Koliko je globoka najgloblja luknja in kaj skriva na dnu?

25. maj. 2025, ob 11.30
24248
180 SEK

Pod površjem naše zemlje in globoko v oceanskem dnu se skrivajo ene najbolj fascinantnih in skrivnostnih formacij. Najgloblje luknje na svetu so naravne globeli ali umetne vrtine, ki razkrivajo ne le fizične meje planeta, ampak tudi zgodbe o človeški radovednosti, znanstvenem napredku in izzivih raziskovanja teh globin. V tem članku bomo predstavili pet najglobljih lukenj, od neizmernega oceanskega dna do vrtin, ki segajo globoko v zemeljsko skorjo, ter zakaj so te globine pomembne za znanost in družbo.

Kolska supergloboka vrtina, Zemlja pod mikroskopom

Na polotoku Kola v Rusiji leži najgloblja umetna vrtina, Kolska supergloboka vrtina. Začeli so jo vrtati leta 1970 in dosegla je globino 12.262 metrov. Namen? Razumeti, kako je zgrajena zemeljska skorja in kaj se dogaja globoko pod nami. Toda, temperature okoli 180 stopinj Celzija so jih ustavile. Res je, skrajne globine niso prijazne.

Ta vrtina ni samo tehnični dosežek, je okno v preteklost našega planeta. Iz globin so pridobili informacije o mineralih, plasteh in procesih, ki so Zemljo oblikovali. Čeprav je človek naredil to vrtino, njen pomen sega čez znanost. Sprašuje o mejah raziskovanja in o vplivih na okolje.

Marijanski jarek, skrivnosti oceanskega dna

Če Kolska vrtina razkriva zemeljsko skorjo, je Marijanski jarek najgloblji naravni jarek v oceanih. Njegova najgloblja točka, Challenger Deep, je skoraj 11 tisoč metrov pod morsko gladino. Ta prostor je ena najbolj odmaknjenih in neugodnih točk na Zemlji, kjer tlak presega vse, kar lahko prenese običajna potapljaška oprema.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Marijanski jarek je poln skrivnosti. Raziskovalci odkrivajo življenje v teh ekstremnih pogojih, ki nam širi pogled na življenje na našem planetu. Ima tudi strateški pomen, saj skriva potencialne naravne vire. A hkrati je tu vprašanje, kako varno lahko posegamo v tako občutljive in redko raziskane ekosisteme.

Xiaozhai Tiankeng, naravni divji vrtinec

Najgloblja kraška vrtača na svetu, Xiaozhai Tiankeng na Kitajskem, je globoka okoli 662 metrov. Njene strme stene in ogromna prostornina so pravi geološki čudež. Nastala je zaradi dolgotrajne podzemne erozije kraških apnenčastih kamnin.

Ni le naravna znamenitost, temveč tudi vir znanja o kraških svetovih in vplivih na lokalno okolje. Vpliva na turizem, ekologijo in raziskovanje, a hkrati odpira vprašanja o trajnosti obiska in varovanju tega naravnega spomenika.

Taam Ja’ Blue Hole, modra skrivnost Mehike

Na polotoku Jukatan v Mehiki se skriva Taam Ja’ Blue Hole, podvodna kraška jama. Globoka je več kot 420 metrov, kar jo dela najglobljo modro luknjo na svetu. Zaradi težke dostopnosti njenega dna še niso dosegli, kar ji dodaja poseben pridih skrivnosti.

Takšne modre luknje so ključne za razumevanje podvodnih kraških sistemov, hidroloških procesov in biotske raznovrstnosti. Hkrati so občutljive in zahtevajo previden odnos, saj človeške dejavnosti lahko vplivajo nanje.

Thrihnukagigur, vulkan, ki razkriva svojo notranjost

Na Islandiji je vulkanski krater Thrihnukagigur, edinstven v svetu. Obiskovalci lahko vstopijo v notranjost izpraznjene magmatske komore. Globina je približno 120 metrov, kar je edinstvena možnost za ogled vulkana od znotraj.

Ta fenomen privablja turiste in znanstvenike, ki jih zanima vulkanologija in geologija. A odpira tudi vprašanja o varnosti, trajnosti turizma in ohranjanju teh naravnih čudes za prihodnje rodove.

globine, ki razkrivajo naš planet

Najgloblje luknje na svetu niso zanimive samo zaradi svoje globine, temveč tudi zaradi pomena za znanost, ekologijo in družbo. Razkrivajo zapletenost Zemlje in človeško željo po raziskovanju neznanega. Hkrati nas opozarjajo na potrebo po trajnostnem raziskovanju in varovanju okolja.

Ali smo pripravljeni raziskovati še globlje in hkrati ohranjati ravnovesje našega planeta? Te luknje so več kot le fizične formacije, so simbol naše povezanosti z Zemljo in odgovornosti zanjo.

Kapilarna vlaga - tudi poleti sovražnik vašega doma (in kako se je učinkovito znebiti)
Morda ste že opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo temni madeži, odpada omet ali se čuti neprijeten, vlažen vonj. Pogosto to pripisujemo slabi zračni cirkulaciji ali zastareli izolacij

Pripravil: J.P.

Vir: New York Post, National Geographic, Scientific American, BBC Earth, NOAA

24248
180 SEK