79 % vseh migrantov odšlo na počitnice v svojo državo, azil pa so dobili, ker naj bi bili “življenjsko ogroženi”?!

04. okt. 2024, ob 11.44
Posodobljeno pred 2 mesecema
417
140 SEK

ŠVEDSKA – 79 % beguncev se vrača na počitnice v svoje matične države

Nedavna anketa, ki jo je izvedel švedski spletni časopis Bulletin v sodelovanju z raziskovalnim podjetjem Novus, je razkrila presenetljivo dejstvo: kar 79 % beguncev, ki so v Švedski pridobili azil, se je po prihodu v Evropo vrnilo na dopust v svoje matične države, kljub temu, da so trdili, da bežijo pred vojno ali preganjanjem (Remix News, 2022). To je sprožilo številna vprašanja glede legitimnosti njihovega azilnega statusa in dejanske potrebe po zaščiti.

Kritika in politične posledice

Kritiki trdijo, da tovrstna potovanja kažejo na to, da begunci niso resnično ogroženi, saj bi se v nasprotnem primeru težko vrnili v domovino, kjer naj bi bili izpostavljeni nevarnosti (Ground News, 2022). Prav tako opozarjajo, da so takšna dejanja nezdružljiva s pravico do azila, ki naj bi bila namenjena zaščiti pred grožnjami. Po mnenju nekaterih političnih skupin to spodkopava zaupanje v azilni sistem ter ga spreminja v farsa (Breitbart, 2022).

V Švedski za zdaj ni zakonskih omejitev za tovrstna potovanja, vendar se je Nemčija že odločila za ukrepe. Po navedbah nemškega portala Reporter lahko begunci, ki odidejo na počitnice v domovino, izgubijo azilni status. Prav tako naj bi imela Švica podobne ukrepe, s katerimi poskušajo omejiti tovrstne prakse (DW, 2017).

Tedenski horoskop od 4. do 10. novembra 2024: Čas za akcijo in osebno rast
Ta teden prinaša številne priložnosti za napredek in osebno rast, pri čemer se nekateri znaki soočajo z novimi izzivi, drugi pa bodo uživali v harmoniji in povezanosti. Energije so usmerjene v j

Razlogi za vračanje

Po anketi med begunci, ki bivajo na Švedskem, je bilo ugotovljeno, da se velika večina beguncev, ki so potovali v domovino, ni nameravala vrniti trajno. Kar 81 % anketirancev meni, da je Švedska boljša država za vzgojo otrok, le 2 % pa jih je izrazilo željo po trajni vrnitvi v domovino (Remix News, 2022). Razlogi za ta potovanja so pogosto obiski družine ali poslovni razlogi, kar po njihovih besedah ne pomeni, da želijo trajno zapustiti Švedsko (Ground News, 2022).

Širši vplivi in odzivi

V zadnjih letih se je to vprašanje pojavilo v več evropskih državah, kjer so begunci zaprosili za azil, nato pa se vrnili v svoje matične države. Nemčija je na primer dokumentirala več sto primerov, ko so begunci odšli na počitnice v domovino, kljub temu, da so trdili, da bežijo pred preganjanjem (DW, 2017). To je sprožilo politične razprave in pozive k strožji regulaciji azilnega sistema.

V Sloveniji, čeprav podobnih primerov ni veliko, bi takšna praksa lahko sprožila razpravo, zlasti med političnimi strankami, ki se osredotočajo na migracijska vprašanja. Nekateri opozarjajo, da bi lahko takšna potovanja pomenila zlorabo azilnega sistema in posledično zmanjšanje zaupanja javnosti vanj.

Vprašanje vračanja beguncev v njihove matične države postavlja pod vprašaj samo definicijo azilnega statusa. Čeprav nekatere evropske države že uvajajo strožje ukrepe, Švedska zaenkrat ostaja odprta za tovrstna potovanja. Vendar pa je jasno, da bo pritisk javnosti in političnih skupin morda vodil do sprememb tudi v prihodnje.

Napisal: N. Z.

Vir: X, Freepik

417
140 SEK