Grožnja pandemije! Marburški virus zahteva nove žrtve – ali je svet pripravljen?
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izdala resno opozorilo o izbruhu smrtonosne Marburške virusne bolezni (MVD), ki se hitro širi po vzhodni Afriki. Po potrditvi 26 primerov in 8 smrtnih žrtev v Ruandi je postala bolezen izjemno zaskrbljujoča za zdravstvene oblasti. WHO zdaj tesno sodeluje z vlado Ruande, da bi čim bolj omejili širjenje te smrtonosne bolezni, ki je po simptomih podobna ebolii.
Smrtonosna hemoragična mrzlica
Marburški virus je izjemno nalezljiv in povzroča hemoragično mrzlico, za katero so značilni visoka vročina, krvavitve in notranje krvavitve, ki so pogosto usodne. Virus spada v isto družino kot ebola in se lahko širi s telesnimi tekočinami okuženih oseb, kot so kri, slina in izločki. Prenos lahko poteka tudi prek okuženih površin ali materialov, kar pomeni, da lahko bolezen hitro preide iz ene osebe na drugo v tesnem stiku.
Okužbo s tem virusom je pogosto težko prepoznati, saj inkubacijska doba traja od dveh do 21 dni. Začetni simptomi vključujejo visoko vročino, glavobol in splošno slabo počutje, kasneje pa tudi hudo drisko, bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje. V hujših primerih se pojavijo krvavitve, ki lahko vodijo do smrti zaradi izgube krvi in šoka, običajno med osmim in devetim dnem po pojavu simptomov.
Izbruh virusa v Ruandi – zdravstveni delavci najbolj ogroženi
Ruanda je postala novo žarišče virusa, saj so več kot 70 % okuženih zdravstveni delavci iz bolnišnic v prestolnici Kigali. Razširjenost virusa med zdravstvenim osebjem predstavlja resno grožnjo, saj so ti delavci pogosto v neposrednem stiku z okuženimi, kar povečuje možnosti za širjenje bolezni. Podporno zdravljenje, ki vključuje rehidracijo, nadomeščanje krvi in zdravljenje simptomov, je trenutno edina možnost, saj ni na voljo nobenega cepiva ali zdravila za MVD.
Pretekli izbruhi in globalno tveganje
Marburški virus je v preteklosti že povzročal izbruhe v več afriških državah, kot so Demokratična republika Kongo, Uganda in Tanzanija, nedavni primeri pa so bili zabeleženi med februarjem in junijem 2023 v Ekvatorialni Gvineji in Tanzaniji. Zaradi bližine okuženih območij obstaja veliko tveganje, da se bolezen razširi v sosednje države, kar bi lahko povzročilo resno regionalno zdravstveno krizo.
WHO opozarja, da je tveganje za širjenje virusa znotraj Ruande in okoliških držav visoko, medtem ko je globalno tveganje trenutno ocenjeno kot nizko. Kljub temu pa je bližina mednarodnega letališča v Kigali ter večjih prometnih povezav s sosednjimi mesti in državami dejavnik, ki bi lahko povečal možnosti za širjenje virusa prek mednarodnih potnikov.
Kaj lahko pričakujemo v prihodnjih mesecih?
Trenutno WHO ne priporoča omejevanja potovanj ali trgovanja z Ruando, vendar so oblasti v stanju visoke pripravljenosti. Vse osebe, ki so bile v stiku z okuženimi, so v postopku sledenja, zdravstvene oblasti pa pozivajo k hitri prepoznavi simptomov in takojšnjemu iskanju zdravniške pomoči, kar lahko poveča možnosti za preživetje.
Svet ostaja pozoren na razvoj situacije, saj je Marburški virus ena izmed najbolj smrtonosnih bolezni, ki jo je težko obvladovati brez ustreznih zdravstvenih virov in globalnega sodelovanja. Kakšno bo nadaljnje širjenje virusa? Ali smo na pragu nove pandemije? To so vprašanja, ki skrbijo svetovno javnost.
Napisal: E. K.
Vir: WHO, Pexels