Ta rastlina prežene tudi voluharja, a vas lahko opeče do slepote

10. jun. 2025, ob 18.00
Posodobljeno pred 11 dnevi
272
210 SEK

Na prvi pogled povsem običajna rastlina z modrikasto-zelenimi listi. A ko jo enkrat zasadite na vrtu, se je težko znebiti. In kar je še huje, če jo primete z golimi rokami, vas lahko njena bela tekočina močno opeče. Govorimo o križnolistnem mlečku, eni najbolj spornih rastlin na slovenskih vrtovih.

Odganjalec voluharjev ali strupena nadloga?

Križnolistni mleček (Euphorbia lathyris L.) je dvoletna rastlina iz družine mlečkov. Ima močno pokončno steblo, značilno suličaste liste in cvetove rumenkaste barve. Ko enkrat začne rasti, jo je težko ustaviti. Semena se raznašajo hitro in ostanejo kaljiva tudi več let. Širi se agresivno in hitro zavzame robove vrtov, gredice, celo dvorišča.

Zanimivo je, da se rastlina pojavlja tam, kjer so težave z voluharji. Veliko vrtičkarjev trdi, da so po zaslugi mlečka voluharji kar čez noč izginili. Je res? Mnenja so deljena. Znanstveno potrditve še ni, a ljudje iz prakse govorijo drugače.

»Odkar imamo križnolistni mleček na vrtu, nimamo več ne krta ne voluharja. Že tri leta mir,« pravi ena izmed uporabnic na spletu.

Foto: Križnolistni mleček Vir: Adobe Stock

Druga piše: »Semena samo posadite ob rob vrta. Prvo leto ne bo veliko, drugo leto pa bo rastlina že polno aktivna. In voluharji – izginejo.«

A pozor – mleček je zelo strupen

Čeprav ima križnolistni mleček sloves »naravnega zaščitnika vrta«, pa skriva nevarno plat. Njegov sok je izjemno dražeč. Ko steblo ali list poškodujete, izteče gost, bel mleček – in ta lahko že ob stiku s kožo povzroči opekline. V stiku z očmi pa vodi do izredno resnih poškodb.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

»Naj opozorim vse, ki imate posajen naskalni mleček (podobni so tudi sončni, križnolistni…), da je zelo strupen in povzroča hude opekline. Sama sem izkusila opekline oči in sluznice. Nočna mora, hude bolečine… v najhujših primerih lahko pride tudi do slepote,« je zapisala uporabnica v spletni razpravi, ki je doživela ogromen odziv.

Drugi dodajajo: »Ko jo pulite, pazite na oči. Moji babici je mleček špricnil v oči. Končala je pri zdravniku.«
In še: »Raje jo pulim z rokavicami, potem pa gredo rokavice naravnost v smeti.«

Vrtnarska legenda, ali resnično učinkuje?

Čeprav ni klinično dokazano, mnogi vrtnarji prisegajo nanjo. Po njihovih izkušnjah voluharji in krti res ne pridejo blizu, ko jo enkrat posadijo ob rob vrta.

  • “Odkar jo imamo, ni več voluharjev.”
  • “Zdaj je ni, pa jih je spet polno.”
  • “Res odžene voluharja, ampak ko zraste, jo je nevarno prijeti – vedno z rokavicami.”
  • “Eno leto nič, drugo leto pa že dela čudeže.”
Križnolistni mleček
Foto: Križnolistni mleček Vir: Adobe Stock

Tudi domače živali niso varne

Poleg ljudi lahko mleček škoduje tudi živalim. Mačke in psi, ki se gibljejo na vrtu, lahko pridejo v stik z rastlino in se zastrupijo. Pri majhnih živalih lahko že manjša količina povzroči drisko, bruhanje ali celo resnejše nevrološke motnje. Zato se priporoča, da rastlino sadite le na mestih, kjer domače živali nimajo dostopa.

Kaj pravijo izkušeni vrtnarji?

Iz izkušenj uporabnikov izstopajo tri glavne ugotovitve:

  • rastlina zelo učinkovito odganja voluharje, a učinek ni stoodstoten;
  • mleček je zelo agresiven do kože in oči, zato je potrebna izredna pazljivost;
  • težko jo je izkoreniniti – ko se enkrat zaseje, je njeno odstranjevanje dolgotrajno.

Nekateri jo imenujejo »voluharica«, drugi »pasji jezik«, spet tretji ji pravijo »modrasuc«. A vsi se strinjajo, gre za eno najbolj kontroverznih vrtnih rastlin.

Uporaba v preteklosti

V ljudskem zdravilstvu so križnolistni mleček nekoč uporabljali za odstranjevanje bradavic in kot močno odvajalo. Znani so tudi zapisi, da so si berači z njim mazali kožo, da bi si s pomočjo ran izprosili več sočutja. Tovrstna uporaba seveda danes ni več priporočljiva, predvsem zato, ker gre za rastlino z visoko stopnjo toksičnosti.

Čebula
Foto: Vrt Vir: Canva

Posaditi ali ne?

Križnolistni mleček torej ostaja nekje med domačim zdravilcem in nevarnim sovražnikom vrta. Odločitev, ali jo boste obdržali, je v celoti vaša. Če se zanjo odločite, naj bo to zavestna izbira. S pravo mero previdnosti. Nosite zaščitne rokavice, očala in mlečka nikoli ne dotikajte z rokami. Če imate otroke, hišne ljubljenčke ali občutljivo kožo, pa razmislite dvakrat.

V vsakem primeru pa velja: to je rastlina, s katero ni šale.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook – Vrtičkarji, dominvrt.si

272
210 SEK