Velika noč: Zanimivosti, tradicija in zajčki
Velika noč, največji krščanski praznik, je tukaj. V sklopu velikega tedna predstavlja višek cerkvenega leta, ki ga začenjamo na cvetno nedeljo, nadaljujemo pa z velikonočnim tridnevjem. Kaj vse moramo vedeti o veliki noči in katerih zanimivosti še ne poznamo o veliki noči?
Velika noč: Kaj pomeni vsak dan velikega tedna?
V celoti je veliki teden sestavljen iz velikega četrtka, velikega petka, velike sobote, velike noči in velikonočnega ponedeljka. Kaj pomeni vsak dan?
Kaj pomeni veliki četrtek?
Veliki četrtek je v cerkvah namenjen številnim dejanjem. V dopoldanskih mašah škofje blagoslovijo bolniško in krstno olje ter posvetijo sveto krizmo. Kasneje se ta olja uporabljajo pri podeljevanju zakramentov maziljenja, krsta, birme in posvečenja. Pri tej isti dopoldanski sveti maši duhovniki obnovijo duhovniške obljube.
Zvečer kristjani praznujejo postavitev dveh zakramentov. Jezus je pri zadnji večerji svojo kri in telo izročil v jed in pijačo, poleg tega pa je postavil tudi zapoved medsebojne ljubezni. Tako na veliki četrtek kristjani praznujejo postavitev zakramenta evharistije in mašniškega posvečenja, saj je Jezus svojim učencem v znamenje medsebojne ljubezni umil noge.
Kaj pomeni veliki petek?
Veliki petek zaznamuje strogi post, ki se ga kristjani držijo tudi na pepelnično sredo, ki začenja postni čas. Gre za edini dan v cerkvenem letu, ko ni svete maše. Kristjani se spominjajo Kristusovega trpljenja in smrti. Molitev štirinajstih postaj križevega pota in obredi velikega petka, kot so slovesne prošnje za vse potrebe in čaščenje križa. Prebira se zapis o Jezusovem trpljenju in smrti Iz Janezovega evangelija.
Kaj pomeni velika sobota?
Na velikonočno soboto se opravi blagoslov velikonočnega ognja, vode in dobrot. Velika sobota je dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu, kamor so ga preneseli na veliki petek. Kot že vemo, ima velikonočni blagoslov jedi posebno simboliko, ki jo bomo opisali v nadaljevanju.
Praznovanje velike noči kristjani začenjajo v soboto zvečer s slovesnim bogoslužjem, kjer veliko vlogo igrata hvalnica velikonočni sveči in obnovitev krstnih obljub oziroma krstno bogoslužje. Kot dan prej, se tudi tokrat prebira večje število svetopisemskih besedil.
Kaj pomeni velika noč?
Najbolj pomemben krščanski praznik ali velika noč je nedelja. Ta dan se kristjani spominjajo največjega čudeža in temelja vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Kristjani verujejo v to, da jih je Jezus Kristus s svojim trpljenjem in smrtjo odrešil ter s tem odprl pot v večno življenje, kar pomeni, da greh in smrt nimata zadnje in dokončne besede v naših življenjih.Verujejo, da je Jezus s svojim vstajenjem premagal telesno in duhovno smrt ter za vse prinesel upanje, za kristjane pa upanje na vstajenje po smrti.
V modernem času je aktualen prenos svetih maš iz večjih cerkva in vatikanske stolnice, ko se pred televizijskimi ekrani zbere več milijonov vernikov.
Kaj pomeni velikonočni ponedeljek?
Kristjani na ta dan utrjujejo vero v vstalega Jezusa tudi tako, da veselo novico o vstajenju podelijo s prijatelji in se z njimi veselijo. Za tiste, ki niso verniki, pa velikonočni ponedeljek v Sloveniji pomeni praznik, ki ni delovni dan.
Velika noč: Simbolni pomen velikonočne hrane
Dobra hrana in velika noč. Gre za sinonima, če se malo pošalimo, kjer pa imajo dobrote simbolni in globlji pomen. Velika noč je za kristjane praznik veselja in upanja. Jezus bi naj s svojim vstajenjem premagal telesno in duhovno smrt ter za vse prinesel upanje, za kristjane pa upanje na vstajenje po smrti.
Ko je na veliki petek napovedan strogi post, se na veliko soboto blagoslovi hrana, ki jo z veseljem pojemo na veliko noč oziroma nedeljo. Kaj že pomeni vsaka dobrota, ki se znajde na mizi?
- Rdeči pirhi predstavljajo kaplje krvi (tudi ljubezen in prijateljstvo)
- Hren predstavlja žeblje, s katerimi so Jezusa pribili na križ
- Suho meso predstavlja Kristusovo telo
Kruh je znamenje Božje dobrote in človekovega dela. V zahodni civilizaciji velja kruh za osnovno človeško hrano. Kot znamenje življenja spominja na Kristusove besede o zrnu, ki mora v zemlji umreti, da lahko obrodi sad.
Meso (šunka) je podoba Jezusa Kristusa, pravega velikonočnega Jagnjeta, ki je bilo darovano za naše grehe. Spominja tudi na velikonočno jagnje, ki so ga Izraelci uživali v spomin na rešitev iz egiptovske sužnosti.
Pirhi simbolizirajo pet Jezusovih ran, hkrati pa so tudi podoba groba in simbol vstajenja. V jajcu se namreč skriva življenje
Hren spominja na tri žeblje, s katerimi je bilo Jezusovo telo pribito na križ. Ko se okuša njegovo ostrino, se verniki spominjajo, da je Kristusovo trpljenje cena njihovega odrešenja.
Izmenjava velikonočni jajc je bil poganski običaj
Dandanes si verniki med seboj izmenjujejo velikonočne pirhe, ki so obarvani in okrašeni na vse mogoče načine. A od kod izvira ta obred? Dejansko gre za prastar obred, ki so ga v obredih čaščenja boginje pomladi opravljali že stari pogani. Na pomladni ekvinokcij (enakonočje) so pripravili obarvana jajca, ki so simbol pomladne svetlobe. So pa pobarvana jajca ali pirhe poznali že stari Grki in Egipčani, ki so si jih izmenjavala na praznike plodnosti skozi zgodovino.
Od kod izvira velikonočni zajček?
Za obstoj velikonočnega zajčka, ki je veliko bolj priljubljen v ZDA in angleško govorečih državah, obstaja več teorij. Tako ena izmed njih pravi, da naj bi bil zajec ob veliki noči že od poganskih tradicij in čaščenja boginje Eostre. Tako so zajci simbolizirali plodnost.
Tradicija naj bi se, predvsem v Ameriko, razširila preko nemških migrantov v osemnajstem stoletju. Ti naj bi začeli tradicijo skrivanja in iskanja pirhov ter veliko bolj mirno različico ustvarjanja gnezdec, ki so jih otroci napolnili s pobarvanimi jajci. Tradicija naj bi se zelo hitro razširili širom države in kasneje tudi sveta, saj vemo, da marsikdo želi posnemati ameriške izdelke in tradicijo.
Če pa se vrnemo še za trenutek k zajčku, je ta postal nekakšna različica zobne vile, le da je zajček prinašal velikonočne pirhe, čokoladice in druga darilca za otroke. Oni pa so mu oziroma mu še vedno nastavljajo korenje, če bi se ob svojem trudu slučajno utrudil. Tako danes velikonočnega zajčka videvamo na vseh trgovinskih policah, filmih, risankah, slikanicah in širše.
Avtor: Žiga Kastelic, FOTO: pixabay.com