Najbolj ozke hiše na svetu: štiri arhitekturne zanimivosti, ki kljubujejo prostoru

08. jun. 2025, ob 17.00
2989
230 SEK

V času, ko v mestih primanjkuje prostora, arhitekti in vizionarji po svetu premikajo meje možnega. Nekatere hiše se upirajo gravitaciji, druge pa omejitvam prostora, in prav najbolj ozke hiše na svetu postavljajo nova pravila o tem, kaj je še dom. Spoznajte štiri arhitekturne bisere, ki s svojo ozkostjo presenečajo, zabavajo in navdihujejo.

Ozka domišljija: zakaj sploh nastajajo najbolj ozke hiše?

V svetovnih prestolnicah in gostih mestnih četrtih so kvadratni metri največje bogastvo. Tam, kjer vsaka ped zemlje šteje, postane domišljija arhitektov gonilna sila razvoja inovativnih bivališč. Najbolj ozka hiša pogosto ni le odgovor na prostorsko stisko, temveč tudi provokacija: vprašanje, kako malo je še dovolj za udobno življenje in kje so meje osebnega prostora?

Ozke hiše so danes postale simbol urbanega izziva, združujejo arhitekturno drznost, umetniški izraz in ekonomsko logiko. Pogosto so tudi družbeni komentar, ki opozarja na draginjo stanovanj in nove načine bivanja v sodobnih mestih.

Keretova hiša (Varšava, Poljska): najmanjši dom na svetu

V središču Varšave stoji arhitekturni fenomen, hiša, ki je na najožjem delu široka le 72 centimetrov. Keretova hiša je poimenovana po izraelskem pisatelju Edgarju Keretu, ki je prvi bival v tej nenavadni rezidenci. Nastala je leta 2012 kot umetniški projekt arhitekta Jakuba Szczęsnyja.

Hiša je zgrajena med dvema večjima zgradbama in izkorišča sicer neuporabljen prostor. Kljub minimalni širini ponuja presenetljivo funkcionalen interier, ima celo mini kuhinjo, kopalnico in delovni kotiček. Vendar to ni dom za vsakogar. Keret jo je opisal kot “najboljšo pisarno na svetu”, ki navdihuje z omejitvami, a ni primerna za daljše bivanje. Njena sporočilnost je jasna, tudi v najmanjšem prostoru se lahko rodi umetnost in kreativnost.

Kapilarna vlaga - tudi poleti sovražnik vašega doma (in kako se je učinkovito znebiti)
Morda ste že opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo temni madeži, odpada omet ali se čuti neprijeten, vlažen vonj. Pogosto to pripisujemo slabi zračni cirkulaciji ali zastareli izolacij

Narrow House (Le Havre, Francija): dom kot umetniška provokacija

Avstrijski umetnik Erwin Wurm je z Narrow House šokiral obiskovalce svetovne razstave v Le Havru. Hiša, ki je kopija njegovega otroškega doma, meri v širino zgolj 1,37 metra. Ko stopite vanjo, vas občutek utesnjenosti spremlja na vsakem koraku. Prostori so izjemno zožani, pohištvo pa prav tako “stisnjeno”, kar obiskovalcu ponuja skoraj surrealistično izkušnjo.

Namen tega projekta je odpreti razpravo o tem, kaj sploh pomeni dom in kako prostorska stiska vpliva na človekovo doživljanje sveta. Narrow House ni namenjena stalnemu bivanju, a jasno pokaže, kako arhitektura lahko preseže le funkcionalnost in postane sredstvo za družbeni komentar.

Casa du Currivu (Sicilija, Italija): maščevanje v arhitekturni obliki

Na Siciliji se skriva ena najbolj nenavadnih zgodb v svetu arhitekture. Casa du Currivu v vasi Petralia Sottana je hiša, ki naj bi bila zgrajena iz kljubovanja. Po legendi naj bi lastnik sosedu zgradil izjemno ozko stavbo, da mu je zakril pogled na okoliške hribe, saj ni dovolil razširitve stare hiše. Hiša je široka le slab meter in je danes postala lokalna znamenitost ter turistična atrakcija.

Ta primer izpostavlja, kako lahko osebni odnosi in lokalne zgodbe vplivajo na nastanek nenavadnih arhitekturnih rešitev. Hiša je danes prazna, vendar obiskovalcem pripoveduje zgodbo o človeški trmi, domišljiji in pomenu prostora.

The Wedge (Millport, Škotska): najmanjši funkcionalni dom v Evropi

Ob morju na škotskem otoku Great Cumbrae stoji hiša, ki se je zapisala v Guinnessovo knjigo rekordov kot najožja bivalna stavba v Evropi. The Wedge meri na sprednji strani samo 119 centimetrov, a kljub temu nudi vse, kar potrebuje majhna družina. V notranjosti se nahajajo dnevna soba, kuhinja in celo spalnica, vse “stisnjeno”, a bivalno.

The Wedge, hiša, ki spada med najbolj ozke na svetu.
Foto: The Wedge Vir: Instagram

Hiša je danes prava turistična zanimivost in simbol škotske iznajdljivosti. Obiskovalci pogosto razmišljajo: ali bi sami lahko živeli v tako omejenem prostoru? Takšne hiše so tudi dokaz, da je kreativnost v arhitekturi lahko odgovor na omejitve, s katerimi se sooča sodobna družba.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Živeti v najožji hiši: izziv ali prihodnost bivanja?

Najbolj ozke hiše na svetu so več kot le zanimivost, so ogledalo družbenih sprememb, naraščajoče urbanizacije in inovativnega duha arhitektov. Lahko v njih prepoznamo tudi simbol novih življenjskih slogov? V času, ko so cene nepremičnin v velikih mestih na zgodovinsko visokih ravneh, se bo morda vedno več ljudi odločalo za življenje na manj kvadratnih metrih.

Odpirajo pa se tudi vprašanja: Kakšen vpliv ima tako bivanje na kakovost življenja? So takšne rešitve primerne le za posameznike, ali tudi za družine? Bodo najbolj ozke hiše postale zgolj arhitekturna kurioziteta ali del rešitve prostorske krize prihodnosti?

Če vas zanima več o drugem ekstremu, o tako imenovanih suhih hišah, si več preberite tukaj.

Najbolj ozka hiša je zato danes več kot le arhitekturni eksperiment. Je simbol prilagajanja, inovacije in predvsem, upanja, da dom ni nujno odvisen od velikosti, temveč od domišljije in poguma tistih, ki v njem živijo.

2989
230 SEK