
Huda delovna nesreča: 48-letnik padel z viličarja tam, kjer se je pred 3 leti zgodila smrtna nesreča
CELJE – Vsega smo že vajeni – od prometnih nesreč, vlomov, prepirov, pa vse do nesreč pri delu, ki se ponavljajo z neusmiljeno natančnostjo. Včerajšnji dogodek v podjetju na Muti pa izstopa. 40-letni delavec se je pri upravljanju z ročnim baterijskim viličarjem huje poškodoval. Kako? Kaj je šlo narobe? Odgovori bodo morda prišli kasneje, a ena stvar je jasna že zdaj – delovne nesreče še zdaleč niso redkost.
V letu 2023 je bilo v Sloveniji prijavljenih več kot 13.000 delovnih nesreč, od tega jih je bilo več kot 1.000 hujših (vir: Statistični urad RS). To pomeni, da se vsak dan poškoduje na desetine delavcev, mnogi med njimi v industriji in skladiščih, kjer se ob napačnem trenutku, enem napačnem gibu, rutina spremeni v tragedijo.
NESREČA PRI DELU
V skladišču ene izmed trgovin v Celju je 48-letnemu delavcu zdrsnilo, pri padcu z regalnega viličarja pa se je huje poškodoval. Čeprav se to sliši kot klasičen nesrečni splet okoliščin, ni odveč vprašanje – so bila zagotovljena ustrezna varovala?
Skladišča in industrijska območja so statistično med najnevarnejšimi delovnimi okolji, takoj za gradbišči. Tudi v Celju je bilo v zadnjih letih več podobnih primerov – leta 2022 se je v enem izmed tamkajšnjih skladišč zgodila smrtna nesreča, ko je delavca stisnil paletni viličar (vir: PU Celje).

PROMETNE NESREČE
Zadnja dva dneva sta prinesla tudi devet prometnih nesreč – ena je bila s telesnimi poškodbami, ostale so se končale s škodo na vozilih. Čeprav gre za vsakodnevne dogodke, ki jih nihče več ne izpostavlja, je zanimivo, da se jih je zgodilo največ prav na območju Celja in okolice, kjer statistično beležijo večje število trkov na križiščih in obvozih (vir: Agencija za varnost prometa).
JAVNI RED IN MIR
Če bi gledali samo številke, bi rekli, da je bilo v zadnjih dveh dneh precej mirno – policisti so zaradi kršitev javnega reda in miru posredovali le enkrat. A to je vedno dvorezen meč. Manj prijav še ne pomeni, da se ni dogajalo nič. Včasih ljudje preprosto ne kličejo več policije, ker dvomijo v koristnost posredovanja, včasih pa se prekrški končajo v tišini, brez posledic.
229 KLICEV, 62 INTERVENCIJ
Policisti PU Celje so v dveh dneh sprejeli 229 klicev, od tega jih je bilo 62 interventnih. Kriminaliteta, mejni prehodi, promet – zveni kot standardno poročilo, kakršno bi lahko videli prejšnji mesec ali celo prejšnje leto. A v ozadju teh številk se skrivajo dejanske zgodbe ljudi, ki so se zjutraj odpravili na delo ali na cesto – in se domov niso vrnili nepoškodovani.
Policija za konec sporoča: “Miren in varen četrtek želimo”. Upajmo, da bo vsaj petek takšen.
Pripravil: N. Z.
Vir: PU Celje