Priprava avtomobila na toplejše vreme

31. mar. 2018, ob 10.34
Posodobljeno pred 20 dnevi
94
280 SEK

Končno nas zima zapušča in upajmo, da nas ne bodo še v aprilu presenetile snežinke. Prihajajo pomlad, topli dnevi, izleti in potovanja. Prihaja tudi priprava avtomobila na toplejše vreme, saj se boste s svojim jeklenim prijateljem zagotovo želeli odpraviti marsikam. Ob menjavi letnih časov je namreč odličen trenutek, da avtomobil skrbno očistimo, zamenjamo pnevmatike, preverimo delovanje klime in še veliko drugih stvari.

Vse prevečkrat se namreč zgodi, da vozilo odpove ravno v trenutku, ko je to najmanj potrebno. Lahko odpove v gneči na avtocesti, lahko se noče vžgati pri odhodu domov, na poti do oddaljene destinacije pa lahko odpove tudi klima. In še bi lahko naštevali. Zato je priprava avtomobila na toplejše vreme izrednega pomena. Z mislijo na to smo za vas pripravili kratek vodič, kako se ustrezno pripraviti na pomlad in poletje.

Priprava avtomobila na toplejše vreme: 10 najboljših nasvetov

      1. Menjava zimskih gum za letne

Petnajsti marec je za nami in to je tudi datum, ko po zakonu niso več obvezne zimske gume in druga zimska oprema. Če nam vreme le dopušča, je zdaj pravi čas, da svojemu avtomobilu nataknemo lahkotnejšo obutev. Priprava avtomobila na toplejše vreme naj se torej začne z menjavo zimskih gum za letne.

Slednje se v suhih razmerah veliko bolje držijo ceste, zaradi nižjega kotalnega upora pa vplivajo tudi na to, da porabimo manj goriva in tako prihranimo kakšen evro. Poleg tega pa se pri uporabi zimskih gum pri višjih temperaturah le-te še hitreje obrabijo, slabša je oprijemljivost pri speljevanju, podaljša se tudi zavorna pot.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne
Priprava avtomobila na toplejše vreme
Foto: Priprava avtomobila na toplejše vreme Vir: Freepik
  1. Pregled in menjava metlic brisalcev

Priprava avtomobila na toplejše vreme naj se nadaljuje tudi pri drugih delih avtomobila. Ali zadnje čase morda opažate, da vam metlice brisalcev vašega avtomobila ne služijo več tako, kot bi morale? Temeljito preverite, zakaj ne opravljajo svoje naloge in jih po potrebi zamenjajte. Največji sovražnik metlic so prav sneg, led in nizke temperature in lahko se zgodi, da so se metlice poškodovale, zato na steklu puščajo sledi in črte ali pa ob vsakem premiku neprijetno zacvilijo. V tem primeru jih brez premisleka zamenjajte, pri tem pa dajte velik poudarek na kakovost novih metlic

  1. Pregled avtoklime

Priprava avtomobila na toplejše vreme zajema tudi pregled klimatske naprave. S poletjem namreč prihajajo visoke temperature in marsikdo si ne zna več niti predstavljati, kako se je takrat voziti v razbeljenem konjičku brez delujoče klime. Preverite torej, če klima še deluje in hladi, bodite pa pozorni tudi na vonj zraka, ki prihaja iz nje. Če je karkoli narobe, se zapeljite do svojega serviserja, kjer vam bodo klimo temeljito očistili in razkužili ter se tako znebili bakterij in plesni, popravili morebitne napake ter jo po potrebi dopolnili tudi s hladilnim plinom.

  1. Pranje avtomobila

Priprava avtomobila na toplejše vreme se nadaljuje tudi s temeljitim pranjem avtomobila. Pozimi je vaš avtomobil pretrpel kar veliko, kos je moral biti mrzlemu vremenu, mokrim in soljenim cestam, najverjetneje ga tudi prali niste tolikokrat, kot bi bilo to potrebno.

Različni kamenčki in sol lahko na avtomobilu povzročijo rjavenje, tu na udaru ni le pokrov motorja, ampak tudi streha nad vetrobranskim steklom, prednji stebrički, pragovi ter tudi robovi kolotekov. Zato je zdaj pravi čas, da v svoje roke vzamete krpe in vedro ter se lotite temeljitega čiščenja avtomobila. Nikakor ne pozabite na čiščenje podvozja. Zelo priporočljivo je tudi čiščenje notranjih stekel, na katerih se zaradi ogrevanega zraka pozimi nalaga plast plinov in maščob.

Čiščenje avtomobila
Foto: Čiščenje avtomobila Vir: Freepik

Če na kakšnem mestu opazite rjavenje avtomobila, pa se takoj lotite kurative. Nikakor namreč ne smete pustiti, da se rja razraste, saj jo bo takrat veliko težje sanirati in potrebna bodo draga kleparsko-ličarska dela, ki si jih zagotovo ne želite.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam
  1. Pospravljanje kabine in prtljažnika

Pozimi kaj radi napolnimo svoj avtomobil z različno kramo in drobnarijami, ki poleti v avto sploh ne sodijo. Zato priprava avtomobila na toplejše vreme zajema tudi čiščenje notranjosti avtomobila. Čas je, da pospravite različne spreje za odmzrovanje stekel in ključavnic, metlico za sneg, strgalo in podobno navlako.

  1. Preverjanje delovanja luči

Preverite, ali svetlobna telesa še delajo tako, kot morajo.

  1. Preverjanje tlaka v pnevmatikah

Tlak preverite v vseh gumah, tudi v rezervni. Če se odpravljate na pot z veliko prtljage, upoštevajte tudi dejstvo, da je potrebno tlak v pnevmatikah nekoliko povečati, in sicer praviloma za 0,2 bara.

  1. Preverjanje nivoja tekočin v motorju

Za varno vožnjo potrebujemo gorivo, hladilno tekočino in motorno olje. Brez teh tekočin se z avtomobilom ne moremo voziti. Pri tem pa večkrat pozabimo še na druge pomembne tekočine, kot so na primer zavorna tekočina, olje menjalnika ali pa tekočina za čiščenje stekel. Dobra novica se skriva v tem, da lahko večino teh tekočin preverite kar sami. V vsakem primeru pa se lahko zapeljete tudi do svojega serviserja.

gorivo
Foto: Gorivo Vir: Freepik
  1. Testiranje zavor

Brez delujočih zavor ne boste prišli prav daleč. Če avta ne morete varno zaustaviti, niste na cesti varni ne vi, ne drugi udeleženci prometa. Zato naj priprava avtomobila na toplejše vreme vključuje tudi krajšo testno vožnjo, kjer boste pozorni na to, kaj se v avtomobilu dogaja takrat, ko boste zavirali. Če vas pri tem morda zanaša v eno stran, če vam uho polnijo takšni in drugačni čudni zvoki ali če med pritiskanjem na zavore čutite vibracije, potem se takoj odpravite k svojemu serviserju.

  1. Pregled akumulatorja

Priprava avtomobila na toplejše vreme naj se zaključi tudi s pregledom akumulatorja. Ravno ta baterija jeklenega konjička je najpogostejši vzrok za težave na poti. Če je možno, preglejte nivo elektrolita in preverite, če akumulator kje pušča ali pa ima na ohišju razpoke. Akumulator mora biti čist in nepoškodovan, če se je na njem nabrala umazanija, jo očistite z mešanico sode in vode. Prav tako nekaj časa namenite tudi jermenon in cevem – prvi morajo biti brez razpok, druge pa morajo biti prožne in močne.

Pripravila Monika M.

94
280 SEK