Seznam najvarnejših mest na svetu v letu 2021
Vsako leto se objavi seznam najvarnejših mest na svetu. To nam sporoči indeks varnih mest, ki ga oblikujejo pri reviji Economist. Tudi letos je bil objavljen, prikazuje pa nam šestdeset najvarnejših mest sveta. Svojo razvrstitev so mesta dosegla glede na osebno, zdravstveno, okoljsko, infrastrukturno in digitalno varnost. Letošnji indeks oziroma poročila je precej močno zaznamovala epidemija, ki jo je zaznamoval močan tretji val. V letošnji razvrstitvi nas je na prvem mestu pričakala ista država kot lansko leto. Katera so torej najvarnejša mesta na svetu in katera so tista, ki so zasedla najnižja mesta na indeksu najvarnejših mest?
Najvarnejša mesta na svetu glede na pet kategorij
Že vse od leta 2015 The Economist Intelligence predstavi svojo lestvico najvarnejših mest na svetu. Preverjajo sedeminšestdeset indikatorjev, razporejenih v pet kategorij varnosti, na podlagi katerih ustvarijo končni izid. Pet kategorij varnosti, kot jih določa The Economist: zdravstvena, osebna, okoljska, zdravstvena in infrastrukturna varnost. Najvišje možno število v vsaki kategoriji je 100 točk, ki jih ni doseglo nobeno mesto.
Povprečna ocena mest v Evropi je bila 75,5. Evropska mesta so vodilna v kategoriji osebne varnosti. Azijsko-Pacifiška mesta so v povprečju dosegla 77,9 točk in se s tem uvrstila na prvo mesto. To so dosegla tudi pri zdravstveni in infrastrukturni varnosti. Severnoameriška mesta so prva v digitalni in okoljski varnosti, v povprečju pa so dosegla 77,2 točk. Zadnje mesto je pripadlo mestom Bližnjega vzhoda s 59 točkami, ki so zadnje mesto dosegla v štirih kategorijah. Predzadnje mesto so zasedla le v zdravstveni varnosti, kjer so bila za tri točke boljša od evropskih.
Povprečno število točk vseh šestdesetih držav je bilo 66,1. Najbolje so se vse države odrezale v infrastrukturni varnosti, kjer so v povprečju skupaj dosegle 71,5 točk. Najslabše pa so bile v digitalni varnosti, kjer je 61,7 točk povprečja zadoščalo za zadnje mesto v vseh kategorijah. 66,7 točk so dosegle v zdravstveni varnosti. 62,3 točk so dosegle v osebni varnosti, v okoljski varnosti pa jim je šlo nekoliko boljše, saj so dosegle 68,5 točk. Spodaj lahko najdete najboljših pet mest v vsaki izmed kategorij, a še prej nekaj drugih podatkov.
Digitalna varnost
- Sidney – 83,2 točk
- Singapur – 82,8 točk
- København – 82,2 točk
- Los Angeles – 82,0 točk
- San Francisco – 82,0 točk
Zdravstvena varnost
- Tokyo – 87,7 točk
- Singapur – 84,1 točk
- Hong Kong – 84,0 točk
- Melbourne – 81,9 točk
- Osaka – 81,8 točk
Osebna varnost
- København – 86,4 točk
- Amsterdam – 80,5 točk
- Frankfurt – 80,3 točk
- Stockholm – 79,7 točk
- Bruselj – 79,2 točk
Infrastrukturna varnost
- Hong Kong – 93,4 točk
- Singapur – 92,1 točk
- København – 89,0 točk
- Toronto – 88,6 točk
- Tokyo – 87,7 točk
Okoljska varnost
- Wellington – 91,7 točk
- Toronto – 90,3 točk
- Washington DC – 87,6 točk
- Bogota – 85,5 točk
- Milano – 84,9 točk
Zadnjih 10 držav
Zadnje deseterico načenja indijski Mumbaj, ki mu sledi filipinska prestolnica Manila. Mesto največjega boksarskega dvoboja vseh časov, Trilerja v Manili, je doseglo 52,5 točk. Azerbajdžanski Baku je prva država, ki ni presegla meje petdesetih točk. V le točki in pol razlike si nato sledijo Kuvajt, Dhaka in Casablanca.
Afriški prestolnici Lagos in Kairo sta se za las izmaknili zadnjim trem mestom. Venezuelska prestolnica Caracas je s 40,5 točkami zasedla 58. mesto. Pakistansko velemesto Karachi je pristalo na predzadnjem mestu s 39,7 točkami in se vsaj za nekaj časa izognilo zadnjemu mestu. Na zadnje mesto najvarnejših mest na svetu pa se je z 39,5 točkami uvrstil Yangon, nekdanja prestolnica Burme. Na eno izmed zadnjih treh mest se je uvrstil v vseh kategorijah z izjemo okoljske varnosti, kjer je zasedel 54. mesto.
Najvarnejša mesta na svetu – prva deseterica
V lanskem letu lestvica najvarnejših mest na svetu ni bila opravljena zaradi pandemije. Iz tega razloga se bomo za primerjavo naslonili na indeks varnih mest iz leta 2019. Kako se je spremenil vrstni red najvarnejših mest na svetu? Prvo mesto je zasedel Tokio, ki sta mu na drugem in tretjem mestu sledila Singapur oziroma Osaka.
Na četrto mesto se je zasidral nizozemski Amsterdam, ki mu je sledil Sydney. Šesto mesto je pripadlo Torontu, sedmo ameriškemu Washingtonu DC in osmo Seoulu. Na osmo mesto pa se je s korejsko prestolnico uvrstil tudi København, ki je dosegel isto število točk. Devetega mesta zaradi tega ni bilo, zato je naslednja številka deset, ki zaključuje prvo deseterico. To mesto je pripadlo avstralskemu mestu Melbourne.
Na letošnjem seznamu najvarnejših mest na svetu v prvi deseterici ne najdemo japonske Osake, korejskega Seoula in ameriškega Washingtona. Osaka je padla na sedemnajsto mesto, ameriška prestolnica na štirinajsto in Seoul na petindvajseto, kar je bil tudi daleč najnižji padec iz prve deseterice.
- København – 82,4
- Toronto – 82,2
- Singapur – 80,7
- Sydney – 80,1
- Tokio – 80,0
- Amsterdam – 79,3
- Wellington – 79,0
- Hong Kong – 78,6
- Melbourne – 78,6
- Stockholm – 78,0
Stockholm
Švedska prestolnica je prejela 78 točk in začenja prvo deseterico. Kar se tiče posameznih kategorij, se je najbolj odrezala v osebni varnosti (79,7 točk), kar je bilo dovolj za četrto mesto. Daleč največ točk je mesto doseglo v infrastrukturni varnosti, kjer je bilo 87,3 točk dovolj za šesto mesto. Pod povprečjem pa se je Stockholm znašel v zdravstveni varnosti, kjer je bilo 66,5 točk dovolj za petintrideseto mesto.
Melbourne in Hong Kong
Avstralsko obalno mesto si osmo mesto na lestvici najvarnejših mest na svetu deli s Hong Kongom. Slednji je bil izjemen v infrastrukturni varnosti, kjer je s 93,4 točkami zasedel prvo mesto in v zdravstveni varnosti, kjer je bilo 84 točk dovolj za tretje mesto. Melbourne pa je najvišje mesto in število točk dosegel v zdravstveni varnosti, kjer je tretje mesto osvojil z 81,9 točkami. Oba sta se najslabše odrezala v okoljski varnosti, kjer sta bila na 25. in 27. mestu.
Wellington
Najbolj varno mesto na svetu, ko je govora o okoljski varnosti, saj je prvo mesto osvojil z 91,7 točkami. Daleč najslabše pa se je odrezal v zdravstveni varnosti, kjer je bilo 63,4 točk dovolj za podpovprečno 41. mesto.
Amsterdam
Priljubljena evropska prestolnica je najvišje mesto dosegla v osebni varnosti, kjer je z 80,5 točkami dosegla drugo mesto. Slabše pa je Amsterdamu šlo v infrastrukturni in zdravstveni varnosti, saj tam zaseda devetnajsto oziroma triindvajseto mesto.
Tokio
Zmagovalec preteklega seznama najvarnejših mest na svetu je padel na peto mesto. Prvi na svetu je v zdravstveni varnosti in peti v infrastrukturni, a je v ostalih treh kategorijah izven deseterice.
Sydney
Najvišje uvrščeno avstralsko mesto je najboljše na svetu v digitalni varnosti, kjer zaseda prvo mesto. Najslabše pa se je četrto najvarnejše mesto na svetu odrezalo v okoljski varnosti, kjer je zasedlo šestnajsto mesto.
Singapur
Dolgoletni član zmagovalnega podija je Singapur. Drugo mesto je dosegel v digitalni, zdravstveni in infrastrukturni varnosti. Pri osebni varnosti zaseda trinajsto mesto, v okoljski pa je tik nad povprečjem in zaseda 39. mesto.
Toronto
Kanadsko velemesto je skočilo za štiri mesta. V prvi deseterici ga najdemo v vseh kategorijah razen v kategoriji digitalne varnosti, kjer zaseda štirinajsto mesto. Čudovit skok in napredek za Toronto, ki je drugo najvarnejše mesto na svetu.
København
Skok za kar šest mest na lestvici najvarnejših mest na svetu za København, ki je povprečno dosegel 82,4 točk. Najslabše se je odrezal v zdravstveni varnosti, kjer je šele 26. mestu, a to nadoknadil povsod drugje. Tretje mesto v digitalni in infrastrukturni varnosti, šesto mesto v okoljski varnosti in prvo v osebni varnosti. Pri slednji je za kar šest točk za seboj pustil drugouvrščeni Amsterdam.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com