Imate na Hrvaškem nepremičnino? Preverite, če se lahko izognete novemu davku

30. sep. 2024, ob 07.58
472
160 SEK

ZAGREB – Novi davek na nepremičnine, ki bo na Hrvaškem začel veljati naslednje leto, že zdaj sproža burne razprave in prinaša pomembne spremembe na nepremičninskem trgu. Gre za del davčne reforme, ki jo je hrvaška vlada zasnovala kot odziv na gospodarske razmere in potrebe po novih davčnih prihodkih. Ta ukrep bo prizadel predvsem lastnike dodatnih nepremičnin, medtem ko bodo tisti, ki živijo v svojih stanovanjih ali hišah, do določene mere oproščeni.

Kdo bo plačeval davek?

Davek bo najbolj prizadel srednji sloj in tiste, ki imajo več kot eno nepremičnino. Predvsem bodo prizadeti lastniki nepremičnin, ki jih ne uporabljajo ali pa jih oddajajo za kratkoročni najem turistom, kar pomeni, da bo davek najbolj vplival na apartmaje na turističnih območjih. Poleg tega bodo z novimi pravili obdavčeni tudi nepremičnine, ki so bile podedovane, kar pomeni, da bodo morali plačevati davek tudi tisti, ki teh nepremičnin ne uporabljajo aktivno.

Nasprotno pa bodo lastniki, ki v svojih nepremičninah živijo ali jih oddajajo za dolgotrajnejši najem, oproščeni tega davka. Hrvaška vlada s tem ukrepom želi zmanjšati spekulacije na trgu nepremičnin, kjer so cene v zadnjih letih občutno narasle, predvsem zaradi povpraševanja tujih kupcev, ki so stanovanja in hiše kupovali izključno za komercialne namene.

Kaj to pomeni za trg nepremičnin?

Eden od ciljev davka na nepremičnine je zmanjšanje cen stanovanj in najemnin, saj vlada upa, da bo zaradi dodatnih davčnih obremenitev prišlo do povečanja ponudbe nepremičnin na trgu. Špekulanti in tisti, ki kupujejo nepremičnine kot investicijo za oddajanje turistom, bi lahko zaradi visokih davkov začeli prodajati svoje stanovanja, kar bi vplivalo na povečanje ponudbe in znižanje cen, predvsem v središčih večjih mest, kot je Split.

Tjaša razkriva: "V Koreji so se mi smejali, ker sem tujka!" (EKSKLUZIVEN INTERVJU 4. del)
Tjaša Salobir, znana pod svojim TikTok imenom Min Shly, je mlada Slovenka, ki je postala prava internetna senzacija s svojo ljubeznijo do Južne Koreje. Z več kot 35 tisoč sledilci in milijoni ogle

Ali bo cena stanovanj res padla? Mnenja strokovnjakov so deljena. Nekateri menijo, da bi se cene lahko nekoliko znižale, a le v mestnih središčih, kjer je koncentracija apartmajev za turiste največja. Po drugi strani pa so mnogi skeptični glede resničnega učinka tega davka na širši trg nepremičnin, saj bi za občutne spremembe morale cene nepremičnin pasti za vsaj 30 %, kar pa je malo verjetno v kratkem času

Kaj pa Slovenija?

Čeprav Slovenija še nima podobnega zakona, je vedno večji pritisk na nepremičninski trg tudi pri nas. Cene stanovanj so v slovenskih mestih, predvsem v Ljubljani, v zadnjih letih močno narasle, predvsem zaradi pomanjkanja stanovanj in velikega povpraševanja. Ukrepi, podobni tistim na Hrvaškem, bi lahko sčasoma postali relevantni tudi za Slovenijo, še posebej ob pritiskih po regulaciji stanovanjskega trga.

Ali lahko davek zaobidemo?

Zaobiti davek bo težko, saj so predvidene različne kontrole in registre nepremičnin, ki bodo omogočili boljši pregled nad lastništvom in rabo nepremičnin. Vendar pa mnogi opozarjajo, da bi lahko prišlo do težav pri izvajanju, saj je trg nepremičnin zelo razvejan in se številne nepremičnine uporabljajo na črno, brez ustreznih najemnih pogodb.

Novi davek na nepremičnine na Hrvaškem bo imel pomembne posledice za trg nepremičnin, predvsem za lastnike dodatnih nepremičnin in tiste, ki oddajajo turistom. Ali bo resnično prispeval k zmanjšanju cen in izboljšanju dostopnosti stanovanj, bo pokazal čas. V Sloveniji pa zaenkrat ni podobnih načrtov, vendar bi se lahko v prihodnje, glede na razmere na trgu, situacija spremenila.

Napisal: N. Z.

Vir: www, Freepik

472
160 SEK