Samo 7 držav na svetu izpolnjuje mednarodni standard kakovosti zraka, kažejo raziskave

13. jul. 2024, ob 10.01
238
150 SEK

Glede na poročanje The Guardian skoraj vse države na svetu z izjemo sedmih ne izpolnjujejo mednarodnega standarda kakovosti zraka, zdravju nevarna onesnaženost zraka pa se ponekod še dodatno slabša zaradi ponovne oživitve gospodarske dejavnosti po pandemiji covida-19 in vpliva strupenega dima, ki je posledica vse pogostejših požarov v naravi.

Od 134 držav in regij, ki so bile vključene v poročilo, jih le sedem izpolnjuje mednarodni standard kakovosti zraka glede na smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). To so Avstralija, Estonija, Finska, Grenada, Islandija, Mavricij in Nova Zelandija.

Kakovost zraka se določa glede na kazatelja onesnaženosti PM2.5, mikroskopske drobne delce v zraku, manjše od širine človeškega lasu, ki jih izpuščata promet in industrija ter lahko ob vdihavanju na dolgi rok povzročijo nešteto zdravstvenih težav in celo smrti. Poročilo je bilo pripravljeno s pomočjo podatkov IQAir, švicarske organizacije za kakovost zraka, ki črpa podatke iz več kot 30.000 merilnih postaj po vsem svetu.

Kakovost zraka se svetovno gledano izboljšuje

Medtem ko je zrak po svetu v splošnem bolj čist kot v večjem delu prejšnjega stoletja, še vedno obstajajo kraji, kjer so stopnje onesnaženosti še posebej nevarne. Najbolj onesnažena država je Pakistan, ki ima raven PM2.5 glede na raziskave IQAir več kot štirinajstkrat višjo od standarda WHO. Indija, Tadžikistan in Burkina Faso so naslednje najbolj onesnažene države.

Najbolj onesnaženo mesto z najnižjo kakovostjo zraka na svetu je Begusarai v Indiji, ki je hkrati država kar štirih najbolj onesnaženih mest na svetu. Pri tem pa je treba upoštevati, da veliko držav v razvoju, zlasti v Afriki, (še) nima zanesljivih meritev kakovosti zraka, zato moramo podatke jemati z rezervo, izpostavljajo pri The Guardian.

Očesni pregled + letna vinjeta za SAMO 25 € - izkoristite ponudbo, dokler velja!
Imate vsaj -1 ali +1 dioptrijo? Potem lahko zdaj izkoristite najboljšo ponudbo tega poletja – temeljit specialistični očesni pregled in gratis letna vinjeta za osebno vozilo – vse skupaj za sam

Vse pogostejši gozdni požari

Toda tudi v bogatejših in bolj razvitih državah je napredek pri zmanjševanju onesnaženosti zraka počasen. Na primer Kanadi, za katero je dolgo veljalo, da ima najčistejši zrak v zahodnem svetu, se je kakovost zraka PM2,5 močno znižala zaradi gozdnih požarov, ki so pustošili po državi. Na Kitajskem pa je izboljšanje kakovosti zraka po pandemiji covida-19 ponovno pospešilo oživljanje gospodarske dejavnosti in s tem povzročilo 6,5-odstotno povečanje ravni PM2.5, ugotavlja poročilo.

Svetovna zdravstvena organizacija je leta 2021 sicer postrožila svoje smernice varne ravni PM2.5 na pet mikrogramov na kubični meter, zaradi česar sedaj številne evropske države, ki so v zadnjih 20 letih močno očistile zrak, še vedno ne dosegajo standarda. 

Toda tudi bolj stroga smernica morda ne zajame v celoti škodljivega vpliva onesnaženosti zraka na zdravje prebivalcev. Raziskava, ki so jo letos objavili ameriški znanstveniki, je pokazala, da ni varne ravni PM2.5, celo najmanjša izpostavljenost je lahko povezana s porastom bolezni, kot so bolezni srca in pljuč.

Onesnaženost zraka po ocenah raziskav vsako leto ubije približno 7 milijonov ljudi po vsem svetu, kar je več kot aids in malarija skupaj. Največje število smrti zaradi onesnaženosti zraka se čuti v državah v razvoju.

Pripravil: NaDlani.si; L.Z.

Foto: Pexels

238
150 SEK