Ekokviz 2025: Sevnica blesti v ekoznanju – Kdo bo največji “Ekofrajer”?

10. feb. 2025, ob 12.51
290
180 SEK

V šolskem letu 2024/2025 je Ekokviz za osnovnošolce znova dokazal, da so mladi v Sloveniji vse bolj ozaveščeni o okoljskih izzivih – in kar je morda še pomembnejše, da jih to področje tudi resnično zanima. Tekmovanje, ki ga že 24 let organizira program Ekošola v sodelovanju s Holdingom Slovenske elektrarne, ima prav poseben pomen v času, ko se vprašanja o trajnostnem razvoju in obnovljivih virih energije vse pogosteje znajdejo v ospredju razprav o prihodnosti planeta.

Letos je bilo zanimanje za tekmovanje izjemno – sodelovalo je 2.616 učencev iz 146 osnovnih šol, kar kaže na to, da mladi prepoznavajo vrednost znanja s področja ekologije in trajnostne rabe virov. Tekmovali so v tričlanskih ekipah, kjer so odgovarjali na vprašanja s področij prehrane, pomena čebel in drugih opraševalcev, obnovljivih virov energije ter učinkovite rabe energije.

Sevniški trojec osvojil regijsko zmago

V novomeški regiji, kjer se je pomerilo 82 ekip iz 16 osnovnih šol, je letos blestela ekipa “Sava 1” iz Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica. Njeni člani, Zarja, Aljaž in Eva, so si s popolnim rezultatom 30 točk zagotovili vstopnico za državno tekmovanje, ki bo 17. aprila 2025 – in to prav na njihovi domači šoli v Sevnici.

Poleg zmagovalne ekipe sta si mesto na državnem tekmovanju zagotovili še ekipi “Knjižni molji” in “Kosmiči” iz Osnovne šole Grm, ki sta dosegli 29 točk – le eno manj od prvouvrščenih. Tako tesen izid nakazuje, da je bila konkurenca letos izjemno močna in da so se učenci na tekmovanje res temeljito pripravili.

Kako presenetiti mamo za materinski dan? Ideje, ki navdušijo!
Z darilom, izbranim s srcem, lahko mami pokažemo, koliko nam pomeni, in ji podarimo trenutek topline, hvaležnosti ter ljubezni, ki ga bo nosila v srcu še dolgo. Materinski dan je priložnost, da

Tekmovanje, ki presega šolske klopi

Ekokviz pa ni zgolj tekmovanje v odgovarjanju na vprašanja – gre za projekt, ki spodbuja mlade k razmišljanju o trajnostnem načinu življenja. Kot kažejo podatki, se je v osrednjeslovenski regiji letos pomerilo kar 250 ekip, v mariborski 234, v celjski 105, v pomurski 71, v obalni 49, v severnoprimorski 29, v gorenjski pa 52 ekip.

Tako široka udeležba priča o tem, da je ekologija postala pomemben del izobraževanja in da osnovne šole v Sloveniji tej tematiki posvečajo vse več pozornosti. Če so pred desetletjem otroci pri podobnih vprašanjih pogosto še tipali v temi, danes že razpravljajo o podnebnih spremembah, krožnem gospodarstvu in vplivu obnovljivih virov na energetsko prihodnost Evrope.

Kaj nas čaka v velikem finalu?

Na državnem tekmovanju bo sodelovalo 12 ekipzmagovalci vseh regij, dve drugouvrščeni ekipi iz osrednjeslovenske in mariborske regije ter dodatni dve ekipi, ki sta dosegli drugi najboljši čas med vsemi sodelujočimi. Format tekmovanja pa bo prav poseben – sestavljen bo iz dveh delov:

  1. Spletni kviz, kjer bodo ekipe morale hitro in natančno odgovoriti na vprašanja.
  2. Ustni del, kjer bodo morali tekmovalci pokazati ne le znanje, temveč tudi hitrost in zbranost – sistem “kdo se hitreje prijavi” bo odločal o točkah.

Sevnica, ki je bila v zadnjih letih morda najbolj znana kot rojstni kraj nekdanje prve dame ZDA Melanije Trump, bo tokrat gostila prav poseben dogodek, ki bo mesto postavil v središče trajnostnega izobraževanja.

Zakaj je to tekmovanje pomembno?

Na prvi pogled bi lahko rekli, da gre za še eno šolsko tekmovanje. A Ekokviz ima dolgoročnejši vpliv. Mladi, ki danes osvajajo znanje o trajnostnih praksah, bodo čez desetletje tisti, ki bodo odločali o okoljskih politikah, energetskih strategijah in trajnostnih inovacijah.

Podjetja, kot je Holding Slovenske elektrarne, ki so partnerji tega tekmovanja, že zdaj opozarjajo, da bo prihodnost slovenske energetike v veliki meri odvisna od obnovljivih virov. Prav takšne pobude pa pomagajo ustvariti generacijo, ki bo znala upravljati te vire na pameten, trajnosten in odgovoren način.

Kdo bo največji “Ekofrajer”?

Zadnje vprašanje ostaja odprto – katera ekipa bo 17. aprila 2025 osvojila naslov najboljših v Sloveniji? Bo to “Sava 1”, ki bo igrala na domačem terenu? Se bo morda zgodilo presenečenje in bo ekipa iz druge regije postala prvak ekoznanja?

Ne glede na razplet, že zdaj vemo eno – mladi v Sloveniji imajo znanje, voljo in strast do trajnostnih rešitev. In to je tisto, kar šteje.

Kako preprečiti in trajno odpraviti kapilarno vlago v vašem domu?
Se je tudi pri vas pojavila kapilarna vlaga? Ste opazili, da se na stenah vašega doma pojavljajo vlažni madeži, odstopanje ometa ali celo plesen? Se vam zdi, da so prostori vedno nekoliko hladne

J.P.

Vir: Ekošola

290
180 SEK