
Vetrna elektrarna in kraja vetra – skrivnosten problem
Vetrna elektrarna je mešanica genialnosti in norosti. Vetrna elektrarna je najbolj napredni način izkoriščanja naravnih virov za proizvodnjo električne energije. Toda sedaj smo pred nepričakovanim izzivom. Kraja vetra. Kraja vetra je učinek sledi, ki vpliva na proizvodnjo električne energije. Razumevanje tega učinka bo igralo ključno vlogo pri razvoju in postavitvah vetrnih elektrarn. Poleg tega pa izničilo morebitne pravne in politične spore med državami.
Z več vetrnimi elektrarnami smo hoteli bolj zelen planet, zdaj pa zgleda tako: Postavljajo jih tako, kakor se jim zazdi. ena čez drugo lovijo veter in si ga kradejo.
Vetrna elektrarna pod drobnogledom:
Vetrne elektrarne so dom vetrne energije. Vsaka vetrna elektrarna je samostojno priključena na električno omrežje. Prednost pred vsemi oblikami proizvodnje električne energije imajo v tem, da se vetrne elektrarne postavijo na majhnih površinah. Zmogljivost pa je bistveno večja in predvsem brez emisij.
Vetrna elektrarna je sestavljena iz skupine vetrnih generatorjev z močjo od 600 kW do 5 MW Obstajajo tri vrste vetrnih elektrarn.
Vetrne elektrarne :
- na kopnem (vsaj 3 km od obale v notranjosti),
- na obali (manj kot 3 km od obale) in
- na morju (na odprtem morju ali v jezerih, ki so oddaljena več kilometrov od obale) in so najmanj pogoste.
Vsaka turbina sesa (srka) energijo iz vetra. Ko turbina dela, se moč vetra za njo spremeni. Veter postane šibkejši. Medtem ko se vetrne elektrarne na morju širijo po vsem svetu, učinek postaja vedno bolj skrb vzbujajoč.


Vetrna elektrarna krade veter
V določenih pogojih lahko vetrne elektrarne “kradejo” druga drugi veter.
“Vetrne elektrarne proizvajajo energijo, ta energija pa se črpa iz zraka. Črpanje energije iz zraka se kaže z zmanjšanjem hitrosti vetra,” pravi Peter Baas, raziskovalni znanstvenik pri nizozemskem podjetju Whiffle, specializiranem za obnovljive vire energije in vremensko napovedovanje. Veter je za vsako turbino znotraj vetrne elektrarne počasnejši kot pred njo. Enako tudi za vetrno elektrarno kot celoto v primerjavi s pred njo, pojasnjuje Peter Baas . “Temu pravimo učinek sledi.”
Preprosto povedano, ko vrteče se turbine vetrne elektrarne črpajo energijo iz vetra, ustvarjajo sledi in upočasnjujejo veter onkraj vetrne elektrarne. Ta sledi se lahko pri zelo velikih, gosto postavljenih vetrnih elektrarnah na morju v določenih vremenskih razmerah raztezajo več kot 100 km. Taka razdalja pa je več kot dovolj da se zaradi sledi pri naslednji elektrarni proizvodnja električne energije zmanjša za 10% ali celo več.
Po domače povedano: Temu se reče Kraja vetra.
Veliko vetra, malo učinka
Ko imate dve vetrni elektrarni, je zelo preprosto oceniti, kako vplivata ena na drugo.
Če pa imate več vetrnih elektrarn, je ta izračun nekoliko težji.
Vsekakor bo kraja vetra precej večja. A žal trendi težijo k čim večjem številu elektrarn. Saj želimo biti zeleni in okolju prijazni, Kaj ne?
Velika vetrna elektrarna
Druga težava, ki se pojavi je, da turbine postajajo zelo velike. Turbine postajajo vse višje in njihove lopatice se večajo, da bi zajele več energije vetra. največje turbine imajo lopatice velikosti tudi 100 metrov. Lahko jih primerjamo z dolžino nogometnega igrišča. Take turbine zagotovijo dovolj električne energije za 18.000 do 20.000 gospodinjstev. Žal je potrebno tu upoštevati še učinek sledi.
Izbira najboljša mesta? Pravni in politični spori
Zanimivo je, da vetrne elektrarne na Norveškem negativno vplivajo na vetrne elektrarne na Danskem. Sledi so tako močne, da je proizvodnja energije na Danskem zato manjša. Učinek sledi je jasno viden v količini proizvedene električne energije.
Vendar to še ni vse. Zaradi učinka sledi lahko teoretično (in tudi praktično) pride do pravnih in političnih sporov.

Pojav bitke za vodo
Torej smo ravno tam, kjer so nam starodavni modreci napovedali – cena vode bo višja od cene drugih surovin.
Bitka za vodo
Če se države želijo izogniti pojavu sledi, si bodo morale izboriti pravo mesto za postavitev vetrnih elektrarn. Napaka bi se lahko močno obrestovala. Bitka za vodo bo pomenilo tekmovanje držav za najboljšo pozicijo vetrnih elektrarn.

Hiter razvoj bi zato lahko povečal tveganje za upoštevanje drugih pomembnih vidikov načrtovanja vetrnih elektrarn, kot je varstvo morskega okolja.
Učinek sledi – spori v Združenem kraljestvu
Učinek sledi in pojav sporov se trenutno kaže le v Združenem kraljestvu. Država je glede vetrnih elektrarn dokaj napredna. Vprašanje pa je kaj bo, če bo jutri spor med britansko vetrno elektrarno in nizozemsko, belgijsko ali francosko vetrno elektrarno?
Države in predpisi
Finserås priporoča, da evropske države problem kraje vetrne energije obravnavajo s sodelovanjem in posvetovanjem pri načrtovanju vetrnih elektrarn. Uvedejo naj se jasni predpisi, ki pomagajo upravljati veter kot skupni vir. V bistvu bi se veter lahko obravnaval kot drugi skupni morski viri. Prvi vir so že leta znana nahajališča nafte , ki prečkajo državne meje. In da ne pozabimo na ribolov, ki je na enak način del narave – skupen vsem nam.
Za reševanje teh trnovih vprašanj je koristno, da imajo vpletene evropske države na splošno dobre politične odnose, pravi Finserås.
Navsezadnje, pravi, ni v nikogaršnjem interesu, da bi se prepiral zaradi vetrne energije.
Vetrne elektrarne na Kitajskem
Ne samo Evropa, tudi Kitajska si prizadeva za boljše razumevanje učinkov vetrnih sledi. Kitajska na primer hitro širi svoje vetrne elektrarne na morju, raziskovalci pa so opozorili na vse večji vpliv učinkov vetrnih valov na kitajske vetrne elektrarne na morju.
Odkar je bil projekt marca napovedan, je Ouro prejel veliko e-poštnih sporočil ljudi, ki jih zanima, kar po njegovem mnenju kaže, kako nujno je to vprašanje.
“To moramo razumeti, napredovati moramo pri modeliranju, da bodo vsi samozavestni, saj potrebujemo toliko vetrne energije na morju, da dosežemo neto ničelno emisijo. To moramo uresničiti.”
Pripravila AK
Vir: bbc.com, enelgreenpower.com, unsplash.com