Ringlo: kaj se zgodi, če ga redno uživate?
Ringlo je sorta slive, ki je razširjena predvsem v Evropi. Prepoznamo jo po ovalni ali okrogli obliki, značilni za slive, in gladkem bledo zelenem mesu. Ponavadi je ringlo manjši od navadnih sliv in večji od sliv mirabel. Barva olupka je lahko zeleno rumenkasta, pa tudi rdečkasto vijolična. Zaradi sladkastega okusa ringlo brez težav uživamo surov, zelo priljubljen pa je tudi kot sestavina v raznih sladicah, marmeladah, kompotih. Poleg tega, da ima prijeten okus, pa uživanje ringloja zelo pozitivno vpliva tudi na naše zdravje. Če je bil do sedaj redkost na vašem jedilniku, poskrbite, da si ga privoščite pogosteje. Več o sadju smo že pisali tukaj.
Kako ringlo deluje na vaše telo?
Krepi imunski sistem
Ringlo je znan po svojih antibakterijskih, antiglivičnih in antivirusnih lastnostih, zato vam uživanje tega sadeža pomaga pri krepitvi imunskega sistema. Prav tako vas lahko napolni z energijo, vam da motivacijo in poskrbi, da se vaše telo zna braniti pred vsiljivci. Je bogat vir antioksidantov in vitamina C, ki so ključnega pomena za naše zdravje.
Blaži simptome menopavze
Ringlo se odlično obnese tudi pri uravnavanju hormonov, še posebej pri blažitvi simptomov menopavze. Esencialne maščobne kisline, ki jih sadež vsebuje, sproščajo kožo in pomagajo telesu, da sprošča naravne endorfine.
Krepi kosti
Ko se staramo, naše kosti postajajo vse šibkejše in tanjše, kar je lahko zelo nevarno v primeru poškodbe. Slive in ringlo so znani po tem, da vsebujejo veliko kalcija, ki je ključen za močne in zdrave kosti. Dober vir kalcija so še posebej za tiste, ki se izogibajo mlečnim izdlekom.
Uravnava želodčno kislino
Če imate težave z želodčno kislino, potem najbrž veste, da morate paziti, kaj spustite v svoj želodec. Ringlo je zagotovo sadež, ki ga brez skrbi uživate, pa še koristil vam bo. Zaradi visoke vsebnosti magnezija vam namreč lahko pomaga nevtralizirati želodčne kisline in ublažiti neprijetne simptome.
Pomaga uravnavati krvni sladkor
Dobra novica tudi za vse slakdorne bolnike; uživanje ringloja pozitivno vpliva na uravnavanje krvnega sladkorja in pritiska. Če vam je njegov okus všeč, si ga lahko privoščite tudi v večjih količinah.
Telo preskrbi z vlakninami, vitamini in antioksidanti
Ta vrsta sadja je prav tako bogat vir vlaknin, saj vsebuje kar 21 % vlaknin. Privoščite si skodelico narezanega ringloja in ga zmešajte z medom ter limono, svoji prebavi boste naredili veliko uslugo. Poleg tega pa gre za vrsto sadja, ki vsebuje zelo malo kalorij, zato je primerna za vse, ki si želijo izgubiti kakšen kilogram. Z vsakodnevnim uživanjem ringloja lahko v svoje telo vnesete tudi veliko probiotikov, vitaminov in mineralov, ki so pomembni za normalno funckioniranje telesa; vitamin C, E, B6, B2, K, železo, fosfor, mangan, kalij, kalcij, jod, cink, magnezij ….
Kako vključiti ringlo v svojo prehrano?
Ringlo lahko uživate na tisoč načinov, največ hranilnih snovi pa bo ohranil, če ga uživate kar surovega. Če vam to ne znese, ga lahko brez težav zamrznete in pojeste kasneje, ko si ga spet zaželite. Če imate radi suho sadje, lahko ringlo tudi posušite.
Sveže koščke ringloja lahko uživate samostojno ali pa z njim popestrite sadno solato, palačinke, grški jogurt, smuti, ovsene kosmiče, oreščke in podobno. Če radi eksperimentirate, ga lahko vključite tudi v svoje kosilo v obliki solate, kot prilogo h glavni jedi ali pa kot klasično sladico; cmoki z ringloji. Če ste ljubitelji kompota, lahko ringlo vložite ali pa iz njega pripravite marmelado, s katero začinite jogurt, kefir ali kos kruha.
Za vse sladkosnede obstaja tudi ogromno sladic iz ringloja, ena najbolj priljubljenih je ringlojeva pita, ljubitelji toplih napitkov si lahko pripravijo tudi čaj iz ringloja. Možnosti in receptov je ogromno, nekaj svobode pa je seveda treba prepustiti tudi domišljiji.
Kako vzgojiti ringlo?
Sadež ringlo je možno kupiti v večini živilskih trgovin, seveda pa je najbolj enostavna in cenovno ugodna možnost, če ga vzgojite kar sami doma – če seveda imate to možnost. Vzgoja ringloja je relativno enostavna, rastlina potrebuje veliko sončne svetlobe in podnebje, ki ni pretirano vroče. Previdni morate biti le, da rastlina ne zraste preveč. Čas zorenja je ponavadi konec poletja oziroma v začetku jeseni, plodovi so srednje debeli, ovalni oziroma okrogli, sladki in aromatični.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels, Unsplash