Neverjetno! Slovenke med najdlje živečimi v Evropi – razkrivamo skrivnost njihovega zdravja

10. jun. 2025, ob 17.00
178
100 SEK

V poplavi novic, ki nam pogosto pokvarijo dan, je vedno lepo, ko naletimo na kaj spodbudnega. In tale novica je prav to – dobra in za povrh še o Sloveniji! Podatki, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), kažejo, da se Slovenke po zdravju in dolžini življenja uvrščajo v sam evropski vrh. Če to ni razlog za malo ponosa, potem pa res ne vemo, kaj je!

Slovenke živijo dlje in to zdravo!

Najprej ena zelo pomembna številka: Slovenke v povprečju preživijo kar 68,5 let v zdravju. Da, prav ste prebrali. To pomeni skoraj sedem let več kot je povprečje v Evropski uniji, kjer je ta številka pri ženskah pri 62,8 letih. In to ni kar tako! Več kot šest let razlike pomeni šest let več kakovostnega, aktivnega življenja brez večjih zdravstvenih težav.

Seveda so k temu veliko pripomogli dobri zdravstveni programi, skrb za preventivo, pravočasni pregledi in čedalje večja ozaveščenost o zdravem načinu življenja.

Tudi dolgoživost je na visoki ravni

Ko govorimo o skupni življenjski dobi, so Slovenke znova med vodilnimi. Pričakovana življenjska doba je pri nas 83,8 let, medtem ko je povprečje v EU malo nižje – 82,9 let. Razlika morda ni ogromna, ampak vsako leto šteje, še posebej, če je to leto polno zdravja, aktivnosti in kakovostnega bivanja.

Zakaj smo tako dobri? Ker redno hodimo na preglede

Zelo pomemben razlog za tako dobre rezultate je odlična udeležba Slovenk v presejalnih programih za zgodnje odkrivanje raka. Poglejmo številke:

  • v programu DORA (rak dojk) sodeluje kar 77,2 % žensk,
  • programu ZORA (rak materničnega vratu) 71,7 %,
  • v programu SVIT (rak debelega črevesa in danke) pa 69 %.

V vseh treh programih smo nad evropskim povprečjem. In prav to je ključ za zgodnje odkrivanje bolezni, ko jih je še mogoče uspešno zdraviti.

Kapilarna vlaga - tudi poleti sovražnik vašega doma (in kako se je učinkovito znebiti)
Morda ste že opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo temni madeži, odpada omet ali se čuti neprijeten, vlažen vonj. Pogosto to pripisujemo slabi zračni cirkulaciji ali zastareli izolacij
Ženske - Slovenke
Foto: Ženske Vir: Freepik

Pa da ne bomo zdaj zaspali na lovorikah

Čeprav so številke odlične, to še ne pomeni, da lahko rečemo: “Delo je opravljeno.” Pomembno bo, da tudi v prihodnje ostanemo odgovorni in skrbimo za svoje zdravje, da se še naprej vlagajo sredstva v zdravstvene programe in da vsak posameznik ve, kako pomembna je preventiva. Kajti bolj kot zdravila pomaga pravočasno ukrepanje.

Napisal: K. J.

Vir: Freepik, Facebook – NIJZ

178
100 SEK