Vodič do enostavnega nakupovanja zdravih živil
Široka izbira trgovinskih polic ima ogromno prednosti, pa tudi slabosti. Današnji potrošnik lahko ustvarja neskončne kombinacije živil, iz katerih pripravlja zanimive in okusne obroke, zelo hitro pa se lahko ujame tudi v pasti oglaševalcev in nezdrave prehrane. Če si prizadevate stremeti k zdravemu in uravnoteženemu načinu prehranjevanja, je prvi korak odgovorno in premišljeno nakupovanje, šele nato pa priprava dejanskih obrokov. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov in smernic, kako uspešno nakupovati zdrava živila, iz katerih lahko potem pripravite uravnotežene in zdrave jedi.
Preden se odpravite v trgovino, pripravite nakupovalni seznam
Ni treba, da je v fizični obliki, lahko si seznam zapišete tudi na telefon. Pomembno je le, da ga premišljeno pripravite vnaprej in se ga skušate čim bolj točno držati. Tako se boste izognili nakupovanju nepotrebnih živil, s katerimi samo zvišate končni znesek na računu in morda celo pokvarite zdrave obroke, hkrati pa boste nakupili vse, kar potrebujete. Pri tem pa je torej zelo pomembno, da si pred nakupovanjem vzamete čas in natančno premislite, katere sestavine potrebujete za določene jedi in katera živila potrebujete vsak dan na dosegu roke.
Primer nakupovalnega seznama, ki vsebuje ključna živila za sestavo zdravega in uravnoteženega obroka
- Sadje: izberite lokalno in sezonsko sadje, ki je pridelano na ekološki način, na primer pozimi in jeseni jabolka, hruške, citruse, spomladi in poleti pa jagodičevje, češnje, breskve in podobno.
- Zelenjava: tako kot pri sadju izbirajte sezonsko svežo zelenjavo: pozimi in jeseni buče, zelje, radič, krompir, korenje, spomladi in poleti bučke, kumare, paradižnik, mado čebulo, por, ohrovt …
- Stročnice: na primer fižol, čičerika, grah, leča …
- Zdravi ogljikovi hidrati: nakupite raznolike ogljikove hidrate in vsakič v obrok vključite drugo vrsto, na primer kvinoja, različne vrste riža, testenine, sladki krompir, ajdova kaša, prosena kaša, kuskus …
- Živalske beljakovine: sem spadajo različne vrste mesa, rib, morskih sadežev, jajca. Kupujte jih sproti in premišljeno – vsak uravnotežen obrok gradite okoli kakovostnega vira beljakovin.
- Oreščki in semena: ponavadi imajo daljši rok trajanja, zato jih lahko kupite tudi količinsko. Primeri zdravih oreščkov in semen so orehi, mandlji, indijski oreščki, pistacije, chia semena, laneno seme, bučna in sončnična semena.
- Mlečni izdelki: ne kupujte jih količinsko, ampak z njimi le po potrebi. Odlični mlečni izdelki za zdravje so grški jogurt, skyr, mladi nepasterizirani siri, skuta, lahko pa kupite tudi rastlinska mleka in napitke.
- Drugo: nujno poskrbite za redno zalogo zdravega olja (olivno ali bučno), preproste paradižnikove omake, sušen paradižnik, začimbe, sušeno nesladkano sadje, sušen kokos ali druge dodatke po izbiri, s katerimi lahko popestrite jedilnik.
Pripravil: NaDlani.si; Foto: Pexels