Brutalen obračun migrantov v Ljubljani, Maročana vrgli v vodo, tam je utonil
V Ljubljani se v zadnjem času soočamo z izzivi, povezanimi z naraščajočim številom migrantov, kar vpliva na različna področja mestnega življenja.
LJUBLJANA – „Po pretepu med migranti, mrtvec najden v Ljubljanici. Naš oktroirani direktor @policija_si Jusić in minister Poklukar, hitita z obrazložitvami,kako je z njegovim imenovanjem vse v najlepšem redu, Žaberl pa,da policisti zlorabljajo pooblastila. Kaos #SVOBODA je na našem pragu,“ je na omrežju X zapisal nekdanji notranji minister Aleš Hojs, ki je spomnil na varnostno problematiko v slovenskem glavnem mestu.
Po pretepu med migranti, mrtvec najden v Ljubljanici. Naš oktroirani direktor @policija_si Jusić in minister Poklukar, hitita z obrazložitvami,kako je z njegovim imenovanjem vse v najlepšem redu, Žaberl pa,da policisti zlorabljajo pooblastila. Kaos #SVOBODA je na našem pragu.
— Aleš Hojs (@aleshojs) November 25, 2024
Za Slovenske novice potrdili incident
„V okviru varstva osebnih podatkov lahko potrdimo, da smo bili, 19. 11. 2024, ob 23.50, obveščeni, da je bila v reki Ljubljanici ob Cankarjevem nabrežju opažena oseba, ki se utaplja in je potonila v globino,“ je za Slovenske novice sporočil tiskovni predstavnik Tomaž Tomaževič. Stekla je reševalna akcija, ki je naslednji dan obrodila sadove – v reki je bilo najdeno truplo osebe, državljana Maroka. So pa pri ljubljanski policijski upravi potrdili, da sta policista taisti večer ob patruljiranju zaznala prerivanje in pretepanje šestih oseb, ki so se ob pozivu policistov, naj s kršitvijo prenehajo, razbežale. Policistoma je uspelo zadržati enega izmed kršiteljev, državljana Alžirije.
V Ljubljani se v zadnjem času soočamo z izzivi, povezanimi z naraščajočim številom migrantov, kar vpliva na različna področja mestnega življenja. Ob tem se porajajo vprašanja: kako naprej?V Ljubljani se v zadnjem času soočamo z izzivi, povezanimi z naraščajočim številom migrantov, kar vpliva na različna področja mestnega življenja. Ob tem se porajajo vprašanja: kako naprej?
Azilni dom na Viču
Azilni dom na Viču je bil zasnovan za nastanitev 350 oseb, vendar je v poletnih mesecih 2023 število prebivalcev preseglo 1000, kar je povzročilo prenatrpanost in neustrezne bivalne razmere. Mnogi migranti so bili prisiljeni spati na hodnikih, v šotorih ali celo na prostem. Za izboljšanje razmer so bili postavljeni bivalni kontejnerji, kar je povečalo kapaciteto doma na 500 oseb. Poleg tega je uvedba nadzora na mejah prispevala k zmanjšanju števila novih prihodov, kar je olajšalo situacijo v azilnem domu. Pa ga je res? To pa je že drugo vprašanje.
Varnostne razmere
Policija je zaznala povečanje kaznivih dejanj, zlasti tatvin in drznih tatvin, predvsem na območjih centra mesta in Viča. Na območju Viča se je število kaznivih dejanj povečalo za 60 odstotkov. Eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na varnostna tveganja, je tudi število oseb, nastanjenih v azilnem domu na Viču. Policija je zato prilagodila svoje aktivnosti, vključno s poostrenimi nadzori in sodelovanjem z lokalno skupnostjo, da bi zagotovila varnost prebivalcev. Jo bo res? Čas bo pokazal, preventivni ukrepi ne bodo odveč.
Integracija migrantov
Mestna občina Ljubljana si prizadeva za uspešno integracijo migrantov v lokalno skupnost. V sodelovanju z nevladnimi organizacijami in javnimi zavodi se izvajajo programi, ki vključujejo učenje slovenskega jezika, socialno podporo ter kulturne in športne aktivnosti. Cilj teh programov je omogočiti migrantom ohranjanje lastne etnične identitete ter uspešno vključevanje v večinsko družbo. Je pri tem uspešna? Zadnji podatki temu ne pritrjujejo.
Sklep
Problem migracij v Ljubljani je kompleksen in zahteva celovit pristop, ki vključuje zagotavljanje ustreznih bivalnih pogojev, krepitev varnostnih ukrepov ter učinkovite integracijske politike. Sodelovanje med državnimi institucijami, lokalno skupnostjo in nevladnimi organizacijami je ključno za uspešno reševanje teh izzivov. Pa bo to dovolj?
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www