To je razlog, zakaj vaša božična zvezda vedno oveni – preprosta napaka, ki jo lahko popravite!

29. nov. 2024, ob 22.00
153
150 SEK

Ko v domačo dnevno sobo postavite božično zvezdo – tisto ikonično rastlino s škrlatno rdečimi listi, ki napove začetek prazničnega časa – se vam zdi, da ste s tem opravili vse. A za lep izgled te praznične lepotice je potrebno več kot le dobra postavitev na polico. Napaka pri zalivanju lahko pomeni konec njene lepote, še preden sploh dočaka božič!

Božična zvezda: posebna kraljica med sobnimi rastlinami

Za razliko od mnogih drugih sobnih rastlin, božična zvezda zahteva nekoliko več pozornosti, še posebej, ko gre za zalivanje. V nasprotju z monstero ali zmajevim drevesom, ki vam oprostita, če ju pozabite zaliti, je božična zvezda precej bolj občutljiva na napake – in hitro pokaže svoje nezadovoljstvo. Pretirano zalivanje? Porumeneli listi. Premalo vode? Oveneli poganjki.

Največja napaka: zalivanje od zgoraj

Mnogi avtomatsko primejo zalivalko in vodo zlijejo naravnost na zemljo, toda pri božični zvezdi je to lahko usodna poteza. Zakaj? Ker voda ne doseže enakomerno vseh korenin, poleg tega pa ostane na površini, kar ustvarja pogoje za gnitje. Prava metoda? Zalivanje od spodaj.

Napolnite podstavek z vodo in pustite rastlino, da se sama odloči, koliko vode potrebuje. Po približno 10 minutah preverite – če je še ostalo vode, jo obvezno odlijte. Voda, ki zastaja, je za božično zvezdo smrtonosna. Zakaj? Ker njene korenine ne prenesejo dolgotrajne vlažnosti – hitro začnejo gniti.

Kako pogosto jo zalivati?

Tu ni enotnega pravila. Pogostost zalivanja je odvisna od več dejavnikov: temperature prostora, vlažnosti zraka, velikosti lončka in celo kakovosti zemlje. Najboljši nasvet? Zaupajte svojim prstom. Lonček občasno dvignite – če je nenavadno lahek, potrebuje vodo. Običajno se to zgodi vsakih dva do tri dni.

Kitajski horoskop 2025: Kdo bo zablestel in komu bo sreča nasmehnila denarnico?
Leto 2025 bo v kitajski astrologiji zaznamovano z energijo zelene lesene kače, ki pooseblja modrost, preudarnost in premišljenost. Čeprav kača velja za simbol prilagodljivosti in notranje moči, b

A pozor! Če ste rastlino postavili v prostor s centralnim ogrevanjem, kjer je zrak suh, jo boste morali preverjati pogosteje. Nasprotno pa, če je prostor hladen, bo morda zdržala brez zalivanja tudi en teden.

Kaj pa škropljenje listov?

Čeprav božična zvezda občasno prenaša škropljenje listov, to ni nujno potrebno. Njena lepota ne izhaja iz listov, temveč iz ovršnih listov, ki so v resnici preobraženi cvetni listi. Če se odločite za škropljenje, to storite nežno, z vodo sobne temperature.

Pasti, ki jih morate preprečiti

  1. Prekomerno zalivanje: Tudi v času praznikov rastlina ne potrebuje “prazničnega prekomernega zalivanja”. Bolje jo zalijte večkrat po malem, kot pa enkrat preveč.
  2. Voda na podstavku: Če pustite, da voda zastaja, se boste morali hitro posloviti od njene živahne rdeče barve.
  3. Prepih ali bližina radiatorjev: Božična zvezda ima rada stabilno okolje. Postavite jo stran od prepiha ali neposrednih virov toplote.

Posebni triki za dolgotrajno lepoto

  • Svetloba je ključna: Božična zvezda obožuje svetlobo, vendar naj bo ta posredna. Postavite jo na svetlo mesto, a ne neposredno pod sončne žarke.
  • Ne premikajte je: Rastlina ima rada stalno mesto. Če jo premikate z enega konca sobe na drugega, jo to “stresira” in lahko začne odmetavati liste.
  • Želite naslednje leto enako lepoto? Od septembra dalje rastlini zagotovite 14 ur popolne teme in 10 ur svetlobe dnevno. Le tako bo spet razvila tiste čudovite rdeče ovršne liste.

Napisal: E. K.

Vir: www, Freepik

153
150 SEK