Mochi: Japonski prigrizek, ki vas bo navdušil
Mochi je tradicionalna japonska hrana, narejena iz lepljivega riža, ki je bil pretlačen v lepljivo pasto. Je vsestranska sestavina, ki se uporablja v različnih sladkih in slanih jedeh v japonski kuhinji. Za pripravo mochija se riž namoči, popari in nato pretlači v gladko, elastično testo podobno konsistenco. Kako narediti mochi? Recept za mochi jedi in nasveti za pripravo mochija. Še več okusnih sladic pa lahko najdete tukaj.
Mochi kako ga pripraviti?
Mochi, priljubljena poslastica v japonski kuhinji, ima posebno mesto v srcih ljubiteljev kulinarike. Ta tradicionalna japonska poslastica, narejena iz lepljive riževe moke, se ponaša z edinstveno žvečljivo teksturo in vsestranskostjo, ki že stoletja navdušuje ljubitelje hrane. Ne glede na to, ali ga uživate kot sladek prigrizek, slano jed ali praznično sladico, mochi ponuja čudovito kulinarično izkušnjo, ki slavi tako tradicijo kot inovativnost. V tem prispevku se boste poglobili v umetnost izdelave mochijev, odkrili nasvete in slastne recepte, ki vam bodo pomagali stopiti na lastno pot izdelave mochijev. Najbolj enostaven recept si lahko ogledate tukaj.
Recept za mochi kroglice z nadevom
Mochi se pogosto oblikuje v majhne kroglice ali kocke in se uživa kot prigrizek ali sladica. Te mochi kroglice so lahko navadne ali polnjene s sladkimi nadevi, kot je pasta iz rdečega fižola, sezamova pasta ali aromatizirane paste.
Sestavine:
- 1 skodelica lepljivega riža (lepljiva riževa moka/mochiko)
- ¼ skodelice sladkorja
- ¾ skodelice vode
- Sladka pasta iz rdečega fižola (izbirno, lahko tudi karkoli drugega)
- Koruzni ali krompirjev škrob (za posip)
Navodila:
V skledi, primerni za mikrovalovno pečico, zmešajte mochiko, sladkor in vodo, dokler ni gladka. Skledo pokrijte s plastično folijo in 2 minuti segrejte v mikrovalovni pečici. Odstranite in dobro premešajte. Ponovno pokrijte s plastično folijo in postavite v mikrovalovno pečico za še 1 do 2 minuti, dokler zmes ni gosta in lepljiva.
Čisto površino posujte s koruznim ali krompirjevim škrobom. Testo za mochi prenesite na poprašeno površino. Testo za mochi razdelite na majhne dele in vsak del sploščite v krog.
Na sredino vsakega mochi kroga položite majhno količino paste iz sladkega rdečega fižola. Previdno zberite robove mochi kroga, da objamejo nadev, in stisnite, da se zapre. Napolnjene mochi kroglice povaljajte med dlanmi, da jih oblikujete v gladke kroglice.
Ponovite s preostalim testom in nadevom. Mochi kroglice postrezite takoj ali pa jih shranite v nepredušni posodi za kasnejše uživanje.
Recept za mochi juho oziroma zoni
Mochi je ključna sestavina tradicionalne japonske novoletne juhe, imenovane “zoni”. Mochi se nareže in doda bistri juhi ali juhi na osnovi misa skupaj z različno zelenjavo in beljakovinami, kot so piščančje ali ribje pogače.
Sestavine:
- 4 skodelice dashi juhe (ali zelenjavne juhe)
- ½ skodelice kuhanega piščanca, narezanega (neobvezno)
- 2 skodelici listov špinače, opranih
- 4 kosi mochija
- 2 zeleni čebuli, narezani na tanke rezine
- Sojina omaka, po okusu
- Sol po okusu
Navodila:
V loncu na srednjem ognju zavrite dashi jušno osnovo. V lonec dodajte narezan piščanec (če ga bi želeli uporabiti v juhi) in liste špinače. Kuhajte toliko časa, da špinača »oveni«. Juho začinite s sojino omako in solite po okusu. V tem času pražite ali pecite mochije na žaru, dokler niso napihnjeni in zlato rjavi na obeh straneh.
V vsako servirno skledo položite en kos popečenega mochija. Vročo juho prelijte čez mochi v vsako skledo. Okrasite z narezano zeleno čebulo. Zoni postrezite še vročo.
Recept za mochi sladoled
Mochi sladoled je sodoben pridih tradicionalnega mochija. Sestavljen je iz majhnih kroglic sladoleda, ovitih v plast mochi testa. Žvečljiva tekstura mochija je v nasprotju s kremastim sladolednim nadevom in ustvarja edinstveno in čudovito poslastico.
Sestavine:
- Mochi testo
- Sladoled po vaši izbiri (dobro se obnesejo okusi, kot so vanilija, zeleni čaj ali mango)
Navodila:
Če uporabljate testo za mochi, kupljeno v trgovini, za odmrzovanje sledite navodilom na embalaži.
Čisto površino posujte s koruznim ali krompirjevim škrobom. Kos testa za mochi sploščite v majhen krog ali kvadrat. Na sredino mochi testa položite majhno kepico sladoleda.
Zberite robove testa za mochi, da popolnoma objamejo sladoled, in stisnite, da zaprete.
Ponovite s preostalim mochi testom in sladoledom. Sladoledne kroglice mochi položite na pekač, obložen s peki papirjem, in zamrznite, dokler niso čvrste. Sladoledne kroglice mochi postrezite hladne in uživajte!
Nasveti za najboljši mochi:
Uporabite lepljivo riževo moko:
Mochi je tradicionalno narejen iz lepljive riževe moke, znane tudi kot sladka riževa moka ali mochiko. Prepričajte se, da uporabite lepljivo riževo moko posebej za pripravo mochija, da dosežete želeno teksturo za žvečenje.
Vodo dodajajte postopoma:
Ko mešate lepljivo riževo moko z vodo, da naredite testo za mochi, vodo dodajajte postopoma. To vam pomaga nadzorovati konsistenco testa in preprečuje, da bi postalo preveč lepljivo ali presuho.
Temeljito premešajte:
Prepričajte se, da sta lepljiva riževa moka in voda temeljito premešani, dokler zmes ni povsem gladka. Morebitne grudice v testu lahko vplivajo na teksturo mochija.
Priprava mochija:
Mochi testo lahko skuhate bodisi s paro ali v mikrovalovni pečici. Kuhanje v pari lahko traja dlje, vendar lahko povzroči mehkejšo teksturo, medtem ko je pečenje v mikrovalovni pečici hitrejše, vendar zahteva skrbno spremljanje, da se testo ne razkuha.
Površine potresite s škrobom:
Ko delate z mochi testom, potresite roke, pribor in delovno površino s koruznim škrobom, krompirjevim škrobom ali riževo moko, da preprečite prijemanje. To pomaga olajšati oblikovanje in rokovanje z mochijem.
Delajte hitro:
Testo za mochi lahko postane trdo in ga je težko oblikovati, ko se ohladi, zato delajte hitro, ko testo oblikujete v kroglice ali zavijate nadeve.
Nadevi in arome:
Mochi lahko napolnite z različnimi sladkimi ali slanimi nadevi, kot je pasta iz sladkega rdečega fižola, sadne konzerve ali celo sladoled. Lahko tudi okusite samo testo za mochi z dodajanjem sestavin, kot so matcha prah, kakav v prahu ali jedilna barvila.
Bodite previdni pri vročem mochiju:
Pri rokovanju s sveže kuhanim testom za mochi bodite previdni, saj je lahko zelo vroče. Pred oblikovanjem ali polnjenjem pustite, da se nekoliko ohladi, da se ne opečete.
Pravilno shranjevanje mochija:
Morebitne ostanke mochija shranjujte v neprodušni posodi pri sobni temperaturi do enega dneva ali v hladilniku za daljšo obstojnost. Mochi na kratko pogrejte v mikrovalovni pečici, da se pred serviranjem zmehča, če postane pretrd.
Eksperimentirajte in se zabavajte
Izdelava mochija je lahko zabaven in ustvarjalen proces. Ne bojte se eksperimentirati z različnimi nadevi, okusi in oblikami, da ustvarite edinstvene in okusne mochi poslastice!
Avtor: ŽK, FOTO: pixabay.com, sakuraco.com, foodinjapan.com