Zakaj se dojenček zbudi, ko ga položite v posteljico? Razkrivamo skrivnost
Mnogi starši se soočajo z izzivom, ko se njihov dojenček prebudi takoj, ko ga položijo v posteljico. Čeprav se zdi, da je vzrok tega vedenja navada nošenja, so razlogi pogosto bolj kompleksni. Razumevanje teh razlogov lahko pomaga staršem pri vzpostavljanju boljših spalnih navad za njihove malčke.
1. Morojev refleks (refleks presenečenja)
Novorojenčki imajo prirojen Morojev refleks, ki se sproži ob nenadnih spremembah v okolju, kot so glasni zvoki, nenadni premiki ali spremembe svetlobe. Ko dojenčka nenadoma položite v posteljico, lahko občuti občutek padanja, kar sproži ta refleks in povzroči prebujanje. Da bi to preprečili, poskusite dojenčka nežno položiti v posteljico, tako da najprej dotaknejo podlago njegove noge, nato trup in nazadnje glava.
2. Razvojni skoki in regresija spanja
Dojenčki doživljajo razvojne skoke, ki lahko vplivajo na njihove spalne vzorce. Pri približno štirih mesecih starosti lahko pride do prve regresije spanja, ko se dojenček, ki je prej spal neprekinjeno, začne pogosteje prebujati ali preskakuje dnevne dremeže. To je običajen del razvoja, ki kaže na zorenje možganov in spremembe v spalnih ciklih.
3. Pomanjkanje telesne aktivnosti
Tudi pri zelo majhnih dojenčkih je pomembno, da imajo dovolj telesne aktivnosti. Čas, preživet na trebuščku, pomaga pri razvoju mišic hrbta in vratu ter lahko pozitivno vpliva na kakovost spanja ponoči. Študije so pokazale, da dojenčki, ki več časa preživijo na trebuščku, ponoči spijo dlje in mirneje.
4. Pomanjkanje rutine pred spanjem
Dojenčki potrebujejo dosledno rutino pred spanjem, da se naučijo prepoznati čas za spanje. Prekomerna stimulacija pred spanjem lahko oteži uspavanje. Približno eno uro pred spanjem zmanjšajte svetlobo in umirite aktivnosti, da bo dojenček lažje prešel v stanje pripravljenosti na spanje.
5. Potreba po prilagoditvi na novo okolje
Ko dojenčka položite v posteljico, lahko potrebuje nekaj časa, da se prilagodi novemu okolju. Namesto da ga takoj vzamete nazaj v naročje, poskusite z nežnim božanjem ali umirjenim govorjenjem, da se sam umiri in zaspi.
6. Uporaba umirjajoče masaže
Nežna masaža pred spanjem lahko pomaga dojenčku, da se sprosti in lažje zaspi. Študije so pokazale, da masaža kot del večerne rutine izboljša kakovost spanja pri dojenčkih in tudi pri materah. Poleg tega masaža krepi vez med staršem in otrokom ter zagotavlja občutek varnosti.
Nasveti za uspešno polaganje dojenčka v posteljico:
- Postopno spuščanje: Ko dojenčka polagate v posteljico, ga spuščajte postopoma, najprej z nogami, nato trupom in nazadnje z glavo, da zmanjšate možnost sprožitve Morojevega refleksa. Roditelji
- Ustvarjanje prijetnega okolja: Poskrbite, da je posteljica topla in udobna. Uporaba tople odeje (ki jo odstranite pred polaganjem dojenčka) lahko pomaga pri prehodu iz vašega naročja v posteljico.
- Dosledna rutina pred spanjem: Vzpostavite rutino, ki vključuje kopanje, branje pravljice ali petje uspavanke, da dojenček prepozna znake za spanje.
- Čas na trebuščku: Čez dan omogočite dojenčku dovolj časa na trebuščku, da krepi mišice in izboljša kakovost spanja ponoči.
Razumevanje potreb in razvojnih faz vašega dojenčka je ključno za vzpostavitev zdravih spalnih navad. S potrpežljivostjo in doslednostjo lahko pomagate svojemu malčku, da se nauči samostojno zaspati in uživati v kakovostnem spancu.
Napisal: E. K.
Vir: www, Freepik