
Pozabi na klasične pirhe – to so triki, ki bodo navdušili celo taščo
Pirhi 2025: Ko narava, tradicija in ustvarjalnost sedijo za isto mizo
Velika noč. Tisti čas v letu, ko se domovi napolnijo z vonjem potice, sveže kuhane šunke in… radovednim šepetanjem otrok okoli pisanih jajc. Pirhi – več kot le barvana jajca. So simbol. Obred. Spomin na otroštvo in, vse pogosteje, priložnost za osebni izraz. Letos? Letos jih barvamo drugače.
Nazaj k naravi (in k babičinim trikom)
Če ste zadnja leta pogosteje slišali izraze kot so “eko”, “zero waste” ali “naravno”, potem vas ne bo presenetilo, da so naravna barvila postala pravi hit pri barvanju pirhov. Nič več kupljenih plastičnih kompletov z umetnimi barvami, ki puščajo madeže po prtih in prstih. Zdaj je glavni zvezdnik – hladilnik.
Čebulni olupki, rdeča pesa, kurkuma, špinača, hibiskus… vse to so naravni pigmenti, s katerimi lahko dosežemo bogato paleto barv. Gospodinje so letos menda najbolj zadovoljne z borovnicami – “za globoko modro s pridihom vijolične”, kot je sporočila naša bralka.

V praksi? Bela jajca (ja, tista, ne rjava), dolgotrajno namakanje v ohlajeni naravni kopeli – in potem obvezno mazanje z nekaj kapljicami olja. Da se zasvetijo. In ja, da zdržijo še vsaj do ponedeljka.
Riž, vata, alu-folija – in kapljica norosti
Seveda, če ste bolj avanturistična duša (ali pa vas naravna rdeča enostavno ne prepriča), se lahko lotite marmornatih ali celo abstraktnih pirhov. Trend, ki se je začel kot TikTok izziv pred dvema letoma, je zdaj postal redna velikonočna praksa – tudi v slovenskih gospodinjstvih.

Kako gre marmornati učinek z rižem? V plastično škatlico stresete pest surovega riža. Dodate kapljico jedilne barve (ali pa kar nekaj več, če ste pogumni). Vloži jajce in ga nekajkrat nežno pretreseš. Rezultat? Neponovljivo. Dobesedno. Noben pirh ne bo enak drugemu.

Podobno velja za barvanje z vato in alu-folijo. “Najprej sem bila skeptična,” priznava Marija iz Dola pri Ljubljani. “Ampak ko sem odpakirala prvi pirh… wow. Kot akvarel, ki bi ga naslikal otrok in Pollock skupaj.” Recept za uspeh najdete na 1001ideja.si.
Pastelni odtenki: Ko nežnost prehiti blišč
Ni vsak za močne barve. Ni vsak za praskanke. In ne vsak otrok je navdušen nad borovnicami (ker so ‘sluzaste’). Zato letos kraljuje še en trend: pastelni pirhi.
Po poročanju cosmopolitan.metropolitan.si pastelni pirhi niso samo vizualno privlačni – so tudi »Instagram material«. Lepi za oko, ravno prav subtilni in – čeprav nihče ne pove naglas – bolj »adult-friendly« kot denimo fluorescentno rožnati zvezdniški motivi iz preteklih let.


Za pastelno rožnato? Brusnice. Oranžno? Korenček. Vijolično? Sok črnega grozdja. Aja – in čas. Te barve rabijo čas. Vsaj nekaj ur namakanja. Hitreje pa ne gre. Vztrajnost = eleganca.

Stara šola: praskanke, batik in voskanje z dušo
In potem je tu še nekaj drugega. Nekaj globljega. Tradicionalne tehnike, ki jih v Dobrovniku, Prekmurju in Gornji Radgoni ne poznajo le iz knjig – temveč iz vsakdanjika. V Dobrovniku so 1. aprila odprli razstavo pirhov, na kateri so obiskovalci lahko občudovali praskanke z motivi panonskih rož, voščene spirale in batik vzorce, ki bi jih zavidale tudi etnografske zbirke.
“To ni le okras. To je zgodba. Včasih smo jih delali po nočeh, s sestro, ob petrolejki,” je za Pomurec.com povedala bralka, ki z voskom še vedno riše vzorce po jajčnih lupinah.
Praskanke? Teh se je v Sloveniji še kako prijelo ime. Tehnika, pri kateri z ostrim predmetom z jajca zrahljaš sloj barve – in s tem narišeš nekaj pod njim. Kot tetovaža narobe obrnjena. Efekt? Nostalgičen, ročno izdelan, neponovljiv. In predvsem – resen pogovor za mizo: »Ti, a si ti to delala sama?«
Zakaj pirhi danes pomenijo več kot včeraj?
Ker niso več le del tradicije. So tudi kreativna terapija, mehki odpor proti potrošništvu, priložnost za stik – ne samo z barvilom, temveč z drug z drugim.

Sociologinja z ljubljanske Filozofske fakultete pravi, da gre pri sodobnem barvanju pirhov za »prizadevanje po ponovni vzpostavitvi rituala v družbi, kjer so tradicionalne oblike praznovanja v upadu«.
Ni naključje, da družinska kosila, pri katerih sodelujejo vse generacije – otroci z bleščicami, babice z voskom, očetje z vrelo vodo in kurkumo – spet postajajo nekaj, kar se čaka. Nekaj, česar se ne preskoči. In nekaj, kar objavimo na Instagram. Ampak tudi zadržimo v sebi.
In kako barvate pirhe v Ivančni Gorici?
Zanimivost z domačega dvorišča: osnovna šola Stična letos prvič izvaja delavnice barvanja z naravnimi barvili – in to v sodelovanju z lokalno eko-kmetijo Žgajnar. Na zadnji delavnici, ki je potekala 5. aprila, so učenci uporabljali rdečo peso, kurkumo in celo črni čaj. »Naredili smo najbolj čudne, a najbolj lepe pirhe doslej,« je povedal devetošolec Maj.
Takšne zgodbe niso redkost. Po Sloveniji letos potekajo številne lokalne delavnice – od Tržiča do Ljutomera – ki povezujejo ustvarjalnost z lokalnimi sestavinami. Povezovanje, znanje, malo eksperimenta – in kup pirhov, ki še dolgo ostanejo v spominu.
Zadnja misel? Barvaj, kot čutiš
Ni »pravilnega« načina. Ni formule. Barvanje pirhov je eden redkih ritualov, kjer se lahko zgodi napaka – in je ravno ta napaka tista, ki naredi rezultat čudovit. Leto 2025 prinaša bogato paleto možnosti. Od naravnega do umetniškega, od tradicionalnega do provokativnega. A skupni imenovalec ostaja isti:
Skupaj. Sprostitev. Spomin.
Naj bodo torej letošnji pirhi ne samo lepi – ampak vaši. In edinstveni. Tako kot ste vi.
Vir: 1001ideja.si, cosmopolitan.metropolitan.si, deloindom.delo.si, pomurec.com
Pripravil: N. Z.