Najbolj zdrava živila mediteranske prehrane, ki bi jih morali takoj začeti uživati
Če iščete način prehranjevanja, ki podpira zdravje srca, ožilja, možganov, plodnost in še marsikaj več, potem je mediteranska prehrana vaš odgovor. Gre za dieto, ki temelji na uživanju sveže lokalno pridelane zelenjave v kombinaciji z morsko hrano in izogibanje predelanim živilom z veliko sladkorja ter konzervansov. Če želite slediti mediteranskemu načinu prehranjevanja, lahko uživate ogromno različnih živil. Katera izmed njih pa so znana kot najbolj kvalitetna in zdrava?
Pistacije
Domovina pistacij je italijanska Sicilija, ki sledi mediteranskemu načinu prehranjevanja. Še posebej znan je pesto iz pistacij, ki ga Italijani uporabljajo v različnih jedeh; od testenin, solat, popečenih kruhkov do omak in prigrizkov. Raziskave so pokazale, da so pistacije izjemno zdravi oreščki, saj vsebujejo veliko antioksidantov, ki so ključnega pomena za imunski sistem in zdrave organe. Pistacije so zdrav rastlinski vir beljakovin, maščob in vlaknin – nikar ne odlašajte in jih čimprej vključite v svojo prehrano. Vendar bodite pozorni, da kupite čim bolj navadne nesoljene pistacije.
Morski sadeži
Morski sadeži so naraven vir omega-3 maščob, ki zelo ugodno vplivajo na zdravje srca in ožilja ter delujejo protivnetno. Vsebujejo redke minerale, ki so ključnega pomena za naše zdravje, poleg tega pa so vir beljakovin. Mediteranska prehrana namesto uživanja rdečega mesa temelji na uživanju morske hrane v kombinaciji z veliko zelenjave, ki se kaže kot zelo koristno za zdravje.
Navadni jogurt
Čeprav mediteranska prehrana ne vključuje veliko uživanja mlečnih izdelkov, se med mlečnimi izdelki najpogosteje znajdejo na jedilniku fermentirani izdelki, na primer jogurt. Namesto, da uživate čokolado, tortice in bonbone, si privoščite zdravo sladico iz grškega jogurta in naredili boste nekaj odličnega za svoje zdravje.
Vodna kreša
Kako pogosto jo uživate? Gre za zdrav vir vlaknin, vitaminov in mineralov, ki bi ga morali uživati zelo pogosto. Nekatere raziskave so celo pokazale, da bi lahko uživanje vodne kreše uničevalo rakave celice.
Ekstra deviško oljčno olje
Ključen del prehrane so zdrave maščobe, ki jih pa veliko najdemo v kvalitetnem olivnem olju. Mediteranska dieta je še posebej znana po pogostem poseganju po olivnem olju. Je odličen vir antioksidantov, ki delujejo protivnetno in krepijo imunski sistem. Olivno olje se najpogosteje pripravlja za pripravo solat, večkrat pa se z njim začini tudi glavne jedi: najbolj zdravo je v hladni obliki, ko ga ne pogrevate. Ko je jed pripravljena (na primer ribe z zelenjavo in krompirjem), nanjo preprosto pokapljajte nekaj kapljic olivnega olja in uživajte v pristnih mediteranskih okusih.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels