Nevede prizadenemo starše? To je 8 pogostih navad, ki jih lahko prizadenejo bolj, kot si mislimo

18. feb. 2025, ob 19.00
321
200 SEK

V življenju se učimo postavljati prioritete – služba, družina, prijatelji, osebna rast. A v tej enačbi se pogosto zgodi, da starši, ki so nam nekoč dali vse, ostanejo nekje ob robu. Ne zaradi slabih namenov, temveč zato, ker se življenje preprosto zgodi.

Se kdaj vprašate, kaj si v resnici mislijo, ko mine že nekaj tednov, odkar ste jih nazadnje poklicali? Ali ko se izmuznete družinskemu kosilu z izgovorom, da imate preveč dela? Morda se vam zdi nepomembno, njim pa – še kako šteje.

1. Tišina – tista, ki zaboli najbolj

V obdobju, ko smo odraščali, so nas starši nenehno spraševali, kako smo, ali smo jedli, če smo srečni. Ko odrastemo, pa se vloge obrnejo – in prav mi smo tisti, ki bi morali vprašati njih. A v naglici življenja ta misel pogosto zbledi.

Ne gre za dolge pogovore. Kratko sporočilo, kratek klic, iskren “Kako si?” lahko pomeni več, kot si mislimo. Teden dni molka za nas ni nič posebnega, a za mamo ali očeta, ki živita sama? Večnost.

2. Besede, ki ostanejo dlje, kot bi si želeli

“Ne teži,” “Nimamo časa,” “Vedno kompliciraš.” Besede, ki jih izrečemo v naglici, v trenutku jeze, utrujenosti – a ostanejo. Starši morda ne bodo pokazali, da jih je prizadelo, vendar v njihovem srcu te besede odmevajo dlje, kot bi si mislili.

Ko začutimo, da nas njihove skrbi dušijo, poskusimo z mehkejšim pristopom. Namesto “Pusti me pri miru” raje rečemo: “Rad/a te imam, ampak danes res nimam energije za pogovor. Se slišiva jutri?”

''Velik izbruh vulkana je neizbežen, povzročil bo kaos, na katerega nismo pripravljeni''
Katastrofalni vulkanski izbruhe so redke, a neizogibni, in svet nanje ni pripravljen, opozarjajo znanstveniki, kar tudi piše v knjigi Indexovega znanstvenega novinarja Nenada Jarića Dauenhauerja, v

3. Ko jih vidimo le kot “nekoga, ki potrebuje pomoč”

Z leti starši postanejo bolj odvisni od nas – fizično, čustveno, včasih celo finančno. A nihče ne želi biti breme. Nihče ne želi biti oseba, ki je dobra le še za prošnje po pomoči.

Namesto da vprašamo “Potrebuješ kaj?”, jih raje povabimo na kavo, na sprehod, na klepet brez razloga. Da se spomnijo, da niso le starši, ampak tudi ljudje, ki si zaslužijo našo družbo.

4. Izpuščanje družinskih srečanj – “Saj bo še naslednje leto”

Kolikokrat smo si rekli, da bomo naslednje leto zagotovo prišli na rojstni dan, da bomo decembra preživeli več časa z njimi, da se bomo poleti odpravili skupaj na izlet?

Starši ne bodo večno čakali. Srečanja, ki jih danes zamudimo, so morda zadnja priložnost za nepozaben trenutek.

5. Pomanjkanje zanimanja za njihovo zdravje

“Mami se zadnje čase nekaj pritožuje, ampak saj vedno malo pretirava.” Se sliši znano? Včasih se starši res ponavljajo – a ne zato, ker bi želeli nadlegovati, temveč zato, ker si želijo, da jih nekdo sliši.

Naslednjič, ko rečejo, da jih nekaj boli, ne zamahnimo z roko. Vprašajmo več. Morda bomo prav mi tisti, ki bomo prvi opazili nekaj pomembnega.

6. “Nimam časa” – stavek, ki boli bolj, kot se zavedamo

Vsi smo zasedeni – toda čas je stvar prioritet. Starši, ki so nas nekoč nosili v naročju, preživeli neštete neprespane noči, nas vozili na dejavnosti in nam stali ob strani, si zaslužijo več kot bežno sporočilo “Jutri ti pišem.”

Naslednjič, ko nas pokličejo, vzemimo si dve minuti – ali pet. Zanje to ni le pogovor, ampak dokaz, da nam je mar.

7. Ko skrivamo svoje življenje, da jih “zaščitimo”

Želimo jih obvarovati pred skrbmi, pred stresom, pred napetostmi svojega življenja – toda s tem jih nehote odrivamo stran. Ni treba, da vedo vse podrobnosti, a deliti svoje življenje pomeni ohraniti občutek povezanosti.

8. Nepotrpežljivost – ko pozabimo, da so nas nekoč učili hoditi

Ko jih učimo uporabljati nov telefon, ko ponavljajo eno in isto vprašanje, ko potrebujejo več časa za razumevanje stvari … se kdaj spomnimo, koliko potrpežljivosti so imeli oni z nami?

Včasih potrebujemo samo globok vdih – in spoznanje, da vsak trenutek, ki ga namenimo staršem, ni obveznost, ampak darilo.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

Kar damo, to prejmemo

Vsi si želimo, da nas imajo starši radi, da nas podpirajo, da so tam za nas – ampak ali smo tam tudi mi za njih?

Ne gre za velika dejanja, ne gre za velike žrtve. Gre za trenutke, pozornost, prijaznost, potrpežljivost. Gre za to, da se zavedamo, da jih ne bomo imeli večno – in da si bodo na koncu zapomnili ne stvari, ki smo jim jih kupili, ampak občutek, da smo si zanje vzeli čas.

Pripravil: E. K. Vir: www, Freepik

321
200 SEK