine dušice
Za pripravo sirupa iz materine dušice, ki bo polepšal vroče poletne dneve, potrebujete:
2 dl vode
200 g sladkorja
5-8 vejic materine dušice
V lonec stresemo 200 gramov sladkorja in ga prelijemo z vodo. Premešamo in segrevamo na nižji temperaturi med stalnim mešanjem. Pred vretjem vode in sladkorja dodamo vejice materine dušice. To lahko pred tem splaknemo z vodo. Temperaturo lahko zdaj povišamo in mešamo med vrenjem našega sirupa. Tako naj ostane še tri minute, ko se bo tekočina zgostila. Odstavimo z ognja in počakamo, da se ohladi. Prelijemo ga v steklenico in postavimo na hladno ali kar v hladilnik.
Čaj iz materine dušice
Priprava čaja materine dušice lahko poteka na dva načina. Prvi je priprava kupljenega naravnega čaja materine dušice, ki ga pripravimo na popolnoma enak način kot vse preostale čaje. Eno čajno žličko materine dušice prelijemo s 150 mililitri vrele vode. Tako naj stoji približno deset minut, po tem ga odcedimo. Dnevno popijemo tri do štiri skodelice sveže pripravljenega čaja. Lahko ga uporabljamo pri vnetju ustne sluznice ter slabem zadahu, kjer ga uživamo preko grgranja.
Vodna kopel iz materine dušice
Vpliv materine dušice je lahko dosežen tudi preko vodne kopeli, ki si jo lahko pripravimo za celo telo ali pa samo za stopala. Ker učinkuje tudi proti glivicam na nogi, je taka kopel še kako dobrodošla. Kopel pripravimo s poparkom. 100 gramov zdravilnega čaja, ki ga je možno kupiti v lekarnah, prelijemo z litrom vrele vode. Tako pustimo stati vsaj 10 in največ 15 minut. Precedimo in dodamo vodni kopeli.
Olje iz materine dušice
Za masiranje obolelih delov in podobno rabo lahko naredimo tudi olje iz materine dušice, ki je enako preprosto. Vsekakor ga je možno kupiti v lekarnah, kjer je na voljo kot eterično oljo, a ni ga čez domače pripravke. Vse, kar boste potrebovali za olje iz materine dušice, sta oljčno olje in materina dušica. Obe stvari združimo v steklenici in pustimo stati nekaj dni. Takrat lahko materino dušico precedimo ali pa pustimo.
Pazljivo pri otrocih in nosečnicah
Nosečnice naj se pred uporabo materine dušice posvetujejo z osebnim zdravnikom, ki bo poznal točen primer in znal pravilno svetovati. Podobno je pri otrocih, ki so starejši od enega leta. Ti lahko pijejo čaj materine dušice tako kot odrasli, a v manjših količinah. Otroci mlajši od enega leta pa naj pijejo blažji čaj, ki je vsaj polovična različica odraslega. Vseeno se glede tega posvetujte z zdravnikom.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com