Bo plačilo s kartico kmalu obvezno na vseh prodajnih mestih?
V prizadevanjih za pospešitev digitalizacije plačilnega sistema je Ministrstvo za finance Republike Slovenije pripravilo osnutek zakona o elektronskih plačilnih sredstvih. Ta predlog predvideva, da bi morali vsi ponudniki blaga in storitev, tako na fizičnih kot spletnih prodajnih mestih, potrošnikom omogočiti plačilo z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom, kot je na primer plačilna kartica.
Cilji predlaganega zakona
Glavni namen zakona je spodbuditi uporabo elektronskih plačilnih sredstev med potrošniki in ponudniki ter s tem pospešiti digitalno preobrazbo slovenskega gospodarstva. Na ministrstvu verjamejo, da bo to povečalo konkurenčnost na trgu plačilnih storitev, spodbudilo inovacije ter izboljšalo uporabniško izkušnjo pri plačevanju.
Izjeme in posebnosti
Predlog zakona predvideva tudi nekatere izjeme. Ponudnikom blaga in storitev, katerih čisti prihodki od prodaje v preteklem poslovnem letu niso presegli 10.000 evrov, ne bo treba zagotavljati možnosti elektronskega plačila. Prav tako obveznost ne bo veljala na območjih, kjer vzpostavitev elektronske povezave ni mogoča ali je zaradi varnostnih razlogov onemogočena.
Trenutno stanje v Sloveniji
Kljub razširjenosti elektronskih plačilnih sredstev v Evropi, gotovina v Sloveniji še vedno prevladuje kot glavno plačilno sredstvo. Analiza trga plačil iz leta 2022 je pokazala, da slovenski potrošniki najpogosteje uporabljajo gotovino, medtem ko so mobilna in takojšnja plačila manj razširjena. S predlaganim zakonom želi ministrstvo spremeniti to prakso in spodbuditi širšo uporabo elektronskih plačil.
Pričakovani učinki
Uvedba obveznosti sprejemanja elektronskih plačil naj bi prinesla večjo izbiro plačilnih metod za potrošnike ter povečala zaupanje v varnost in učinkovitost elektronskih transakcij. Poleg tega naj bi zakon spodbudil razvoj novih plačilnih rešitev in povečal konkurenčnost med ponudniki plačilnih storitev.
Javna obravnava in nadaljnji koraki
Osnutek zakona je trenutno v enomesečni javni obravnavi, kjer lahko zainteresirana javnost poda svoje pripombe in predloge. Po zaključku obravnave bo ministrstvo preučilo prejete komentarje ter pripravilo končni predlog zakona za obravnavo v Državnem zboru.
Predlagani zakon o elektronskih plačilnih sredstvih predstavlja pomemben korak k digitalni preobrazbi slovenskega plačilnega sistema. Z njegovo uveljavitvijo bi se povečala dostopnost in uporaba elektronskih plačil, kar bi koristilo tako potrošnikom kot ponudnikom blaga in storitev. Kljub temu je pomembno, da se pri implementaciji upoštevajo specifične potrebe manjših podjetij in območij z omejenim dostopom do elektronskih povezav, da se zagotovi pravična in učinkovita uporaba zakona.
Napisal: E. K.
Vir: www, Freepik