Imate hišo zgrajeno pred 1995? Po novem bo legalna! Preverite, kaj še prinaša novi zakon

11. jun. 2025, ob 11.30
Posodobljeno pred 6 dnevi
9360
160 SEK

Novi gradbeni zakon prinaša spremembe. Če ste se kdaj ukvarjali z gradnjo ali urejanjem gradbenih papirjev, potem veste, da se človek prej utrudi od papirologije kot od dejanske gradnje. Čakanje na mnenja, iskanje starih soglasij, risb in odločb, pa usklajevanje z geodeti, projektanti, upravnimi organi… No, zdaj se stvari spreminjajo. Vlada je sprejela predlog sprememb Gradbenega zakona, ki obljublja predvsem to: manj kompliciranja, več jasnih pravil in končno korak naprej v digitalizaciji.

Rok za mnenja: 30 dni ali se šteje za odobreno

Najbolj odmevna sprememba je uvedba 30-dnevnega roka za pridobitev mnenja. Če mnenjedajalec v tem roku ne odgovori, velja, da se s projektom strinja. Torej: molk = privolitev. To bo precej razbremenilo projektante in investitorje, saj ne bodo več ujeti v nedoločene čakalne dobe, ko si ne upaš naprej, ker nekje nekdo “še ni pogledal”. Seveda bo uradnik vseeno še preveril, ali je molk dejanski znak soglasja. Ampak signal je jasen: sistem bo moral delovati v razumnem roku.

Napušči čez parcelo? Zdaj brez zapletov

Druga pomembna sprememba se nanaša na napušče – to so tisti deli strehe, balkonov ali nadstreškov, ki pogosto segajo malo čez mejo parcele. Zaradi novega geodetskega sistema se danes meri vse, tudi te manjše izbokline. In ker so te pogosto razlog za dolgotrajna soglasja in nesporazume, zakon zdaj pravi: če del stavbe ne posega v tla in ne vpliva na okolje, ni treba več dokazovati pravice do gradnje. Zadostuje soglasje upravljalca zemljišča – recimo občine, če gre za cesto.

Manjša odstopanja od načrta niso več ovira

Še ena praktična novost: dovoljena bodo manjša odstopanja od prvotnega načrta. Če se stavba med gradnjo pomakne za meter levo ali desno, zaradi terena, tehnologije ali čisto človeške napake – to ne bo več razlog za nov postopek ali prekinitev gradnje. Horizontalni premik do 1 metra, če s tem ne posegate v sosednje pravice, bo dopusten. Zakon končno priznava, da je papir eno, teren pa drugo.

Tukaj lahko preverite, kje so cene zobozdravstvenih storitev skoraj 3-krat nižje!
Ste vedeli, da lahko za enako zobozdravstveno storitev v Sloveniji ali na Hrvaškem plačate tudi do trikrat manj? V času, ko so življenjski stroški vse višji, se vedno več Slovencev odloča za p

Objekti, starejši od 1995? Po novem avtomatsko legalni

Največ zanimanja pa bo verjetno požela določba, ki priznava vse objekte zgrajene pred 1. 1. 1995 kot legalne. To ni legalizacija, temveč domneva, da ima tak objekt gradbeno in uporabno dovoljenje. Zakaj ravno ta datum? Ker se je tedaj spremenil sistem izdajanja dovoljenj, država pa za veliko objektov iz tistega obdobja nima nobenih arhivov. In ker ljudje teh papirjev ne morejo več pridobiti, bodo zdaj šteli kot legalni po zakonu. Če želiš, lahko še vedno zaprosiš za odločbo o domnevi legalnosti, a postopek bo enostavnejši: izris objekta, komunalni prispevek, nekaj osnovnih dokazil – in stvar je rešena.

Gradnja najemnih stanovanj - gradbeni material - gradbeni zakon
Gradnja najemnih stanovanj, Vir: Pixabay

Digitalizacija gradnje – papirji bodo preteklost

Vse to pa bo že kmalu mogoče urediti tudi digitalno. Sistem eGraditev, ki naj bi v celoti zaživel 6. januarja 2026, bo poenostavil postopke, zmanjšal obiskovanje upravnih enot in omogočil vodenje vseh postopkov preko ene točke. Papirni dokumenti bodo digitalizirani in šteli kot izvirniki. Tranzicija bo postopna – naslednja tri leta bo mogoče izbirati med papirjem in digitalno oddajo.

Tudi druge spremembe poenostavljajo življenje

Zakon ureja tudi manjše rekonstrukcije, kjer po novem ne bo treba več vsak premik na fasadi prijavljati takoj. Beležili se bodo po treh letih, kar je posebej pomembno za večstanovanjske stavbe. Definirana bodo pripravljalna dela, ki še ne štejejo kot začetek gradnje, kar pomeni, da gradbeno dovoljenje ne bo takoj “zastarelo”, če investitor najprej pripravi teren.

Napisal: K. J.

Vir: Facebok – Vlada Republike Slovenije

9360
160 SEK