
Šmorn z bezgom – tako preprost, a neverjetno okusen
Šmorn poznamo vsi – preprost, mehek, rahel in vedno dober. Ampak včasih ga je lepo malce popestriti. Zakaj ne bi v šmorn kdaj dodali naravnih okusov iz okolice? Črni bezeg in robinija (ki jo mnogi poznajo pod imenom akacija) cvetita približno istočasno, zato sta popolna izbira za spomladansko različico te priljubljene sladice.
Priprava je preprosta, sestavine pa dostopne skoraj vsakomur, ki ima v bližini vrt ali travnik.
Divji okus narave na krožniku
Ko narava zacveti, se kar sama ponuja za ustvarjanje v kuhinji. Bezeg s svojo značilno aromo in robinija s sladkimi belimi cvetovi odlično dopolnita osnovno šmornovo maso, končni rezultat pa je pravo spomladansko razvajanje za brbončice.

Za pripravo (za 2-3 osebe) potrebujemo:
- 1 jajce,
- 0,5 litra mleka (ali vode),
- približno 200 g moke (lahko kombiniramo belo in polnozrnato),
- 4–5 bezgovih socvetij,
- 4–5 socvetij robinije (akacije),
- ščepec soli,
- kokosovo ali sončnično olje,
- po želji nekaj sladkorja.
Kako pripravimo maso?
Najprej v posodo ubijemo jajce in ga s paličnim mešalnikom na hitro zmiksamo. Nato dodamo mleko (ali vodo), moko, sol in sladkor po okusu ter vse še enkrat dobro premešamo. Masa naj bo nekoliko bolj gosta kot tista za palačinke – tako bo šmorn lepo rahel, a ne preveč tekoč.
Potem pride najbolj zabaven del: naberemo sveža bezgova in robinijina socvetja. Cvetove nežno osmukamo, da odstranimo morebitne peclje, nato jih vmešamo v pripravljeno maso. Dobro premešamo, da se enakomerno razporedijo.
Peka šmorna z zeliščno noto
V ponev (najbolje tisto, na katero se nič ne prime) dodamo žličko kokosovega masla ali sončničnega olja. Ko se maščoba stopi in ponev lepo segreje, vanjo zlijemo približno centimeter debelo plast mase.


Ko se masa zapeče na spodnji strani, jo previdno obrnemo kot palačinko in popečemo še na drugi strani. Nato jo še tretjič obrnemo in medtem z lopatko ali kuhalnico razrežemo na koščke. Šmorn nato še nekaj minut pražimo in obračamo, da se vsi koščki lepo zapečejo.
V zadnji fazi lahko dodamo še pest opranih rozin, ki dajo šmornu dodatno sočnost in sladkost.
Postrežba: vsak po svojem okusu
Ko je šmorn pečen, ga lahko postrežemo na več načinov. Klasično ga lahko potresemo s sladkorjem v prahu, po želji pa tudi:
- z medom,
- z nasekljanimi orehi,
- s slivovim kompotom,
- z domačo marmelado ali čežano.

Vsak si lahko prilagodi po svojih željah.
Brez mleka? Ni problema!
Če želimo pripraviti brezmlečno različico, mleko enostavno zamenjamo z vodo. V tem primeru dodamo nekaj več soli in malo naravnega sladila, kot so med, trsni sladkor ali kakšen drug sladkorni nadomestek. Tako bo šmorn še vedno rahel in slasten, le malce drugačnega okusa.
Majhen nasvet za nabiralce
Če se boste lotili nabiranja bezgovih in robinijinih cvetov, bodite pozorni:
- nabirajte jih stran od prometnih cest,
- cvetove osmukajte čim bolj nežno,
- pred uporabo jih na hitro sperite z vodo.
Ko enkrat začnete eksperimentirati z dodatki v šmornu, se vam bo odprl čisto nov svet sladkih okusov narave. Brez velikega kompliciranja, brez dragih sestavin – samo dobro razpoloženje, nekaj prostega časa in skleda domačega šmorna.
Napisal: K. J.
Vir: divjivrt.si, Facebook – sketa.si