
Pozabite na Maldive – Maja razkriva plaže, ki so lepše in bližje, cene pa? Poglejte sami
ALBANIJA – Potovanje, ki diši po svobodi: Kako je Maja Jančar raziskovala najlepše plaže skrite Evrope
Z lastno organizacijo, radovednostjo in odprtostjo je Maja Jančar – dvojna magistrica in popotnica z več kot 12 tisoč sledilci – s svojim parterjem Janom odkrila plaže, ki jih na razglednicah še ni. Tukaj so (po njunem mnenju) najlepši kotički Albanije, nasveti in razlogi, zakaj je bilo to eno njenih najlepših potovanj.
V prvem članku smo razkrili osupljive poglede na albanske plaže, prve vtise Maje in Jana ob prihodu ter zakaj ju je tamkajšnja hrana popolnoma prevzela – tudi zaradi neverjetno ugodnih cen. Preberete ga lahko TUKAJ.
»Letela sva na Krf – in potem naprej s čolnom v drug svet.«
Za svojo raziskovalno dušo sta Maja in Jan izbrala ne čisto klasično pot. Namesto direktnega poleta v Tirano sta se odločila za Grčijo – točneje Krf, kjer sta že prej dopustovala. »Krf ima izredno dobro povezavo z Albanijo. Iz mesta lahko z hitro ladjo ali trajektom prideš v Sarandë – čez približno eno uro si na drugem koncu sveta,« pove Maja.
Od tam se je začela njuna albanska zgodba.
Sarandë in Ksamil – raj na zemlji
Prva postaja: Sarandë – živahno, a čisto in urejeno obmorsko mesto. Maja in Jan sta bivala neposredno na rivi: »Presenetilo me je, kako mirno je bilo ponoči – in kako zgodaj zjutraj je bilo mesto že pripravljeno na nov dan,« je povedala Maja.

Od tam sta naredila številne izlete – tudi na plaže, ki niso dostopne z avtom. »To je bil zame raj – s čolnom do krajev, ki so popolnoma odmaknjeni. Brez množic, brez gneče, samo bela mivka, turkizno morje in tišina.«
Najlepše plaže, ki jih Maja in Jan priporočata:
- Ksamil – tiste “Instagram” plaže s slik, ki so vredne ogleda
- Plazhi Pasqyra – poznana kot “mirror beach”, zaradi čiste vode
- Pulebardha – manj obljudena, a čudovita
- Plaža Krorez in Lori – dostopni z ladjo, prava oaza miru
“Vse organiziram sama – le tako lahko kraj zares doživiš.”
Maja priznava, da ni tip človeka, ki bi se držal vnaprej začrtanih programov. »Rada raziskujem. Nekaj dni uživam na plaži, potem pa se podam v notranjost, odkrivam arhitekturo, pogovarjam se z domačini. Vodeni ogledi niso zame.«

Zato je večino potovanj organizirala kar sama – s pomočjo domačinov, ki so jima svetovali, kam naj gresta, katero ladjo naj vzameta, katera restavracija je najboljša. In prav ti nasveti so se večkrat izkazali za dragocenejše od kateregakoli turističnega vodiča.
“Sonce je močno”
Edina stvar, na katero Maja opozarja vse, ki bi jo želeli posnemati: vročina. »Naravne sence praktično ni. Senčniki so sicer povsod, a niso vedno dovolj – zato je to destinacija bolj za tiste, ki vročino dobro prenašajo.«
Priporoča:
- Sončno kremo z visoko zaščito
- Klobuk ali kapo
- Lasten senčnik, če se odpravljate na bolj odmaknjene plaže
- Vodo v plastenkah – čeprav je je povsod dovolj, je dobro imeti svojo
Plaže kot Maldivi – a brez dragih ležalnikov in turistične navlake
Najmočnejši vtis je na Majo in Jana naredila plaža, kjer sta doživela pravi »nisva v Evropi« moment: »Ko smo se pripeljali z ladjico in zagledali neskončno čisto vodo, brez množic, brez glasbe, samo narava … sem si mislila – kje sploh sem? To ni bila Evropa, kot jo poznam,« razlaga Maja.
Ta občutek svobode in prvinskosti je tisto, kar ji bo ostalo.

Moj nasvet? Pustite predsodke doma in si upajte!
»Albanija je evropski skriti svet. Cene so odlične, plaže dih jemajoče, ljudje topli, pa še blizu je. Če znate potovati z odprtim srcem in kančkom poguma, vas bo navdušila,« pravi.
In še konkreten nasvet za vse, ki ne vedo, kje začeti:
- Let do Krfa (iz Zagreba, Benetk ali celo Ljubljane)
- Trajekt do Sarandë (vnaprej rezerviran online ali na licu mesta)
- Namestitev prek Bookinga (cene že od 25 €/noč)
- Dnevni izleti z ladjico (okoli 10–25 €/dan)

Na Instagramu je Albanija že zmagovalka – zdaj je čas, da jo spoznamo še v živo
Slike povedo svoje, toda tisto, kar sta Maja in Jan doživela, presega Instagram filtre. Albanija je več kot le fotogenična destinacija – je prostor, kjer se še vedno čuti človeška toplina, kjer ti domačin zaželi lep dan, ne da bi ti kaj prodajal.

Po objavi prvega v seriji treh člankov se je Maji javil Elvis Mihalič, ki je potrdil njeno razmišljanje:
“Albanija je res bjutiful! Tudi jst že bil in absolutno se bom vrnil, meni je še lepša od precenjene Grčije. Pa dejansko nisem pričakoval, da bo “ena” Albanija imela prilagojeno za invalide tudi plaže, res top!”
In če jima verjamemo (in po slišanem res ni razloga, da jima ne bi), nas Albanija ne bo pustila ravnodušnih.
V zadnjem delu serije: osebna doživetja, nenavadni dogodki in iskren odgovor – ali bi Maja in Jan tja šla še enkrat?

Ne zamudite!
Sledi Maji: @maja.jancar
Del intervjuja z Majo Jančar lahko preberete tukaj:
Kakšna je bila vaša prva reakcija, ko ste zagledali albansko obalo v živo?
“Sam prihod v pristanišče me je nekoliko spominjal na kakšno hrvaško obmorsko mesto, nekoliko bolj oddaljene plaže pa so bile zagotovo prava paša za oči.”
Na socialnih omrežjih ste prejeli ogromno komentarjev na vaše fotografije. Ste dobili tudi kakšna nepričakovana vprašanja ali zanimive reakcije?
“Načeloma mi je nekaj ljudi takoj odgovorilo na story: “waaau, nisi povedala, da greš na Maldive”; “uživajta, Maldivi so čudoviti” in podobno. Veliko vprašanj je bilo seveda o cenah, o varnosti itd.”
Kako bi ocenili cene in dostopnost turističnih storitev v Albaniji?
“Jaz sem svoj hotel brez težav našla na Bookingu, za res odlično ceno. Sarandë je turističen kraj, kjer se ogromno gradi, polno je barov, restavracij. Vse je precej dostopno. Hrana, prenočišča in prevoz so cenovno ugodni, kakovost storitev pa res visoka.”
Je bil kakšen trenutek, ko ste se vprašali: “Ali sem res v Evropi?” Če da, kaj vas je pripeljalo do tega občutka?
“Ja, tak občutek sem res dobila, ko smo se z ladjico pripeljali do ene od plaž, ki je bila res taka, da nas je pustila odprtih ust. Zelo malo ljudi, čisti mir, tako čiste vode pa tudi še nisem videla na nobeni od zdaj obiskanih destinacij.
To ni bila podoba Evrope, kot jo običajno poznam – ni bilo množice turistov, ne dragih ležalnikov, ne verig hotelov. Vse je bilo bolj sproščeno, divje in hkrati izredno lepo. V tistem trenutku se je mi je Albanija zazdela kot nek skriti svet – evropski, a hkrati popolnoma svoj. Nekako bi jo opisala kot mešanico balkanskega temperamenta, sredozemske lepote in tropskega vzdušja.”
Kateri del albanske kulture vas je najbolj navdušil (hrana, ljudje, glasba …)?
“Hrana in ljudje. Domačini so bili topli, prijazni, ustrežljivi, simpatični, nevsiljivi, skratka res imam pozitivno izkušnjo. Z nekaterimi smo še vedno v kontaktu, sami se spomnejo name, kar se mi zdi res lepo in mi da občutek, da nisem bila “samo še en turist”. Hrana mi je bila neprimerljivo boljša od tiste v Grčiji, pa sem sama res velika ljubiteljica grških okusov. Vsekakor tudi neprimerljivo cenejša – npr. porcija domačih testenin z morskimi sadeži (hobotnica, škampi, 3 vrste školjk, lignji, kraljeva rakovica, kaviar itd.) je v Albaniji, v restavraciji ob morju, ki slovi kot najboljša morska restavracija v tem mestu, stala okoli 850 LEK, kar je 8,50 EUR. Hrana je bila vrhunska! Na Krfu sem si prav tako naročila testenine z morskimi sadeži za primerjavo – tam je manjša porcija, ki je vsebovala le nekaj dagenj in nekaj lignjev, stala 22 EUR, v restavraciji, ki je bila na ulici, niti ne ob morju.”
Jutri, v četrtek, 5. junija 2025, ne zamudite tretjega dela serije popotovanja Maje Jančar!
Maja bo z nami delila najbolj nenavadne dogodke s potovanja, iskreno povedala, kaj bi naredila drugače, ter razkrila, zakaj je Albanija postala novi Instagram hit.